
Pogledajte veknu hleba na slici iznad. Izgleda veoma uobičajeno.
Međutim, ona se zapravo pravi pomoću bubašvaba. Preciznije, brašno je napravljeno od insekata.
Proizvod su razvili brazilski istraživači kao moguće rešenje za oskudicu hrane.
Zbog porasta populacije, zemlja će se u bliskoj budućnosti suočiti sa nedostatkom životinjskih proteina.
Prema Ujedinjenim nacijama, oko 9,7 milijardi ljudi će šetati Zemljom do 2050. godine.
UN je preporučio masovno uvođenje insekata u ljudsku ishranu – insekti su bogati proteinima, prirodna su hrana i ne koštaju mnogo. U nekoliko regiona sveta, poput jugoistočne Azije, oni se već konzumiraju.
Ipak, treba imati u vidu da hleb nije napravljen sa svim vrstama bubašvaba koje šetaju gradovima sveta. Istraživači iz Brazila su koristili vrstu koja originalno potiče iz severne Afrike. Često je koriste, kao živu hranu, vlasnici egzotičnih kućnih ljubimaca kao što su tarantule i gušteri.
Ova vrsta se razmnožava lako i brzo u zatočeništvu.
Bubašvabe su odabrane za brašno iz dva glavna razloga: osim bogatog izvora proteina (70 odsto u svom sastavu, više od 50 odsto nego u crvenom mesu), bubašvabe postoje već milionima godina – i za to vreme su sačuvale svoje genetske karakteristike i nakon evolucionog procesa.
„Kad su već toliko izdržale na planeti, moraju da imaju nešto što je stvarno dobro“, objašnjava inženjerka hrane Andresa Janzen iz Federalnog univerziteta u Rio Grandeu u južnom Brazilu.
Sa kolegom inženjerom Lauren Menegon, Janzen je proizvodila brašno od dehidriranih bubašvaba, koje košta oko 51 dolara po kilogramu. Insekti su mleveni u laboratoriji.
U receptu za hleb, samo 10 odsto je brašno insekata – ostalo je pšenica. Ali to je bilo dovoljno za stvaranje iznenađujućeg rezultata.
„Brašno sa bubašvabama je povećalo sadržaj proteina u hlebu za 133 odsto“, rekao je Andresa za BBC Brazil.
Poređenja radi, 100 grama domaćeg tradicionalnog hleba ima 9,7 grama proteina. Ali, hleb od bubašvaba ima 22,6 grama.
„Takođe smo smanjili količinu masti u receptu za 68 odsto“, dodaje istraživač.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0