
Ovaj garderober pun je šarenih startasica iz Hrvatske, čuvenih patika koje je nosila cela Jugoslavija i koje su uvek podsećale na leto i špartanje na moru.
Na policama su i dobro poznate borosane i boromine, platnena obuća svih radnica nekadašnje Juge.
Majice i dukserice iz Srbije krasi print , a rančevi su iz stigli iz Slovenije.
Sve ovo može da se fotografiše i nekim od polaroid aparata, kojih ima u nekoliko boja. Fotografija odmah izlazi iz aparata i ima onaj čuveni šmek – prepoznatljivi beli okvir.
Ne, ovo nije garderober jedne studentkinje i njene majke iz Novog Sada, Vukovara ili Mostara iz 80-tih godina prošlog veka.
U pitanju je, zapravo, prodavnica u Beogradu koju je osmislila balerina i jugonostalgičarka Jovana Mirosavljević, koja kaže:
„Moja priča je ona klasična eks Ju. Želela sam da okupim brendove iz stare Jugoslavije. Ovo je moj način da ta ideja nastavi da živi.“
Jovana je studirala na FDU, a zatim otišla na baletsku akademiju u Kanu. Igrala je u Narodnom pozorištu, a zbog posla je proputovala celu bivšu Jugoslaviju, Evropu i Ameriku. Živela je u Splitu, Rijeci, Zagrebu, a onda se vratila u Beograd.
U donela je sve što joj se dopalo. Ovo tako nije samo prodavnica, već lifestyle concept store, koji spaja umetnost, ali i modu, dizajn i arhitekturu.
Ona je vratila i startasice u Beograd. Objašnjava kako je osmislila koje će brendove zvati:
„Iskreno, nisam tražila po zemljama, da bih morala da imam dizajnera iz svake eks Ju republike. Još nemam dizajnere iz svih zemalja, ali polako sklapam čitavu mapu.“
„Birala sam po modelu ‘sviđa mi se – ne sviđa mi se’ i onome što meni nedostaje, šta bih ja volela da imam gde da kupim i nosim.“
Znala je da će startasice biti dočekane sa oduševljenjem u Beogradu, jer su ljudi decenijama obožavali da ih nose, a pravo iz njene prodavnice preplavile su i društvene mreže.
Pored borosana, radničkih patika žena iz fabrika širom Juge, tu su i boromine. I jedne i druge su poslednjih godina pravi hit, pa ih žene nose kao autentični modni detalj.
Nisam baš sigurna šta su boromine, pa mi Jovana objašnjava.
„To su zapravo redizajnirane borosane koje imaju platformu.
„Osnovno je kod borosana što su toliko udobne, zato su i radnice mogle da ih nose satima. Boromine je napravila umetnica koja je nosila borosane, a onda predložila da se malo poboljšaju, da bi bile još udobnije. Fabrika se oduševila i dozvolila joj da kreira sopstvenu verziju – boromine“, objašnjava Jovana.
Slični tekstovi
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0