Kajli Džener postala je najmlađa milijarderka na svetu koja je sama zaradila novac, pokazala je Forbsova lista milijardera.
Najmlađa preduzetnica iz klana Kardašijanovih bogatstvo zarađuje na kozmetici.
Kajli, koja ima 21 godinu, osnovala je kompaniju Kajli Kozmetiks [Kylie Cosmetics] pre tri godine. Procenjuje se da je prošle godine kompanija zaradila 360 miliona dolara.
Džener je prestigla i osnivača Fejsbuka Marka Zakerberga koji je postao milijarder sa 23 godine.
„Nisam imala očekivanja. Nisam predvidela budućnost.
„Ali dobar je osećaj", rekla je Džener za Forbs.
- Kajli Džener i efekat operacija poznatih ličnosti
- Jaje sa Instagrama: Fotografija koja je oborila rekord Kajli Džener
Forbsova lista otkriva da je osnivač Amazona Džef Bezos i dalje najbogatiji čovek na svetu.
Njegovo bogatstvo procenjuje se na 131 milijardu dolara, 19 milijardi više nego 2018. godine.
Ukupno bogatstvo milijardera na listi procenjuje se na 8.7 biliona dolara, dok je prošle godine bilo procenjeno na 9.1 biliona.
Jedan od onih čije se bogatstvo smanjilo je osnivač Fejsbuka Mark Cukerberg.
On je izgubio oko 8.7 milijardi i sada se njegova imovina procenjuje na 62.3 milijarde.
Njegove deonice u Fejsbuku izgubile su trećinu vrednosti u trenutku kada se kompanija suočila sa istragama o curenju privatnih podataka korisnika.
Bezos je profitirao na deonicama Amazona, pa je razlika u vrednosti imovine prvog na listi i drugog - Bila Gejtsa - ove godine malo veća. Gejts je ipak uvećao svoje bogatstvo sa 90 na 96.5 milijardi dolara.
Od svih milijardera na listi, samo 252 su žene. Među ženama koje su same stekle imovinu, najbogatija je Vu Jajun iz Kine koja se bavi trgovinom nekretninama i čije se bogatstvo procenjuje na 9.4 milijarde dolara.
Broj žena na listi koje su same zaradile novac porastao je na 72. Prošle godine - bilo ih je 56.
Forbsova lista milijardera pokazuje vrednost imovine 8. februara 2019. godine. Magazin koristi podatke sa berze i kursne liste od tog dana iz celog sveta.
Prema Forbsu, broj milijardera je smanjen - 2.153 milijardera su na listi 2019. godine, a 2018. godine bilo ih je 2.208. Ovo delimično objašnjava i zašto je njihovo prosečno neto bogatstvo procenjeno na 4 milijarde, dok je prošle godine prosek bio 4.1.
Forbs je procenio i da je 994 milijardera ove godine izgubilo deo sopstvenog bogatstva u prethodnih 12 meseci.
„Preduzetnici nalaze nove načine da se obogate", kaže Luisa Krol, zamenica urednika u Forbsu.
Jedna od najplaćenijih žena na listi je Safra Kac iz softverske kompanije Orakl. Kac se na listi našla prvi put.
Najviše milijardera je iz Sjedinjenih Američkih Država - njih 607, a zatim iz Kine - 324. Lista kineskih milijardera značajno se promenila - na njoj su 44 nova imena, a 102 osobe izgubile su mesto na listi.
Evropski milijarderi izgubili su deo bogatstva ѕbog slabljenja evra. Samo dva milijardera iz Evrope su među 20 najbogatijih osoba na svetu - Bernard Arnault, četvrti na listi, rukovodilac francuske kompanije LVMN i Amancio Ortega - šesti na listi - osnivač grupe Inditeks koja je vlasnik brendova poput Zare.
Forbs kaže da je 247 osoba koje su prošle godine bili na listi izgubilo status milijardera. Među njima su Domeniko Dolče i Stefano Gabana, modni kreatori i osnivači Dolče i Gabane.
12. 11. 2024.
"Ko umije, njemu dvije"
Radivoje Milenković Čitalac