
Ruski vice-admiral smatra da je čuveni nemački filozof Imanuel Kant izdajica, te da aerodrom u Kalinjingradu zbog toga ne treba da nosi njegovo ime.
Vice-admiral Igor Mukametšinov apelovao je na mornare da ne glasaju za Kanta u izboru za naziv aerodroma.
Demonstranti su prethodno, iz istog razloga, farbom uništili Kantovu statuu u Kalinjingradu, gradu u kojem je filozof rođen.
Kanta je u glasanju na internetu pobedila ruska carica Jelisaveta (1709-1762).
Nemački filozof je rođen u tadašnjem Kenigzbergu, 1724. godine, gradu koji je tada bio deo Prusije, a koji je posle Drugog svetskog rata dobio ime Kalinjingrad.
Kalinjingrad je u borbama poptuno razoren, a svi Nemci su 1947. morali da ga napuste.
Aerodrom se trenutno zove Hrabrovo, po obližnjem selu.
Kant je poznat po deontološkoj etici, učenju da su postupci opravdani ukoliko su suštinski „ispravna stvar“, bez obzira na posledice.
Argumente Kant zasniva na kategoričkom imperativu – sistemu moralnih pravila.
Međutim, vice-admiral ruske baltičke flote smatra da mornari treba da odbace njegova učenja.
„Kant je izdao domovinu“, kaže Mukametšin.
Ne postoji istorijski dokaz da je Kant imao negativne stavove prema carskoj Rusiji.
Ruski oficir je stavove izneo pre završetka glasanja 1. decembra, a snimak njegovog obraćanja mornarima pojavio se na Jutjubu.
„Ponižavao se i puzao na kolenima da bi dobio odeljenje na univerzitetu, kako bi mogao da predaje, a napisao je i neke nerazumljive knjige koje niko danas ne čita“, rekao je tada admiral.
Mukametšin je mornarima rekao da glasaju za maršala Aleksandra Vasilevskog, oficira Crvene armije koji je imao ključnu ulogu u borbama za Kalinjingrad u Drugom svetskom ratu.
Carica Jelisaveta je pobedila i Kanta i Vasilevskog – njena vojska zauzela je Kenigzberg 1758. godine, ali ga je napustila pet godina kasnije.
Tri spomen-mesta u Kalinjingradu posvećena Kantu su prošle nedelje uprljana farbom – njegova statua, grobnica i ploča na kući u kojoj je živeo.
Ostavljeni su i flajeri na kojima je pisalo da „ime Nemca Kanta neće krasiti naš aerodrom“.
Rusi su na internetu birali imena za 47 aerodroma širom zemlje.
Kalinjingrad je dobio ime po boljševiku Mihailu Kalinjinu, koji je podržao sovjetskog diktatora Josifa Staljina i tako preživeo komunistički teror tokom tridesetih godina 20. veka.
U sovjetskom periodu, mnogi ruski gradovi i mesta su dobili nova imena po komunističkim liderima i herojima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0