Kazne za BMV, Dajmler i Folksvagen ako su sabotirali smanjenje štetnih emisija


BMV automobili

Getty Images
Evropska komisija sumnja da su kompanije sabotirale regulativu

Nemački proizvođači automobila BMV, Dajmler i Folksvagen će se suočiti sa istragom EU zbog navodnog sklapanja ugovora o ograničavanju sistema za tretiranje emisije štetnih gasova.

Evropska komisija je saopštila da je istraživala mogućnost da su kompanije ograničile razvoj sistema za smanjenje štetnih emisija.

Komisija navodi da ako se to dokaže, to može značiti da je potrošačima onemogućena prilika da kupuju automobile koji manje zagađuju vazduh.

Firme su pretresene 2017. godine, u sklopu ranijih istraga Komisije.

Komisija je saopštila da je cilj detaljne istrage bila procena da li su proizvođači automobila u kolektivnom postupku, u suprotnosti sa pravilima EU, izbegli upotrebu tehnologije za smanjenje emisija iz benzinskih i dizel motora.

Kako se navodi, istraga je krenula od informacija koje ukazuju na to da su se kompanije, uključujući i članice Folksvagen grupe Audi i Porše, sastale da razgovaraju o razvoju i primeni tehnologije.

Istraga je sprovedena nad dva tipa sistema kontrole emisija:

  • selektivnim sistemima katalitičke redukcije, koji smanjuju emisije azotnih oksida iz dizel motora
  • oto filterima, koji smanjuju emisiju benzinskih motora

„Detaljna istraga Komisije u ovom slučaju se odnosi na specifičnu saradnju, čiji je cilj, kako se sumnja, trebalo da bude ograničavanje tehničkog razvoja ili sprečavanje pokretanja tehničkih uređaja“, navodi se u saopštenju.

Folksvagen automobili

AFP
Folskvagen je 2015. koristio uređaje koji lažiraju rezultate

Sve tri kompanije saopštile su da su u potpunosti sarađivale sa Komisijom i da neće dalje komentarisati postupak.

Dajmler navodi da se postupak odnosi isključivo na Evropu i da nije bilo optužbi za određivanje cena.

BMV je saopštio da je „iskreno posvećen principima tržišne ekonomije i poštene konkurencije“.

Komisija je saopštila da nema indikacija da su proizvođači automobila međusobno sarađivali u upotrebi uređaja koji u istraživanjima pokazuju znatno manju količinu štetnih gasova nego što ona zaista jeste.

Folksvagen je u 2015. godini priznao da koristi takav softver u Sjedinjenim Američkim Državama, kako bi varao na testiranju emisije dizel motora, što je izazvalo skandal.

Od tada, nepravilnosti pri merenju su se pojavile kod nekoliko vodećih svetskih proizvođača automobila, iako nijedno nije bilo tako ozbiljno kao u slučaju Folksvagena.


Analiza:

BMV Minhen

EPA
BMV je jedna od firmi pod istragom

Teo Ledžet, BBC dopisnik u oblasti biznisa

Ova istraga mogla bi se pokazati vrlo skupom za dotične proizvođače automobila.

Ako Komisija utvrdi da je došlo do namernog prekršaja, mogli bi se suočiti sa veoma teškim kaznama. Brisel ne odobrava kartelske akcije. Novčane kazne mogu da dostignu stotine miliona – ako ne i milijarde – evra.

Postoji i politička pozadina. S obzirom na to da je skandal sa Folksvagenom izbio pre tri godine, svaki nagoveštaj da su proizvođači možda sabotirali napore za proizvodnju čistijih automobila je vrlo loš – pogotovo u Nemačkoj. Činjenica da je u istragu uključena i Folksvagen grupa pojačava zabrinutost.

Auto-kompanije redovno sarađuju kada je reč o pitanjima kao što su tehnički standardi ili poboljšanje sigurnosti. Sve je to dozvoljeno. Pitanje je gde je linija između suštinske saradnje i antikonkurentnog ponašanja.

To će verovatno biti u središtu istrage Komisije, koja ostaje upitna – za sada.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.