Lideri širom Evrope obeležavaju 75. godišnjicu pobede u Drugom svetskom ratu. Zbog pandemije korona virusa, javne proslave su zatvorene za građane.
U Velikoj Britaniji održana su dva minuta ćutanja u čast žrtava, a kasnije se očekuje obraćanje kraljice.
Manje ceremonije upriličili su i lideri Francuske i Nemačke, Emanuel Makron i Angela Merkel.
Obeležavanje pobede nad nacističkom Nemačkom održavaju se i u drugim zemljama, a zabrane većih okupljanja ostaju na snazi.
Današnji dan ne predstavlja godišnjicu kraja Drugog svetskog rata, pošto su Saveznici pobedili Japan tek u avgustu 1945.
Predsednik Francuske položio je venac na grob neznanog vojnika u Parizu, a ceremonija je bila zatvorena za javnost.
U Parizu, malobrojni učesnici ceremonije održavali su socijalnu distancu, a mali vojni hor je izveo Marseljezu. Predsednik Makron je otvorio ceremoniju polaganjem venca na spomenik generalu Šarlu de Golu, vođi Slobodne Francuske – vlade u egzilu.
Ceremoniji je prisustvovalo svega nekoliko oficira i atašea, a ulice u okolini spomenika bile su puste.
Francuska je od sredine marta u strogom karantinu, a popuštanje mera, koje građani željno iščekuju, počinje u ponedeljak. Pariz i gradovi na severoistoku zemlje su žarišta, pa mere u ovim mestima neće popustiti tako brzo.
Kancelarka Merkel takođe predvodi ceremoniju u centralnom Memorijalu Drugog svetskog rata u Berlinu. Stanovnici nemačke prestonice dobili su ove godine slobodan dan u čast državnog praznika, što nije slučaj u ostatku Nemačke.
Obeležavanje 8. maja u Evropi slavi se u čast pobede Savezničkih sila nad nacističkom Nemačkom, što je označilo kraj rata u Evropi.
U Londonu, pripadnici Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva svečano su nadleteli grad, a slično je bilo i u Kardifu, Edinburgu i Belfastu.
Ove godine, obeležavanje 75. godina pobede prolazi u svetlu pandemije korona virusa, koja je već odnela više od 250.000 života u svetu, dok se virus potvrđen kod oko 3.5 miliona ljudi.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson se u svom obraćanju osvrnuo na pandemiju, rekavši da zahteva od nacije da pokaže isti onaj duh kao za vreme Drugog svetskog rata.
„Ne možemo da održavamo parade i ulične proslave kao što smo to radili prethodnih godina, ali oni koji su rođeni posle 1945. godine su vrlo svesni da sve što imamo dugujemo generaciji koja je pobedila u Drugom svetskom ratu“, rekao je premijer Velike Britanije.
Slične ceremonije održavaju se sutra, 9. maja, u pojedinim bivšim Sovjetskim zemljama – Rusiji, Belorusiji i Ukrajini.
Predsednik Rusije Vladimir Putin planirao je veliku paradu u Moskvi za subotu, kojoj je trebalo da prisustvuju predsednici Francuske i Kine. Međutim, ovaj događaj, na kojem je trebalo da učestvuje oko 15 hiljada odreda, odložen je zbog epidemije.
Umesto parade, ruska vojna avijacija nadledaće grad, a Putin će položiti cveće ispred memorijala u blizi Crvenog trga u Moksvi.
Drugi svetski rat odneo je više od 50 miliona života, a oko 25 miliona stradalih bili su sovjetski vojnici i civili.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0