
Iz Francuske policije saopštili su da je zaplenjeno 140.000 maski namenjenih za prodaju na crnom tržištu.
Policija kaže da su uhvatili biznismena koji istovaruje maske iz šlepera u kuću u Sent Denisu, na severu Pariza.
Prošlog meseca, Francuska je zatražila sve zalihe i svu proizvodnju maski za zaštitu kako bi opremila zdravstvene radnike.
U međuvremenu u Kini, vlasti su konfiskovale 89 miliona maski lošeg kvaliteta. Kina je zbog izvoza ovakvih maski kritikovana.
Francuske vlasti su izvršile inspekciju 16 miliona preduzeća i zaplenila velike količine sredstava za dezinfekciju, rekao je vladin zvaničnik Gan Lin.
I u Nemačkoj, apotekari kažu da im je skoro ponestalo maski. Od ponedeljka će ljudi biti u obavezi da pokrivaju lica u prodavnicama i u javnom prevozu.
Cena maski na internetu i u francuskim prodavnicama se utrostručila pre nego što su sve zalihe zaplenjene.
Među zaplenjenim maskama je i 5.000 maski specifikacije FFP2 koje se koriste prilikom lečenja obolelih od korona virusa. Otprilike trećina ostalih bile su hirurške maske.
Osumnjičeni je 60-godišnji muškarac, koji je navodno prodavac, a koji je kupio maske po ceni od pola evra po komadu u Holandiji.
Prodavao ih je po ceni od 0.55 i 0.60 evra, preneo je list La Parisien.
Navodno prodavac ima i spisak klijenata, među kojima su i šefovi nekih kompanija, navodi list.
Drugi osumnjičeni bio je 46-godišnjak koji je navodno trebalo da kupi deo robe, koju će kasnije preprodati.
U pariškoj regiji je nekoliko puta od početka pandemije zaplenjena veća količina maski, među kojima je i onih 29.000 maski pronađenih u Oberviliersu i 32.000 maski zaplenjenih u Sent Uenu u severnom Parizu.
U zemlji je zabeleženo 160.000 slučajeva obolelih od korona virusa i 22.600 preminulih.
Kako izolacija zbog korona virusa menja naše životne navike
U fotografijama: Penzioneri u prvoj šetnji tokom epidemije korona virusa
Velika količina maski koja je stigla u nekoliko zemalja, uključujući Španiju, Holandiju i Tursku morala je da bude vraćena zbog lošeg kvaliteta.
U prva dva meseca ove godine, skoro 9.000 proizvođača počelo je da proizvodi maske u Kini, prenosi biznis platforma Tianianča.
Kina je u subotu objavila nova pravila po kojima se zaštitna oprema mora proizvoditi po međunarodnim standardima.
Iz jednog od tri najveća proizvođača u zemlji Gehe iz Štutgarta kažu da je potražnja nadmašila ponudu, uprkos zalihama i iščekivanju novih mera.
Mnogi Nemci veruju da će marama vezana preko nosa i usta biti prihvatljiva.
Druge zemlje, uključujući Veliku Britaniju, nerado naređuju ljudima da pokrivaju lica u javnost, delimično i zbog straha da će nestati zalihe iz bolnica.
U SAD savetuju da se koristi čista krpa ili tkanina na licu ukoliko ste na javnom mestu. Zvaničnici su naglasili da medicinskih maski nema dovoljno i da ih treba ostaviti zdravstvenim radnicima.
Češka je takođe pozvala ljude da prave svoje maske od platna kada je pre nekoliko nedelja bilo obavezno nositi u javnosti.
Istraživači kažu da nemedicinska maska može pomoći u zaštiti drugih od inficiranog, ali neće učiniti puno u uklanjanju virusa.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0