Vakcina protiv korona virusa koju je razvila kineska kompanija Sinovak pokazala se učinkovitom 50,4 odsto na kliničkim ispitivanjima u Brazilu, pokazuju poslednji objavljeni podaci.
Prema najnovijim rezultatima, vakcina je manje efikasna nego što se ranije mislilo - jedva više od 50 odsto učinkovitosti je potrebno za odobrenje nadležne komisije.
Kineska vakcina je jedna od dve koju je brazilska vlada poručila.
Brazil je jedna od tri zemlje na svetu u kojoj ima najviše obolelih od Kovida-19.
- Šta znamo o kineskoj vakcini protiv korone
- Pitanja i odgovori o vakcinaciji protiv korona virusa u Srbiji
- Kako se u Srbiji prijaviti za vakcinu protiv korona virusa
Sinovak deluje tako što imunološki sistem izloži umrtvljenim česticama virusa, bez rizika od ozbiljne reakcije na bolest.
Nekoliko zemalja, uz Indoneziju, Tursku i Singapur, takođe su poručile ovu vakcinu.
Prošle nedelje istraživači na Butantan institutu, koji su radili ispitivanja u Brazilu, objavili su da je učinkovitost vakcine protiv blagih do teških slučajeva zaraze korona virusom 78 odsto.
Ali u utorak je objavljeno da ovi proračuni nisu uključili podatke iz grupe ljudi sa „vrlo blagom infekcijom", koji nisu zahtevali kliničku pomoć.
Sa ovim podacima, učinkovitost ove vakcine je sada 50,4 odsto, tvrde istraživači.
Iz Butanta naglašavaju da je vakcina 78 odsto efikasna u sprečavanju blažih slučajeva kojima je bilo potrebno lečenje i 100 odsto učinkovita u sprečavaju umerenih do ozbiljnih slučajeva.
Ispitivanja koje je sproveo Sinovak, dala su drugačije rezultate u različitim zemljama.
Prošlog meseca, istraživači iz Turske rekli su da je Sinovak vakcina 91,25 odsto efikasna, dok oni iz Indonezije, u kojoj je masovna vakcinacija započeta u sredu, kažu da je njena uspešnost 65,3 odsto.
Ovo su prvi rezultati u poslednjoj fazi ispitivanja.
Deo brazilske javnosti zabrinut je što kineske vakcine nisu prošle istu proceduru kao one koje su proizvedene na Zapadu.
Obe Sinovak vakcine i ona koju je razvio univerzitet Oksford i farmaceutska kompanija Astrazeneka zatražile su hitno odobrenje za upotrebu, koje je još uvek nisu dobile u Brazilu.
Prema poslednjim podacima, u Brazilu broj zaraženih raste.
Ova zemlja je trenutno treća po broju zaraženih korona virusom sa više od 8,1 miliona, odmah iza Sjedinjenih Američkih Država i Indije.
Kendes Piet, BBC urednica kaže da se u Brazilu beleži veliki broj preminulih i da još uvek nema zvaničnih najava kada će početi program vakcinacije.
Kašnjenje je u velikoj meri uzrokovano podeljenim pristupom predstavnika vlasti prema vakcinaciji, kaže Piet.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac