U Srbiji je proglašeno vanredno stanje kako bi se sprečilo širenje zaraze korona virusom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio posebne mere koje prate uvođenje vanrednog stanja, među kojima su zatvaranje škola, obdaništa i fakulteta i ograničavanje kretanja starijih od 65 godina.
Premijerka Ana Brnabić je u ponedeljak posle sednice zdravstvenog kriznog štaba najavila zatvaranje svih šaltera javne uprave i lokalne samouprave.
Ukupan broj obolelih u zemlji je 55, objavljeno je na sajtu Ministarstva zdravlja.
Virus se proširio na 148 država. Zaraženo je više od 169.000 ljudi. Do sada se oporavilo oko 77.000, a umrlo više od 6.500 ljudi.
Vanredno stanje je definisano Ustavom kao posebna okolnost u kojoj „javna opasnost ugrožava opstanak države i građana“, navodi Milena Vasić, advokatica Komiteta pravnika za ljudska prava Jukoma na sajtu Otvorena vrata pravosuđa.
U Zakonu o odbrani piše da je vanredno stanje „stanje javne opasnosti u kojem je ugrožen opstanak države ili građana, a posledica je vojnih ili nevojnih izazova, rizika i pretnji bezbednosti.“
Ono se može proglasiti i kada je opstanak ugrožen zbog terorizma, organizovanog kriminala, korupcije, elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća i opasnosti.
Pandemija se smatra elementarnom nepogodom, u skladu sa Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama.
Na osnovu Odluke o uvođenju vanrednog stanja, vlada Srbije je uvela posebne mere, a svi dalji koraci će biti precizirani dopunskim aktima koji će biti usvojeni u narednim danima, najavljeno je na konferenciji za medije povodom proglašenja vanrednog stanja.
Koje sve mere je uvela Vlada Srbije:
Brnabić tvrdi da penzioneri uglavnom nisu poslušali molbu od dan ranije i u velikom broju su na ulicama, u bankama, na šalterima.
„Na sednici štaba smo se složili da je situacija sa disciplinom građana dosta zabrinjavajuća“, istakla je premijerka.
Premijerka kaže da će vlada utorak prepodne još jednom proceniti situaciju i onda eventualno doneti nove mere.
„Ostavili smo za sutra pre podne da se građanima starijim od 65 godina zabrani svaki izlazak iz domova i da propišemo novčane kazne i do 150.000 dinara za kršenje te odredbe“.
Predsednica vlade je danas upozorila da može biti uveden policijski čas ukoliko „i dalje bude ovoliko ljudi na ulicama“, kao i da građanima starijim od 65 godina može biti zabranjen izlazak napolje.
Ona je najavila i da će na današnjoj sednici vlade biti usvojena odluka da se penzionerima odloži plaćanje svih računa za tri meseca i omogući naknadno plaćanje bez kamate.
Postoje planovi i da se penzionerima pomogne tako što će im se penzija donositi na ruke, najavila je Brnabić.
Upotreba vojske:
Zatvaranje granica:
Šta se menja u Beogradu:
Ustav Srbije dozvoljava da tokom vanrednog stanja budu donete mere koje će ograničiti određena ljudska i manjinska prava, navodi Vasić na sajtu Otvorena vrata pravosuđa.
Prava koja je moguće ograničiti tokom vanrednog stanja:
Vanredno stanje može da proglasi Narodna skupštine Republike Srbije.
Kada Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane, odluku o proglašenju vanrednog stanja donose zajedno predsednik Republike, predsednik Narodne skupštine i predsednik Vlade, kao što je bilo u slučaju opasnosti od širenja korona virusa.
Kad Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane, mere kojima se odstupa od ljudskih i manjinskih prava može propisati Vlada, uredbom, uz supotpis predsednika Republike.
Narodna skupština koja nije donela odluku o uvođenju vanrednog stanja, mora ovu odluku potvrditi u roku od 48 sati od donošenja ili prvom prilikom kada bude bila u mogućnosti da se sastane. Isto važi i za mere kojima se ograničavaju pojedina ljudska prava.
Vanredno stanje može trajati do 90 dana, s tim što može biti produženo za još 90 dana odlukom većine od ukupnog broja narodnih poslanika, navodi Vasić.
Ustav ne daje odgovor na pitanje šta se dešava ukoliko u roku od 90 dana Skupština nije mogla da se sastane i da li je tada moguće produžiti vanredno stanje za još 90 dana odlukom drugih državnih organa.
Srbija je poslednji put bila u vanrednom stanju 2003. godine posle atentata na tadašnjeg premijera, Zorana Đinđića.
Prethodno je bila u ratnom stanju tokom bombardovanja 1999. godine, a usled poplava 2014. proglašena je vanredna situacija.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0