Kriminal: Serijski ubica Zmija, Čarls Sobhraj, pušten iz zatvora u Nepalu


French serial killer Charles Sobhraj (C) is guided by Nepalese policemen towards a waiting vehicle after a court hearing in Kathmandu on May 31, 2011

Getty Images
Čarls Sobhraj bio je u nepalskom zatvoru od 2003.

Francuski serijski ubica poznat kao Zmija, osuđen za dvostruko ubistvo turista u Aziji tokom 1970-ih godina, pušten je iz zatvora u Nepalu.

Sud je odlučio da sedamdesetosomogodišnji Čarls Sobradž može da izađe ranije zbog starosti i dobrog vladanja.

U nepalskom zatvoru je proveo 19 godina zbog ubistva dvoje ljudi iz Severne Amerike 1975. godine.

Sobradž, čija je priča prikazana u TV drami Zmija, vrebao je uglavnom mlađe turiste sa Zapada koji su pohodili hipi staze po Indiji i Tajlandu.

Serijski ubica je bio na odsluženju dve kazne, svaka po 20 godina, u glavnom gradu Nepala Katmanduu za ubistva Amerikanke Koni Džo Bronzič i njenog prijatelja iz Kanade Lorena Karijera 1975. godine.

U odvojenom suđenju, iz 2014. godine, za ubistvo Karijera dobio je da odsluži kaznu u zatvoru sa maksimalnim obezbeđenjem.

Vrhovni sud Nepala dozvolio je da Sobradž bude pušten u sredu pošto je njegov advokatski tim zatražio skraćenje kazne zbog zdravstvenog stanja.

Zakon u Nepalu pruža mogućnost osuđenicima koji se dobro vladaju i odsluže tri četvrtine kazne da ranije izađu na slobodu.

„Neprekidno držanje u zatvoru nije u skladu sa ljudskim pravima osuđenika“, glasila je presuda, prenosi agencija Frans pres, a dodaje se i da su važan faktor za puštanje bili i njegovi srčani problemi. Operisao je srce 2017.

Sobradža su dovodili u vezu sa više od 20 ubistava između 1972. i 1982. u kojima su žrtve drogirane, davljene, prebijane ili spaljivane.

Zvali su ga Zmija ili Bikini ubica jer je umeo da se prerušava toliko obmanjujuće da je uspeo da pobegne iz zatvora, a i zbog toga što su mu na meti uglavnom bile mlade žene.

To je kasnije postalo naslov BBC-jeve i Netfliksove hit serije o ubici koja je objavljena 2021.

https://www.youtube.com/watch?v=Q55QbwZN9Ac&t=10s

BBC nije odgovoran sa sadržaj sa drugih sajtova

Pre dve osuđujuće presude u Katmanduu, Sobradž je već proveo dve decenije iza rešetaka u Indiji za trovanje autobusa francuskih turista.

Tokom tog perioda je pažljivo izveo bekstvo iz zatvora tako što je drogirao zatvorske čuvare. Kasnije je tvrdio da je to bio trik da bi izbegao izručenje na Tajland gde su mu sudili za još pet ubistava.

Tajlandske vlasti su izdale poternicu za njim sredinom sedamdesetih za trovanje i ubistvo šest žena, od kojih su neke pronađene mrtve na plaži blizu grada rizorta Pataje.

Kada je pušten iz zatvora u Indiji 1997. godine, Sobradž se vratio u Francusku. Živeo je u Parizu i davao plaćene intervjue novinarima.

Po dolasku u Nepal uhapšen je za ubistvo Bronzič 2003. kada ga je u kazinu u Katmanduu uočio reporter.


Pratite nas na Fejsbuku,
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.