
Levičarski kolumbijski gerilci Nacionalne oslobodilačke armije (ELN) oslobodili su oca fudbalera Liverpula Luisa Dijaza posle blizu dve nedelje od otmice, pišu lokalni mediji citirajući izvore u policiji.
Mane Dijaz je predat predstavnicima Ujedinjenih nacija i Katoličke crkve.
Pobunjenici su oteli Dijazove roditelje u njegovom rodnom gradu Barankasu 28. oktobra, ali su ubrzo oslobodili fudbalerovu majku.
Dijaz je u nedelju postigao gol za Liverpul protiv Lutona i odmah je podigao dres ispod kojeg je na majici pisalo: „Sloboda za tatu“.
„Moja majka, moja braća i ja smo očajni, uznemireni i nemamo reči da opišemo šta osećamo. Ova patnja će prestati tek kada nam se bude vratio.“, rekao je 26-godišnji Dijaz posle meča engleske Premijer lige.
Stotine policajaca i vojnika učestvuje akciji potrage, a vlasti nude nagradu od „do 200 miliona pezosa“ (oko 45.000 evra) za informacije koje bi dovele do njegovog spasavanja.
U saopštenju je vojska navela da je postavila blokade na putevima i rasporedila dva motorizovana voda, bespilotne letelice, helikoptere i avion sa radarom u potrazi za njegovim ocem.
Policija je prvobitno rekla da je za otmicu najverovatnije kriva kriminalna grupa.
Međutim, potom su zvaničnici delegacije kolumbijske vlade, angažovani u mirovnim pregovorima sa pobunjeničkom grupom, naveli da imaju „zvanično saznanje“ da je kidnapovanje izvršila „jedinica koja pripada Nacionalnoj oslobodilačkoj armiji“.
ELN je glavna preostala aktivna gerilska grupa Kolumbije – bori se protiv države od 1964. godine i ima oko 2.500 članova.
Najaktivniji je u pograničnom regionu sa Venecuelom gde živi Dijazova porodica.
Policija je potragu koncentrisala na Seranija del Perija planinsku oblast, koja se prostire na granici Kolumbije i Venecuele.
Pronašli su dva motocikla i automobil za koje misle da su korišćeni u otmici, ali tek treba da utvrde gde se nalazi Luis Manuel Dijaz.
Oli Patinjo, šef vladine delegacije koja pregovara sa ELN-om, u obraćanju medijima zahtevao je da Luis Manuel Dijaz odmah bude oslobođen.
„Podsećamo ELN da su otmice krivična dela koja krše međunarodno humanitarno pravo i da je njihova [ELN] dužnost u okviru trenutnog mirovnog procesa ne samo prestanu da se bave otmicama, već i da ih zauvek iskorene“, navodi se u saopštenju.
Prethodni pokušaji postizanja mirovnog sporazuma sa ELN-om su propali, ali je vlada predsednika Gustava Petra ponovo pokrenula razgovore.
Pre nekoliko meseci, dve strane su se dogovorile o šestomesečnom prekidu vatre koji je stupio na snagu 3. avgusta.
Kidnapovanje oca Luisa Dijaza izazvalo je ogorčenje u Kolumbiji, gde je fudbaler Liverpula i kolumbijske reprezentacije izuzetno popularan.
Više stotina ljudi u utorak je učestvovalo u protesnom maršu, tražeći njegovo oslobađanje.
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0