Liban više nije u mraku, pošto je posle jednodnevnog prestanka rada dobavljača energije struja ponovo uključena, saopštili su zvaničnici
Ministarstvo energetike saopštilo je da je centralna banka dala kredit od oko 86 miliona evra za kupovinu goriva i održavanje elektrana.
Električna mreža prekinuta je u subotu, a zvaničnici su rekli da je malo verovatno da će proraditi u nekoliko narednih dana.
- Eksplozija u Bejrutu: Protesti se nastavljaju, odata počast žrtvama
- Bejrut i Balkan: „Libanci su kao feniks koji se diže iz pepela"
- Libanski premijer podneo ostavku usled talasa protesta
U proteklih 18 meseci Liban je preživeo ozbiljnu ekonomsku krizu koja se pogoršala usled nestašice goriva.
Kriza je polovinu stanovništva dovela do siromaštva, vrednost valute je opala, i izazvala je velike demonstracije protiv političara.
Pogledajte kako izgleda život u siromaštvu u Libanu
Nedostatak strane valute u međuvremenu je otežao plaćanje inostranim dobavljačima energije.
Potpuni prekid rada elektrana počeo je u subotu u podne, kada su se dve najveće libanonske elektrane zatvorile zbog nestašice goriva.
Međutim, u nedeljnom saopštenju, državni dobavljač električne energije naveo je da sada isporučuje isti nivo energije kao pre nestanka.
Restrikcija je bilo i ranije, a struja je, pre ovog poslednjeg potpunog gašenja, često uključivana samo po dva sata dnevno.
Mnogi Libanci već zavise od energije od privatnih generatora na dizel pogon. Njihov rad je, međutim, postao sve skuplji usled nedostatka goriva, i ne mogu pokriti nedostatak nacionalne elektroenergetske mreže.
Vojska je pristala da preda deo goriva kako bi elektrane ponovo proradile sve dok gorivo ne bude moglo da se uveze.
Pogledajte i video o eksploziji u Bejrutu
Zemlja se takođe bori sa posledicama eksplozije u Bejrutu u avgustu 2020, u kojoj je poginulo 219 ljudi, a povređeno oko 7.000.
Posle eksplozije, vlada je podnela ostavku.
Nadžib Mikati postao je premijer u septembru ove godine, više od godinu dana posle napuštanja prethodne administracije.
Prošlog meseca, militantna grupa Hezbolah unela je u zemlju iransko gorivo kako bi ublažila nestašice. Njeni protivnici kažu da grupa koristi isporuku goriva da proširi uticaj.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac