
Stotinene migranata iz Venecuele prešle su granicu sa Brazilom u poslednjih nekoliko dana nakon incidenta u Boa Visti, glavnom gradu države Roraima.
Većina njih je rekla da je krenula iz straha za živote, nakon što je jedan mladić linčovan zbog optužbi za ubistvo lokalnog stanovnika tokom pljačke.
Pokupili su ih autobusi koje je poslala venecuelanska vlada.
Brazil je prihvatio više od 30.000 stanovnika Venecuele koji su bežali od ekonomske krize koja je pogodila tu zemlju.
Mnogi migranti su živeli na ulicama Boa Viste, bez sanitarnih uslova ili vode u improvizovanim plastičnim i drvenim skloništima.
Mnogi lokalci žale se na njihovo prisustvo, neprijatan miris i nered koji ostavljaju na javnim mestima.
Policija je istraživala incident u kojem je uboden lokalac koji je se navodno potukao sa jednim Venecuelancem nakon pljačke u supermarketu.
Grupa Brazilaca napala je Venecuelanca i pretukla ga na smrt.
Napetosti su porasle na brazilsko-venecuelnoj granici, gde stotine ljudi svakodnevno pređu u Brazil, bežeći od velike ekonomske krize u Venecueli.
Većina migranata nastavlja dalje ka jugu i ostalim zemljama Južne Amerike.
Ali oko 30.000 ih je ostalo u graničnom području u državi Roraima.
Ranije ovog meseca 1.200 migranata je pobeglo preko granice iz brazilskog grada Pakaraima nakon što je lokalno stanovništvo napalo ulični kamp, paleći stvari i šatore.
Lokalne vlasti u Brazilu žalile su se da nemaju resurse i da ne dobijaju nikakvu podršku od centralne vlasti.
Kao odgvor na to brazilski predsednik Mišel Temer poslao je vojsku u grenični region.
Grupa od 90 Venecuelanaca odlučila je da se vrati kući iz Perua avionima koje je poslala njihova vlada kao deo plana za repatrijaciju venecuelanskih državljana pod nazivom „Povratak u zemlju“.
Okupili su se u ambasadi u Limi i odatle prebačeni na aerodrom.
Španska novinska agenicija Efe objavila je da su se neki od njih zahvalili predsedniku Venecuele Nikolasu Maduru što je „čuo njihove molbe“ nakon što su prošli kroz tešku situaciju u Peruu.
Peru je prihvatio 430.000 migranata, što je druga po veličini grupa u Americi posle Kolumibije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0