Kompanija Spejs Iks pokušaće u subotu drugi put da lansira u orbitu svemirsku letelicu sa NASA astronautima Dagom Harlijem i Bobom Benkenom.
Prvobitno je Spejks Iks letelica trebalo da se otisne u orbitu u sredu, ali je lansiranje odloženo zbog loših vremenskih uslova u Kenedi svemirskom centru na Floridi.
Ni vremenska prognoza za subotu nije baš idealna, pa meteorolozi navode da će i ovaj put za lansiranje postojati samo kratak „prozor".
- Nasa i Spejs Iks: Ko su astronauti koji lete u svemir
- NASA i Spejs Iks: Loše vreme upropastilo veliki dan
- NASA i Spejs Iks: Evolucija svemirskog odela
Subotnje lansiranje zakazano je za 21.22 po srednjeevropskom vremenu.
Harli i Benken trebalo je da prekinu devetogodišnju pauzu NASA letova u svemir i postanu prvi astronauti koji su sa američkog tla krenuli u nepoznato posle povlačenja spejs šatla 2011. godine.
Takođe, to će biti prvi put da NASA koristi letelicu privatne kompanije, u ovom slučaju u vlasništvu Elona Maska, za lansiranje u orbitu.
Ali veliko interesovanje javnosti za ovaj projekat nije uticalo na astronaute i pritisak koji bi mogli da osećaju, kaže Džim Brajdenstin, čelnik NASA.
„Lansiraćemo letelicu kad budemo spremni. Kažem vam, predsednik Tramp i potpredsednik Pens su ponosni na timove NASA i Spejks Iksa jer su u sredu doneli pravu odluku", kazao je Brajdenstin novinarima.
Kakva je procedura?
U sredu je lansiranje otkazano samo 16 minuta pre nego što je trebalo da počne.
Ali uslovi su bili prilično loši, pa su kontrolori odlučili da nije bezbedno nastaviti sa celom operacijom.
U trenutku kada je otkazano lansiranje, Harli i Benken su sedeli u Dragon kapsuli na vrhu rakete Falkon, dok se ispod njih dodavalo dodatno gorivo u letelicu.
Do tog trenutka odbrojavanje je proticalo normalno, inženjeri su utvrdili da nije bilo nikakvih problema i letelica je bila spremna za lansiranje.
I danas će procedura biti ista. Astronauti će doći na rampu tri sata pre lansiranja.
Ekipa stručnjaka iz Spejs Iksa pomoći će astronautima da uđu u kapsulu, a posle toga uslediće serija uobičajenih provera statusa letelice.
Nikol Man, NASA astronautkinja, rekla je da njene kolege nisu uznemirene zbog mogućeg novog odlaganja.
„U životu ima mnogo stvari koje ne možemo da kontrolišemo, a među njima su i vremenski uslovi", kaže ona.
„Morate da ostanete fleksibilni, da ne trošite energiju na to. I samo da se spremite za sledeću priliku kada lansiranje bude moguće", dodaje.
Ako letelica bude lansirana večeras, pred Harlijem i Benkenom je put od 19 sati do Međunarodne svemirske stanice.
Za to vreme oni će testirati sisteme u samoj kapsuli, uključujući i ručno upravljanje. Takođe, astronauti će morati i da odspavaju malo pre nego stignu na odredište.
Očekuje se da Harli i Benken ostanu na Međunarodnoj svemirskoj stanici između jednog i četiri meseca pre nego što se vrate na Zemlju.
Spejs Iks je sa NASA sklopio ugovor vredan 2,6 milijardi dolara, a kompanija Elona Maska obavezala se da obezbedi šest letova na Međunarodnu svemirsku stanicu.
Prvi od tih šest letova zakazan je za avgust, pod uslovom da operacija sa Harlijem i Benkenom protekne u redu.
Kompanija Boing ima sličan ugovor, ali barem godinu dana zaostaje za Spejs Iksom na polju razvoja tehnologije.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac