Nemački sud saopštio je da proizvođači živine i jaja ne krše zakon masovnim ubijanjem muških pilića.
Odluka nemačkog Federalnog upravnog suda koja je doneta u četvrtak, omogućila je kompanijama da nastave sa dosadašnjom praksom dok se ne pronađe alternativa.
Masovno ubijanje pilića je uobičajena praksa u poljoprivrednoj industriji širom sveta.
Kompanije ubijaju milijarde petlića ubrzo nakon što se ispile – i to obično mlevenjem ili gušenjem.
Zvaničnici kažu da oko 45 miliona petlića umire svake godine samo u Nemačkoj.
Država Severna Rajna-Vestfalija izdala je uredbu kojom se zabranjuje ubijanje pilića 2013. godine. Dva mrestilišta jaja u državi tada su se žalila na ovu odluku.
„Niko ne sme da nanosi bol, patnju ili štetu životinji bez opravdanog razloga“, piše u paragrafu 1 nemačkog Zakona o dobrobiti životinja.
Niži sud je u odluci napisao da ubijanje zbog proizvodnje hrane ima „razumnu“ osnovu, što je dovelo do procesa pred višim sudom.
Nemačka ministarka za poljoprivredu Julia Klockner rekla je da je ubijanje pilića „etički neprihvatljivo“ i tražila zabranu.
Međutim, u četvrtak je sud u Lajpcigu potvrdio da će ta praksa i dalje biti dozvoljena – dok se ne uvedu alternativne metode koje će omogućiti određivanje pola u jajima.
Fridrih Ostendorf, portparol nemačke Zelene stranke, izjavio je da je „iznenađen i razočaran“ odlukom suda.
Koliko pilića bude ubijeno?
Petlići se u industriji smatraju komercijalno beskorisnim. Rastu sporije od kokoški i njihovo meso nije za masovnu proizvodnju.
Posle sortiranja pilića, petlići se najčešće ubijaju gušenjem gasom ili „natapaju“ u brusilice velike brzine.
Kraljevsko društvo za prevenciju okrutnosti prema životinjama (RSPCA) sa sedištem u Velikoj Britaniji kaže da se „natapanje “ može smatrati humanijim jer pilići umiru iste sekunde, dok gušenje može trajati i dva minuta.
Masovno ubijanje muških pilića već dugo je u fokusu aktivista za prava životinja koji kažu da je ova praksa nemoralna.
Naučnici u mnogim zemljama pokušavaju da pronađu rešenje.
Nakon višegodišnjih istraživanja i milionskih sredstava koje je dala nemačka vlada, nemačka kompanija Selegt je prošle godine počela da prodaje prva jaja „bez ubijanja“.
Oni su razvili neinvazivan način uz pomoć kojeg određuju pol pilećeg embriona sedam dana nakon oplodnje.
Metoda omogućava da se ženski pilići izlegu, a da se mužjaci odbace – pretvarajući ih tako u visokokvalitetnu stočnu hranu.
Jaja, označena kao Respegt, trenutno su dostupna u više od 200 prodavnica u Nemačkoj.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0