Dobitnici Nobelove nagrade za ekonomiju su ove godine Vilijam Nordhaus i Pol Romer za njihov rad o održivom rastu.
Istraživanje američkih ekonomista fokusira se na to – kako su klimatske promene i tehnologija uticali na ekonomiju.
Švedska kraljevska akademija nauka je rekla da su se naučnici bavili „nekim od najznačajnijih pitanja našeg vremena“ i o tome kako postići rast koji traje.
Dvojac će dobiti devet miliona švedskih kruna, što je oko 841.000 funti.
Profesor Nordhaus, koji predaje na Univerzitetu Jejl, prvi je kreirao model koji opisuje interakciju između ekonomije i klime, saopštili su iz Akademije.
Nobel za hemiju „usmerenoj evoluciji“ i borbi protiv virusa
Žena dobila Nobelovu nagradu za fiziku nakon 55 godina
Profesor Romer iz Sternove poslovne škole u Njujorku pokazao je kako ekonomija upravlja spremnošću firmi da proizvode nove ideje i inovacije.
„Njihovi nalazi znatno su proširili obim ekonomske analize, konstruišući modele koji objašnjavaju kako tržišna ekonomija sarađuje sa prirodom i znanjem“, rekla je Akademija u saopštenju.
Romer je izazvao kontroverze ranije ove godine kada je nakon 15 meseci na poslu dao otkaz na mesto glavnog ekonomiste Svetske banke.
On je tvrdio da je rangiranje Čilea u izveštaju „Duing biznis“ moglo da bude izmanipulisano iz političkih razloga, tokom vladavine predsednice Mišel Bašel.
Ekonomista se zato sukobio sa kolegama u Svetskoj banci, ali i zbog brojnih pitanja, uključujući kulturu organizacije i korištenje ekonomskih termina.
Komentarišući nagradu, profesor Romer je novinarima rekao: „Mislim da … mnogi misle da će zaštita okoline biti toliko skupa i tako teška da samo žele da je ignorišu.“
„[Ali] apsolutno možemo da napravimo značajan napredak u zaštiti životne sredine i to bez odustajanja od šansi da održimo rast“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0