Nobelova nagrada za fiziku naučnicima koji su uspeli nezamislivo – da „uhvate“ atom


Kratki svetlosni impulsi

DETLEV VAN RAVENSWAAY/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Ovogodišnja Nobelova nagrada za fiziku dodeljena je naučnicima za eksperimente sa svetlošću koji hvataju „najkraće trenutke“ i otvaraju prozor u svet elektrona.

Amerikanac Pjer Agostini, Nemac Ferenc Kraus i Šveđanka En Lijer podeliće nagradu od skoro miliona evra za stvaranje kratkih svetlosnih snopova, kojim se može napraviti snimak brzog kretanja elektrona.

Kraljevska švedska akademija nauka saopštila je da su eksperimenti laureata stvorili „kratke svetlosne impulse koji se mere u atosekundi“.

Atosekunda je petomilioniti deo sekunde.

Njihovo istraživanje pokazuje da se skoro svi nezamislivo kratki impulsi mogu koristiti za snimanje procesa koji se dešavaju unutar sićušnih atoma i molekula.

Te procese je prethodno bilo nemoguće pratiti.

„Fizika atosekunde nam daje priliku da razumemo mehanizme kojima upravljaju elektroni i sledeći korak je njihova primena“, izjavila je Eva Olson, predsednica Nobelovog komiteta za fiziku.

„Uzmimo sekundu, vreme jednog otkucaja srca. Ako ga podelimo na hiljadu delova, pa onda na još hiljadu delova, pa opet na hiljadu delova, pa još jednom i onda još jednom – ulazimo u vreme koje je potrebno atomu da se kreće.

„Ako ga podelimo na još hiljadu delova, ulazimo u svet elekrona. A to je atosekundna fizika“, rekla je ona.

Pjer Agostini je profesor na američkom državnom Univerzitetu u Ohaju.

Ferenc Kraus predaje na Maks Plank Institutu za kvantnu optiku u Nemačkoj, dok je En Lijer sa švedskog Univerziteta u Lundu.

Tri puta je zvali da joj kažu da je dobila nagradu

Lijer je tek peta žena dobitnica Nobelove nagrade za fiziku.

„Ovo je neverovatno. Nema toliko žena koje dobijaju ovu nagradu tako da se osećam veoma, veoma posebno“, rekla je ona na konferenciji za štampu u Kraljevskoj švedskoj akademiji i dalje u neverici da je laureat.

Nobelov komitet ju je tri puta zvao, pre nego što se javila na telefon.

„Držala sam čas“, ispričala je, šaleći se da je jedva izdržala poslednjih pola sata njenog predavanja, pošto je saznala da je dobitnica Nobelove nagrade.

Prethodni dobitnici Nobelove nagrade za fiziku


Pratite nas na Fejsbuku,
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.