
Nobelova nagrada za književnost za 2023. godinu dodeljena je Norvežaninu Junu Foseu, jednom od najpoznatijih i najpriznatijih svetskih dramaturga, čije se drame se izvode na mnogim scenama u pozorištima u Evropi i svetu.
Fose je dobitnik mnogih međunarodnih nagrada.
Švedska akademija u Stokholmu pohvalila je njegove inovativne drame i prozu i što je u delima „izložio ljudsku anksioznost i ambivalentnost u srži“.
Prema obrazloženju, Foseova dela daju glas onima kojima je obično uskraćeno pravo da govore.
Njegova dela su prevedena na mnoge jezike.
Rođen 1959. godine, njegova dela obuhvataju 40 predstava, mnoštvo romana, eseja, knjiga za decu i prevoda.
Po saznanju da je dobio prestižnu nagradu, Fose je rekao da su ga preplavile emocije i da pomalo uplašen“ dobijanjem prestižne nagrade.
Nobelova nagrada za književnost dodeljuje se od 1901. godine, a prvi dobitnik bio je francuski pisac Sili Pridom.
Među prethodnim dobitnicima Nobelove nagrade su i Ivo Andrić, jedini jugoslovenski Nobelovac, Ernest Hemingvej, Gabrijel Garsija Markes, Pablo Neruda, Rabindranat Tagore, Harold Pinter, Peter Handke i Bob Dilan.
Francuska književnica Ani Erno dobila je Nobelovu nagradu 2022. godine.
Među favoritima za ovogodišnju Nobelovu nagradu smatrani su i Kineskinja Čan Ksue, kanadska spisateljica Margaret Etvud i kao i ser Salman Ruždi.
Ruždi je najpoznatiji po romanu Satanski stihovi iz 1988. godine, koju su mnogi muslimani širom sveta proglasili bogohulnom.
Nekoliko meseci po objavljivanju, roman je zabranjen u nekoliko zemalja i izazvao je proteste među muslimanskim svetom.
Ruždi je prošle godine napadnut nožem na književnom festivalu u Njujorku, ali je preživeo.
Kineska avangardna spisateljica Čan Ksue je ranije bila nominovana za međunarodnu Bukerovu nagradu za roman Ljubav u novom milenijumu.
Potiče iz velike porodice sa osmoro dece, a rođena je samo nekoliko godina pre kineske kulturne revolucije, koja je zemlju gurnula u skoro deceniju haosa i krvoprolića.
Kada je nastupila tvrdolinijaška komunistička revolucija, njeni roditelji proterani su iz grada na selo i primorani na fizički rad.
Njen otac je bio direktor jednog lista, a majka radila u istoj redakciji.
Zbog stroge kazne i proterivanja na selo, Čan Ksue je završila samo osnovnu školu i nije mogla da nastavi školovanje.
Počela je da piše romane tek u 30. godini.
Kao potencijalni dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade pominjani su i Ljudmila Ulickaja, Haruki Murakami, Laslo Krasnahorkai, Džerald Marnejn i Ismail Kadare.
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0