Novak Đoković često posle nekog sjajnog poteza ili osvojenog poena tokom meča mora da se uhvati za uvo kako bi podstakao publiku da navija za njega, u stilu: „Ne čujem vas!".
Osvojio je rekordnih 20 grend slem titula i svetski je broj jedan sa zadivljujućim atletizmom - ali je takođe jedan od tenisera oko koga postoje izrazito podeljena mišljenja.
Ovaj 34-godišnji Srbin bio je danima u pritvorskom hotelu u Australiji, čekajući da se odigra poslednja kontroverza u vezi sa njim nakon što mu je ukinuta viza u Melburnu gde je stigao da brani titulu na Australijan openu.
Događaji u prvim danima nove godine učinili su da mišljenja oko njega budu još podeljenija.
Kako je dečak koji je bio prinuđen da se krije tokom NATO bombardovanja Beograda 1999. godine postao igrač koji se bori za naklonost mnogih?
- Novak Đoković: Kako je rastao teniski div
- Koja je „tajna“ Đokovićevog uspeha
- Ima li ljubavi između Novaka Đokovića i publike na Vimbldonu
„Ne možete naterati ljude da vas vole"
Kada se Đoković suočio sa Rodžerom Federerom u finalu Vimbldona 2019. godine, epski okršaj bio je pokvaren zviždanjem Srbinu.
Publika je Đokovićeve promašaje ispraćala glasnim smejanjem i pljeskanjem u atmosferi koja je više ličila na fudbalski stadion nego na Centralni teren Vimbldona, ponosa i dike engleskog tenisa i proklamovanog džentlmenstva.
Đoković je odbranio Federerov napad i osvojio trofej, a stručnjaci su pozvali navijače da pokažu više poštovanja prema sjajnom igraču.
Teško je shvatiti zašto nisu - da, izuzetno popularni Federer ima bazu obožavatelja kao nijedan drugi teniser, ali Đoković je takođe jedan od velikana sporta.
„Ne možete naterati ljude da vas vole", rekao je njegov bivši trener, legendarni nemački teniser Boris Beker za BBC Radio.
„On je dobar mladi sportista sa pravim stavom i pravim karakterom, samo ima drugačiji pogled na život.
„On se drugačije hrani, pije, spava. Zbog toga ga ne možete kritikovati.
„Možda je to razlog zašto je tako uspešan, ali razumem i one koji ga ne prihvataju takvog."
- Đoković odgovorio na kritike: Znam kad si mali i nebitan u svetu
- Beker: Đoković zaslužuje više poštovanja
- Deveti Australijen open za Đokovića: „Ljubav se nastavlja“
Da li njegov način slavljenja iritira ljude?
Kada završi meč pobedom, on čini ekstravagantan gest ka četiri strane terena u znak zahvalnosti - da li to podstiče ljude da mu zvižde?
Ili takav odnos vuče korene iz prošlosti?
Igrači su ga više puta optuživali za preuveličavanje povreda, kao na primer na prošlogodišnjem Otvorenom prvenstvu Australije kada je Tejlor Fric rekao da bi Srbin predao meč da je njegov problem sa stomakom bio „stvarno težak".
Još 2008. godine Endi Rodik se podsmevao Đokoviću sugerišući da bi među mnogim bolestima koje Srbina muče na US openu mogli biti ptičiji grip, antraks i SARS.
Ili su to njegova povremeni besni izlivi na terenu?
Najzloglasniji se završio izbacivanjem sa US Opena 2020. kada je slučajno udario lopticom linijsku sutkinju.
Ume i žestoko da opsuje, sudije ili nekog u publici.
Tako nešto je u suprotnosti sa smirenijim držanjem njegovih najbližih rivala Federera i Rafaela Nadala, a reč „arogantan" nikada nije daleko od usana njegovih kritičara.
Možda je mešavina svega toga, ali vredi razmisliti i o onome šta se dešava van terena.
- Novak Đoković najbolji sportista sveta - izbor francuskog Lekipa
- Novak Đoković - čovek koji je ujedinio Balkan
„Dobre namere" ili „sebičnost"?
Đoković je izazvao mnogo kritika na početku pandemije korona virusa kada je sredinom 2020. godine organizovao turnir u Beogradu.
Zanemarivali su fizičku distancu, grlili su se, izlazili.
On i još nekoliko igrača potom su bili pozitivni na korona virus, a u tom trenutku vakcina još nije bilo.
Britanac Den Evans rekao je da je dao vrlo loš primer, a Australijanac Nik Kirjos je kritikovao Đokovića, navodeći da je to bila suluda odluka.
Đoković se kasnije izvinio, rekavši da je bilo „prerano" za održavanje događaja, ali da je taj potez bio vođen „čistim srcem" i „dobrim namerama".
Ponovo je izazvao ljutnju nekih pre godinu dana kada je zamolio direktora turnira Australijan opena Krega Tajlija da ublaži pravila karantina, kao što je skraćivanje perioda izolacije i preseljenja igrača iz karantina u privatne kuće sa teniskim terenima.
Đoković je ponovo ukazao na „dobre namere" i rekao da je njegovo pismo „pogrešno protumačeno kao sebično i nezahvalno".
- Više nije bitno šta Novak jede
- Novak Đoković finansira studiju o uticaju ratnih trauma na detinjstvo
- Šta znamo o „bosanskim piramidama” koje je posetio Novak Đoković
Duhovni i strastveni Srbin koji želi da ga vole
Dobre namere su temelj njegove Fondacije Novak Đoković, koja gradi predškolske ustanove i podržava obuku nastavnika u Srbiji kako bi „deci iz siromašnih krajeva pružila šansu da uče i igraju se u bezbednom, kreativnom i negovanom okruženju".
Nastanak Fondacije inspirisan je njegovim ratom razorenim detinjstvom.
Njegova zemlja je u srcu njegove motivacije, jer je igranje za reprezentaciju Srbije, uz grend slemove, postavio kao svoj najvažniji sportski cilj.
Voli da deli rekete mladim navijačima u publici, poziva skupljače loptica da mu se pridruže na klupi za odmor između gemova i setova.
Navijači Đokovića - a potrebno je samo da budete na mečevima Dejvis kupa Srbije da biste znali da ih ima mnogo i da su veoma glasni - slave činjenicu da je postigao ogroman uspeh u eri u kojoj su igrala još dva velikana - Federer i Nadal.
Pogledajte video: Šta kažu Beograđani o slučaju Novak
Visoko duhovna osoba koja praktikuje jogu i meditaciju i biljnu ishranu, Đoković je svojevremeno vratio formu i uz pomoć supruge sa kojom je išao na petodnevno planinarenje.
Sve to je rezultiralo uzastopnim grend slem titulama.
Nadimak Džoker na početku karijere kada je pravio duhovite imitacije drugih tenisera igrača, pokazivalo je takođe da očajnički želi da se ljudima dopadne.
Đoković nikada nije imao podršku koju su imali švajcarski velikan Federer i Španac Nadal, posebno na grend slemovima, a pogotovo na Otvorenom prvenstvu Amerike gde je ponekad bio i neprijateljski dočekivan.
Iako je često zanemarivao zvižduke, nije mogao da sakrije suze na prošlogodišnjem finalu US Opena kada je rekao da je, iako je izgubio finale, „najsrećniji čovek na svetu" zbog ljubavi koju je osećao od publike.
Srpski novinar Saša Ozmo rekao je za BBC Radio da je bilo „nepravednog tretmana" prema Đokoviću tokom godina i da je „često pravio greške koje su davale municiju za kritiku".
„Ali ponekad, pozitivne stvari koje uradio nisu pominjane dovoljno često", rekao je on.
- Šta je Novak Đoković govorio o vakcinaciji protiv korona virusa
- Kritike publici na Australijen openu zbog „zviždanja vakcinama"
NovaKS Đoković
Ljubav koju je možda stekao u Njujorku isparila je ove nedelje u Australiji.
Mnogi stanovnici bili su ljuti što je Đoković, koji je ranije izražavao sumnju u vakcinaciju protiv Kovida-19, dobio medicinsko izuzeće dve nezavisne medicinske komisije pri Teniserkoj federaciji Australije i države Viktorija.
Australijanci su morali da izdrže neka od najstrožih svetskih ograničenja - mnogi i dalje ne mogu da putuju između država ili u inistranstvo - i na slučaj Đoković su gledali kao na poseban tretman.
Đoković je zadržan na aerodromu u Melburnu nekoliko sati pre nego što su granični zvaničnici saopštili da nije poštovao pravila ulaska u vezi sa izuzećem, a njegovo učešće na Australijan openu je u rukama suda.
Objavljivanje na društvenim mrežama da mu je odobreno medicinsko izuzeće bez navođenja razloga navelo je lokalno stanovništvo, političare i neke kolege igrače da traže odgovore.
Dobio je i nadimak Novaks - reč izvedena iz njegovog imena i engleske reči za vakcinu (vah - vaks). No vaks znači ne vakcinama.
Ali ima i mnogo onih koji su ga podržali, čak i neočekivano, poput australijskog tenisera Nika Kirjosa, koji je u prošlosti umeo da kritikuje Đokovića, nekad i ne baš biranim rečima.
Kirjos je podsetio sunarodnike da je upravo Đoković bio taj koji je nesebično pomogao tokom katastrofalnih požara u Australiji i poklonio novac.
Đoković je dao po milion evra srpskim i italijanskim bolnicama, pomogao je i Španiji u borbi protiv pandemije korona virusa, a poklonio je i sredstva organizaciji koja se brine za siromašnu decu u Melburnu.
Australijski sud je presudio u njegovu korist, ali još nije jasno da li će mu i biti dozvoljeno da brani titulu na Australijan openu.
A kako će publika reagovati?
Valja očekivati fudbalsku atmosferu na njegovim mečevima, pogotovo posle dešavanja u Melburnu.
Pogledajte šta su neki stanovnici Melburna rekli o Đokoviću pre odluke suda
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac