Otmice u Kini: Roditelji pronašli sina otetog pre 32 godine


Momenat kada se momak susreo sa roditeljima prvi put nakon 32 godine

CCTV
Momenat kada se momak susreo sa roditeljima prvi put nakon 32 godine

Kineski par, čija je beba oteta u hotelu 1988. godine, ponovo je video sina posle 32 godine.

Mao Jina su kidnapovali kada je imao dve godine, dok je njegov otac otišao da mu kupi vodu na putu od vrtića do kuće.

Roditelji su pretražili celu zemlju, a majka je podelila više od 100.000 letaka.

Porodica se ponovo okupila na policijskoj konferenciji za novinare u maju 2020. godine, a sin – koji sada ima 34 godine – rekao je da planira da provede vreme sa roditeljima.

„Želim da se zahvalim desetinama hiljada ljudi koji su nam pomogli“, rekla je Li Činzi, dečakova majka.

Šta se dogodilo sa Mao Jinom?

Rođen je 23. februara 1986. Godine. Majka ga je u intervjuu za Južnokineski jutarnji list u januaru 2020. – pre nego što su ga pronašli – nazvala „veoma pametnom, simpatičnom i zdravom“ bebom.

Njegov otac Mao Šenćing ga je 17. oktobra 1988. godine doveo kući iz obdaništa u gradu Šian, provincija Šanski.

Dečak je tražio da pije vodu, pa su stali na ulazu u hotel. Dok je otac pokušavao da rashladi toplu vodu, na kratko je okrenuo pogled, a dečaka su za to vreme odveli.

Porodica je pretraživala ceo Šian i okolinu i izlepila plakate o nestalom sinu. U jednom trenutku su pomislili da su ga našli, ali je to bila lažna nada.

Porodica konačno zajedno

CCTV
Porodica konačno zajedno

Li Činzi je napustila posao da bi tražila sina, a podelila je oko 100.000 letaka u više od 10 provincija i opština – bez uspeha.

Tokom godina pojavljivala se u brojnim kineskim televizijskim emisijama kako bi apelovala za pomoć, uključujući i Iks faktor. Čak 300 puta su je zvali zbog mogućih tragova, pisao je Južnokineski jutarnji list, ali bez uspeha.

Li je 2007. godine počela da volontira u organizaciji Bebo, vrati se kući, kako bi pomogla ostalim roditeljima da pronađu nestalu decu.

Pomogla je ponovnom spajanju čak 29 porodica, pisali su državni mediji, ali sina i dalje nije mogla da nađe. Ipak, nastavila je da sarađuje sa ovom organizacijom, a rekla je da će nastaviti i u budućnosti.

Kako su pronašli Mao Jina?

U aprilu je, prema pisanju državnih medija, policija dobila dojavu o muškarcu iz provincije Sečuan na jugozapadu Kine – oko 1.000 kilometara od Šiana – koji je usvojio dete godinama ranije.

Policija je pronašla dete, sada 34-godišnjeg muškarca, obavljen je DNK test kako bi se utvrdilo da li je on povezan sa Mao Šenćingom i Li Šinzi. Rezultat je bio pozitivan.

Mao Jin – koji je preimenovan u Ću Ningning – sada vodi posao uređenja domova. Rekao je da „nije siguran“ kako će mu izgledati život u budućnosti, ali da će provoditi vreme sa biološkim roditeljima.

Iz policije su saopštili da je Mao Jin kao dečak prodat paru bez dece za 6.000 juana (što bi bilo 840 dolara danas).

Majci su dobre vesti saopštili 10. maja – na Dan majki u Kini.

„Ovo je najbolji poklon koji sam ikada dobila“, rekla je.

Istraga o nestanku 1988. godine još traje.

Koliko je česta trgovina decom u Kini?

Otmice i trgovina bebama su decenijama problem u Kini.

Nema zvaničnih podataka, ali na portalu organizacije Bebo, vrati se kući se nalazi 14.893 postova u kojima roditelji traže nestale dečake i 7.411, u kojima traže devojčice.

Procenjeno je da se svake godine u Kini otme 20.000 dece, podaci su iz 2015. godine.

Kinesko Ministarstvo državne bezbednosti napravilo je 2009. godine DNK bazu podataka koja je od tada pomogla u pronalaženju više od 6.000 nestale dece.

Ministarstvo je u maju 2016. pokrenulo sistem pod nazivom „Ponovno spajanje“, pomoću koga je do juna 2019. godine više od 4.000 dece ponovo pronašlo svoje porodice.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.