
Sa šest medalja na Paraolimpijskim igrama, od čega dve zlatne, Srbija je najbolja među zemljama bivše Jugoslavije.
Taj učinak smestio je srpski paraolimpijski tim na deobu 45. mesta sa Čileom na listi 78 zemalja čiji su takmičari osvojili medalje.
Hrvatski paraolimpijci osvojili su jednu medalju više od srpskog tima – sedam, ali su ukupnom učinku niže rangirani, na 65. mestu, jer nisu uspeli da se domognu zlata (tri srebra i četiri bronze).
Slovenački paraolimpijski tim je sa dve medalje (srebro i bronzu) na 71. mestu na listi, a po jednu su osvojili Crna Gora (bronza) i Bosna i Hercegovina (bronza) i na deobi su 78. mesta.
Najuspešnije paraolimpijske reprezentacije su Kina (čak 207 medalja od čeka 96 zlatnih), Velika Britanija (124 medalje, 41 zlatna), SAD (104 medalje, 37 zlatnih) i Ruski paraolimpijski komitet (118 medalja, 36 zlatnih).
Domaćin narednih Letnjih paraolimpijskih igara 2024. godine biće glavni grad Francuske, Pariz.
Srbiju je u Tokiju predstavljalo 19 sportista, koji su se nadmetali u sedam sportova – stonom tenisu, atletici, plivanju, streljaštvu, pauerliftingu, biciklizmu i taekvondu.
Srpski paraolimpijci su osvojili šest medalja – dve zlatne, tri srebrne i jednu bronzanu.
Obe zlatne medalje osvojio je strelac Dragan Ristić.
On je najpre postao olimpijski šampion disciplini vazdušna puška 10 metara miks, klasa SH2, da bi drugo zlato osvojio disciplini vazdušna puška 50 metara, klasa SH2.
Osim što je u drugoj disciplini trijumfovao, Ristić je upucao i svetski rekord – 252.7 krugova.
Srebrne medalje osvojili su Zdravko Savanović (vazdušna puška 50 metara, klasa SH2) i Laslo Šuranji u disciplini puška trostav u klasi SH1.
Bacač čunjeva Željko Dimitrijević osvojio je srebrno odličje, dok je stonoteniserkama Borislavi Perić Ranković i Nadi Matić pripala bronzana medalja posle poraza od Švedske u polufinalu.
Željko Dimitrijević je osvojio je srebrno odličje pošto je u bacanju čunja zauzeo drugo mesto sa bačenih 35,29 metara, što je njegov najbolji rezultat u karijeri.
Dimitrijević je bio odličan u svih šest serija, ali nije uspeo da nadmaši rezultat Rusa Muse Tajmazova, koji je u prvoj seriji bacio svetski rekord 35,42 metra.
Tajmazov je tako nadmašio Dimitrijevićev svetski rekord, a srpski takmičar je čak tri puta u Tokiju bacao bolje od prethodnog ličnog svetskog rekorda (34,71m).
Borislava Perić Ranković i Nada Matić nisu uspele da se plasiraju u finale, pošto su Šveđanke bile bolje u dva odigrana meča.
Prema pravilima takmičenja na POI, poraženi polufinalisti takođe dobijaju bronzanu medalju.
Borislava Perić Ranković se takmičila u Tokiju i u pojedinačnoj konkurenciji, ali je prošle nedelje poražena u četvrtfinalu od Indijke Hašmukbaj Patel.
Na prethodnim Paraolimpijskim igrama u Riju 2016, Perić Ranković je u pojedinačnoj konkurenciji osvojila zlatnu medalju, a u ekipnom takmičenju, takođe sa Matić, stigle su do srebra.
Pogledajte video o najodlikovanijem paraolimpijskom plivaču u istoriji
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0