
Poljski parlament je usvojio novi predlog zakona o medijima za koji protivnici kažu da je pokušaj da se ućutka TV kanal koji kritikuje vladu.
Iz vlade poručuju da je zakon potreban kako bi se zaustavile neprijateljske strane sile u nameri da preuzmu kontrolu nad domaćim emiterima.
Ali kritičari kažu da je to pokušaj da se američka kompanija Diskaveri (Discovery) natera da proda najveću TV mrežu u zemlji – TVN.
Zakon preti da pokvari odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), poljskim ključnim saveznikom, i produbi zabrinutost Evropske unije (EU) oko slobode medija u Poljskoj.
Hiljade demonstranata izašlo je na ulice širom Poljske u utorak kako bi izrazili nezadovoljstvo povodom ovog predloga.
Veliki broj ljudi se okupio ispred parlamenta u Varšavi, dok su skupovi održani i u Krakovu, Vroclavu, Poznanju, Lublinu i Šćećinu.
Vlada tvrdi da bi trebalo pooštriti postojeća pravila kojima se kompanijama izvan Evropskog ekonomskog prostora zabranjuje direktno posedovanje emitera kako bi se sprečilo da kineske i ruske firme kontrolišu poljske medije.
Međutim, ovakve planove kritikovala je i SAD – važan vojni saveznik.
Američka kompanija Diskaveri vlasnik je TVN preko podružnice sa sedištem u Holandiji.
Dugo očekivano glasanje u sredu trebalo je da se održi popodne ali je nakratko odloženo jer su opozicioni poslanici pokušali da prekinu sednicu.
Poljska koaliciona vlada našla se u nezavidnom položaju pošto je premijer smenio svog zamenika u utorak.
Bivši potpredsednik vlade Jaroslav Govin – koji se protivi promeni zakona – predvodi manju partnersku stranku u koaliciji Ujedinjena desnica koja je na vlasti od 2015. godine.
Iz vlade kažu da je Govin „izgubio poverenje“ vlastitim postupcima.
Neslaganja između njegove partije Sporazum i većeg koalicionog partnera – stranke Pravo i pravda poljskog premijera Mateuša Moravjeckog bila su sve veća da bi na kraju manjinski partneri glasali za napuštanje koalicije.
Gubitkom trinaestoro poslanika iz stranke Sporazum, koalicija više nema većinu u donjem domu parlamenta.
Predlog zakona sada ide na usvajanje u Senat koji kontroliše opozicija gde bi mogao da bude odbačen ili podvrgnut izmenama, kaže Adam Eston, dopisnik BBC-ja iz Varšave.
Međutim, donji dom parlamenta može da poništi sve izmene i na kraju odobri predlog zakona.
Pogledajte video o Poljakinji koja je morala u inostranstvo da bi abortirala
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0