Predsednički izbori u Americi 2020: Američki izbori su gotovi, Bajden je pobednik - šta se dalje dešava?
Demokratski kandidat Džo Bajden je izabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država prema poslednjim projekcijama rezultata koje pokazuju da je osvojio više od 270 elektorskih glasova koji su mu bili neophodni da pobedi Donalda Trampa u trci za Belu kuću.
Šta se sad dešava?
Bivši potpredsednik Amerike neće se baš odmah useliti - potrebno je da se pre toga dese još neke stvari.
To je obično lagani proces, ali sada postoje dodatne komplikacije koje bi pravno mogle da dovodu u pitanje izborni proces.
Između ostalih - predsednik Tramp još uvek nije izašao u javnost - bilo da prizna
- Džo Bajden u Ovalnom kabinetu?
- Ko je Kamala Haris, prva žena potpredsednica Amerike
- Nije lako biti prvi čovek Amerike - predsednici i mentalno zdravlje
Kad će Džo Bajden postati predsednik?
U američkom Ustavu stoji da novi mandat predsednika počinje 20. januara u ponoć.
Tog dana se održava ceremonija poznata kao inauguracija u glavnom gradu Vašingtonu.
Novi predsednik i potpredsednik tada polažu zakletvu pred sudijom Vrhovnog suda.
Očekuje se da inauguracija Džoa Bajdena i Kamale Haris bude obavljena 20. januara 2021.
Postoje i izuzeci za ovaj raspored. Ako predsednik umre ili podnese ostavku potpredsednik polaže zakletvu što je pre moguće.
Šta je period predsedničke tranzicije?
To je period između saopštavanja izbornih rezultata i novog predsedničkog mandata koji počinje 20. januara.
Budući predsednik oformi grupu saradnika - takozvani prelazni tim, koji pripremaju preuzimanje vlasti i inauguraciju. Bajdenov tim je to već pripremio i pojedinosti su na sajtu.
Oni će odabrati ljude koji će biti deo predsedničkog kabineta, raspravljati o političkim prioritetima i pripremati se za novi mandat.
Članovi tima imaju sastanke sa federalnim agencijama, konsultuju se o rokovima, budžetima i kadrovima koje će postaviti.
Među njima su i predstavnici bezbednosnih struktura koji će se starati o predstojećoj inauguraciji. Neki će ostati na položajima kao i pre.
Kada je predsednik Obama ugostio naslednika Donalda Trampa 2016. u Ovalnom kabinetu fotografi su zabeležili koliko je malo topline bilo - i ostalo, među njima.
Džo Bajden je mesecima pripremao taj tranziocioni tim, prikupljajući novac i prošle nedelje je pokrenuo i sajt.
Koje reči ćemo sad slušati?
Izabrani predsednik: Kada kandidat pobedi na izborima, ali još ne položi zakletvu nazivaju ga ovako.
Kabinet: Džo Bajden će uskoro početi sa najavama ko će biti deo njegovog kabineta, što je najviši stepen vlasti. To će biti čelnici svih ključnih ministarstva i agencija.
Potvrda imenovanja: Mnogi od najviših vladinih zvaničnika koje bude odabrao predsednik moraće da dobije potvrdu u Senatu. Senatori glasanjem mogu da potvrde ili odbiju predloge.
Kelt/Seltik: Kao izabrani predsednik Bajden dobija pojačanu zaštitu od tajnih službi i imaće šifrovano ime Kelt. Kandidati sami biraju ta imena - Tramp je bio Mogul, a Kamala Haris biće Pionirka.
Hoće li biti pravnih izazova?
Skoro definitivno. Tramp je najavio da će uložiti žalbe u svim novim državama koje su za Bajdena, sugerišući da je bilo izbornih prevara, ali bez dokaza o njima.
U njegovom timu za kampanju su vrhunski advokati, koji će voditi postupke, saopšteno je.
Pokušaće da ospore neke od glasova koji su pristizali poštom. Sporovi će početi u sudovima tih država, a možda će završiti i na Vrhovnom sudu. Ipak, pravni stručnjaci sumnjaju da bi to moglo da promeni rezultate.
Očekuje se i ponovno brojanje u nekim državama, što su tražili Trampovi saradnici.
Šta ako Tramp ne prizna poraz?
BBC izveštač iz Severne Amerike Entoni Zarker
Donald Tramp je ranije rekao da će dovesti u pitanje rezultate. Ako ne uspe u tome, pojačaće se pritisak na njega da javno prizna poraz. Ali da li mora da to učini?
Telefonski razgovor gubitnika i pobednika je značajna tradicija u američkoj politici. Ipak, nije obavezno da se to i desi.
Na primer, 2018. kandidatkinja iz redova demokrata za guvernera Stejsi Adams tvrdila je da je bilo izborne krađe i nije priznala poraz od protivkandidata iz redova republikanaca Brajana Kempa.
To se, ipak, nije dešavalo u savremenoj trci za predsednika. Dok god se izborni rezultati broje i pravno procesuiraju, kao u slučaju Džordžije, mašinerija vlasti će se polako pripremati, bez obzira šta radio Tramp.
Dok ne mora prizna poraz ili da se pojavi na Bajdenovoj inauguraciji, on ima neke pravne obaveze Moraće da pripremi primopredaju dužnosti. Ovo je, kako tvrde predsednikovi saradnici, već učinjeno.
Donald Tramp je u Ovalni kabinet ušao kao nekonvencionalni kandidat koji se ne boji da prekine sa davno ustanovljenim pravilima i tradicijom. Ako želi, može tako i da izađe iz njega.
Šta će Kamala Haris raditi u prelaznom periodu?
Kamala Haris, prva žena potpredsednica, učiće o poslu koji bi trebalo da obavlja od prethodnika i pripremaće svoj tim saradnika.
Potpredsednik radi u Beloj kući u Zapadnom krilu, ali ne živi tu. Tradicionalno žive na imanju Opservatorije američke mornarice na severo-zapadu grada, što je na 10 minuta vožnje od Bele kuće.
Njen suprug Dag Emhof je advokat koji radi u industriji zabave.
On ima dvoje dece iz prvog braka - Kola i Elu - koji Haris iz milošte zovu Mamala.
Kako je to useliti se u Belu kuću?
Danas mnogo bolje nego 1800. kada je prvi predsednički par Džon i Ebigejl Adams trebalo da se usele, a zgrada još nije bila gotova.
Očekuje se da novi stanari - predsednik i njegova porodica - požele da urede prostor ili promene nameštaj po sopstvenom ukusu, te Kongres spremi novac za te namene.
Samo rezidencija ima 132 sobe i 35 kupatila.
Prva dama Melanija Tramp, koja je ranije radila u svetu mode, unela je neka poboljšanja i bila zadužena za raskošnu dekoraciju za Božić.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac