Protesti u Belorusiji: Vlada oduzela akreditacije BBC novinarima i drugim dopisnicima stranih medija


A woman carries a historical white-red-white flag of Belarus during an opposition demonstration against presidential election results in Minsk.

Reuters

Vlasti u Belorusiji poništile su akreditacije delu brojnim novinarima koji su za strane medije izveštavali o protestima protiv predsednika te države Aleksandra Lukašenka.

Među njima je i dvoje novinara koji su izveštavali za BBC na ruskom.

Ovu odluku vlasti su donele dan uoči protesta u nedelju na kojem se očekuje prisustvo velikog broja pristalica opozicije.

BBC je u saopštenju „najoštrije osudio gušenje nezavisnog novinarstva“ i pozvao belorusku vladu da promeni odluku.

„Verujemo da je za narod Belorusije od suštinske važnosti da ima pristup nepristrasnim, nezavisnim informacijama o onome što se dešava u njihovoj zemlji. BBC na ruskom, koji nedeljno prati više od pet miliona ljudi, bio je ljudima u Belorusiji i Rusiji glavni izvor informacija o nemirima posle predsedničkih izbora“, navodi se u saopštenju.

Anatolij Glaz, portparol beloruske vlade, rekao je za novinsku agenciju AFP da je odluka doneta na preporuku kontraterorističkog odeljenja.

Austrijsko ministarstvo spoljnih poslova ovaj potez vlade u Minsku opisalo je kao očigledan pokušaj da se spreči objektivno izveštavanje.

Najmanje 10 lokalnih i nekoliko ruskih novinara ostalo je u subotu bez akreditacija.

Među njima su novinari koji su radili za Radio Slobodna Evropa, novinske agencije AFP i Rojters, listove Njujork Tajms i Vol Strit Žurnal i Dojče Vele.

Odluka je doneta nekoliko dana pošto je više novinarskih ekipa, uključujući i BBC, zadržano u Minsku uoči protesta.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su odvedeni u policijsku stanicu zbog utvrđivanja identiteta.

Ipak, Stiv Rozenberg, koji je bio među zadržanima, ocenio je da se radi o „očiglednom pokušaju da se utiče na izveštavanje“.


Video o demonstrantkinjama u Belorusiji


Šta se dešava u Belorusiji?

Do nemira u Belorusiji došlo je početkom meseca kada je Aleksandar Lukašenko opet pobedio na predsedničkim izborima za koje opozicija tvrdi da su bili neregularni.

Lukašenko je na toj funkciji od 1994. godine, a ovo mu je šesti predsednički mandat.

Svetlana Tihanovskaja, glavna opoziciona kandidatkinja, nekoliko dana posle izbora i početka masovnih protesta, prebegla je u susednu Litvaniju.

To su najveći protesti i štrajkovi u Belorusiji od sticanja nezavisnosti.

Policija je prethodnih nedelja uhapsila više hiljada ljudi, a mediji su izveštavali o brojnim primerima policijske brutalnosti i nasilja nad demonstrantima.

Najmanje četiri osobe su ubijene od početka protesta, a više stotina ih je povređeno.

Evropska unija i Sjedinjene Američke Države nisu priznale rezultate izbora, ocenjujući ih kao nepoštene.

Čelnici EU najavili su i uvođenje sankcija za zvaničnike koji su navodno umešani u izbornu krađu i nasilje nad demonstrantima.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.