Na dalekom severu Rusije počela je pomama za jodom zbog kraće radijacije usled nesreće sa vojnom raketom, prenose ruski mediji.
Zalihe joda u apotekama su, navodno, na izmaku, posebno u gradovima Arhangelsk i Severodvinsk.
Jod može da zaustavi prodiranje radioaktivnog joda do štitne žlezde, ali pilule mogu da izazovu i zdravstvene probleme.
Dvoje ljudi je poginulo i troje je povređeno u nesreći koja se dogodila prilikom eksplozije prošle nedelje. Ipak, vojska nije saopštila mnogo detalja.
Zvaničnici kažu da je nivo radijacije oko 40 minuta bio veći od dozvoljenog u okolini mornaričkog poligona u Nionoksu, ali se onda vratio u normalu.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da je motor rakete sa tečnim gorivom eksplodirao, mada nije precizirano o kom sistemu je reč.
Brodovi narednih mesec dana neće moći da uplovljavaju u zaliv Dvina u Belom moru. Vlasti nisu objasnile privremeno zatvaranje luke.
Selo Nionoks se nalazi 47 kilometara zapadno od Severodvinska, koji ima oko 200.000 stanovnika.
U Severodvinsku je brodogradilište gde se grade i popravljaju nuklearne podmornice za Rusku severnu flotu.
Novi sajt regiona Arkanglesk 29.ru izvestio je da u ovom gradu u apotekama nestaju pilule joda.
Tu se navodi i da su članovi medicinskog osoblja, tokom evakuacije povređenih u nesreći, imali zaštitna odela – od hemijskog i nuklearnog zračenja.
Do pomame za pilulama joda došlo je i posle nukleaerne katastrofe u Černobilju 1986. godine, što je izazvalo radijaciju u širokom pojasu po Evropi.
Ovo je druga nesreća ruske vojske u kratkom periodu.
Prošlog ponedeljka jedna osoba je poginula, a osam povređeno tokom eksplozije u skladištu municije u Sibiru.
Ranije u četvrtak mediji su izvestili o požaru u vojnom objektu u blizini Nionoksa. Lokalni mediji su objavili da je nivo radijacije u selu bio tri puta veći od uobičajenog.
Ministarstvo odbrane tvrdi da nije bilo štetnog hemijskog zračenja u atmosferi i da je „nivo radijacije u normali“.
U Nionoksu se izvode ispitivanja za sve raketne sisteme koje koristi ruske mornarica, uključujući interkontinentalne balističke rakete, krstareće i protivvazdušne projektile.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0