Sjedinjene Države i Rusija razmenili su, preko Turske, dvojicu svojih državljana koji su u Vašingtonu, odnosno u Moskvi, osuđeni na višegodišnje kazne zatvora.
U svoje zemlje su se vratili ruski državljanin, pilot Konstantin Jarošenko, i američki državljanin, bivši marinac Trevor Rid.
Jarošenko je 2010. godine osuđen na 20 godina zatvora posle „provokacije američkih obaveštajnih službi“, hapšenja u Liberiji i suđenja u Njujorku zbog namere da švercuje drogu, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
Trevor Rid, američki marinac, oslobođen je posle tri godine provedene u ruskom zatvoru pod optužbom da je napao policajce u Rusiji.
Majka američkog vojnika, koji je bio u ruskom zatvoru zbog napada na policajce, rekla je da se oseća „gotovo isto onako srećno kao dana kada ga je rodila“.
Prema rečima roditelja Džoija i Pole Rid, njihovog sina su „loše tretirali“ u zatvoru i misle da je oboleo od tuberkuloze.
Američki predsednik Džozef Bajden rekao je da bio oduševljen što je roditeljima mogao da saopšti radosnu vest o povratku njihovog sina kući.
„Pregovori koji su nam omogućili da vratimo Trevora kući zahtevali su teške odluke“, rekao je Bajden.
Roditelji američkog marinca protestovali su ispred Bele kuće prošlog meseca i uspeli su da izdejstvuju sastanak sa Bajdenom.
U razgovoru sa novinarima ispred njihove kuće u predgrađu Dalasa u sredu, zahvalili su Bajdenu, za koga je njegov otac rekao da je „verovatno spasao život našem sinu“.
Dodali su da ih je Bajden pozvao telefonom baš dok su na drugoj vezi pričali sa sinom.
Kada su rekli predsedniku da u tom trenutku razgovaraju sa Trevorom, Bajden im je rekao da prekinu razgovor sa njim.
„Svako ko kaže da [Bajden] nije saosećajan ili ljubazan čovek je lažov ili idiot“, rekao je otac američkog marinca o predsedniku SAD.
Rid (30) je otišao u Moskvu 2019. da, kako je rečeno, poseti devojku Ruskinju i da nauči ruski jezik.
Posle jednog noćnog izlaska, dvojica policajaca su zadržala Rida koji je bio pod dejstvom alkohola.
Dok su ga vozili u policijsku stanicu, on je navodno zgrabio policajca koji je vozio, nateravši ga da skrene, i laktom udario drugog policajca koji je pokušao da interveniše.
Rekavši da se ne seća incidenta, Amerikanac se pred sudom izjasnio da nije kriv, ali je 2020. osuđen na devet godina zatvora pod optužbom za napad.
Američka vlada je izrazila zabrinutost u pogledu pravičnosti njegovog suđenja, a američki ambasador u Rusiji Džon Salivan je nedavno rekao da Rid „ostaje u zatvoru zbog zločina koji nije počinio“.
Visoki američki zvaničnici rekli su u sredu da je Ridovo oslobađanje „rezultat višemesečnog napornog i temeljnog rada“ i da su bili veoma zabrinuti za njegovo zdravstveno dok je bio u zatvoru.
Zamena zatvorenika izvršena je preko Turske nakon što je Bajden ublažio kaznu Jarošenku.
Ruski pilot je od 2011. bio u zatvoru, izdržavajući 20-godišnju kaznu pod optužbom za šverc kokaina u SAD.
Tokom dvanaestogodišnjeg izdržavanja kazne Jarošenko je bio izložen „diskriminaciji i ponižavajućem tretmanu, kao što je uskraćivanje adekvatne medicinske nege“, navedeno je u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Zvaničnici su rekli da razmena u sredu nije početak šireg diplomatskog dijaloga sa Rusijom i da se umesto toga usredsredila na „skup diskretnih pitanja u vezi sa zatvorenicima“.
To znači da je sudbina drugih Amerikanaca trenutno pritvorenih u Rusiji – među kojima i Britni Griner, američka košarkašica koja je osvojila dve zlatne olimpijske medalje – za sada nejasna.
Griner je u redovnom kontaktu sa ruskim advokatom i čeka datum suđenja, rekao je izvor upoznat sa slučajem za BBC.
Sud je ranije odbio žalbu na njeno hapšenje.
U saopštenju, porodica Pola Vilana, bivšeg američkog marinca koji je uhapšen pod optužbom za špijunažu, navela je da su „presrećni zbog porodice Rid“, ali su dodali i da vreme za Vilana ističe.
„Pol je već više od tri godine ruski talac“, napisali su.
„Da li je neuspeh predsednika Bajdena da vrati Pola kući zapravo priznanje da su neki slučajevi preteški za rešavanje?“.
Pratite nas na Fejsbuku, Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0