
Izborni organi Rusije onemogućili su bivšu TV novinarku da izazove predsednika Vladimira Putina na prolećnim izborima.
Nezavisna političarka Jekaterina Duncova najavila je kandidaturu na programu čiji je glavni temelj okončanje rata sa Ukrajinom.
Ali izborna komisija je jednoglasno izglasala da odbije njenu kandidaturu tri dana po podnošenju prijave, navodeći „100 grešaka“ u njenom formularu.
Duncova je rekla da će se žaliti Vrhovnom sudu.
Predsednički izbori, koji će biti održani u martu 2024, prvi su u Rusiji otkako je Putin naredio invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.
Odluku izbornih organa, pojedini analitičari tumače kao dokaz da se u izbornoj kampanji neće tolerisati neslaganje sa politikom državnog vrha.
Šef ruske izborne komisije Ela Pamfilova rekla je da Duncovoj da joj neće biti dozvoljeno da pređe na sledeću fazu prikupljanja potpisa pristalica.
„Vi ste mlada žena, toliko toga je pred vama. Svaki minus se uvek može pretvoriti u plus. Svako iskustvo je i novo iskustvo“, rekla je 40-godišnjoj Duncovoj, obrazlažući odluku o odbijanju kandidature.
Dumncopva je u novembru najavila da će se kandidovati za predsednicu Rusije.
„Svaka razumna osoba koja bi preduzela ovakav korak bi se uplašila, ali strah ne sme da pobedi“, rekla je ona tada agenciji Rojters.
Ustav Rusije je izmenjen 2020. godine, povećavajući predsednički mandat sa četiri na šest godina i dajući Putinu odrešene ruke da se ponovo kandiduje pošto su mu prethodni mandati „obrisani“.
Državni ruski vrh godinama marginalizuje opozicione političare, a pojedini, poput Alekseja Navaljnija, su u zatvoru.
Očekuje se da će Putin pobediti pobediti u martu, a Kremlj tvrdi da on uživa istinsku podršku među Rusima.
Duncova je otvoreno govorila o planu da joj kampanja bude usmerena na okončanje rata u Ukrajini i oslobađanje političkih zatvorenika.
„Žalićemo se Vrhovnom sudu, jer ova odluka nije zasnovana na zakonu“, navodi se u poruci na njenom Telegram kanalu posle odluke izborne komisije.
Komisija je saopštila da se 29 ljudi do sada prijavilo za kandidaturu za predsednika.
Ali posle današnje odluke, Putin ostaje jedini koji može da se registruje kao kandidat.
U novembru je nacionalistički proratni bloger koji je žestoko kritikovao rusku vojnu strategiju u Ukrajini rekao da želi da izazove Putina i poremeti „lažnu“ anketu.
Igor Girkin, 52, priveden je u julu posle niza objava na društvenim mrežama u kojima je kritikovao ruskog predsednika.
On je sada u zatvoru i čeka suđenje za ekstremizam, što on negira.
Putin je nedavno pokazao redak primer popuštanja pod pritiskom javnosti – smanjenjem cena piletine i jaja.
Tokom tradicionalne godišnje konferencije za novinare, ali i uključenja gledalaca, jedna žena je kritikovala vlasti zbog visokih cena jaja.
Ali Putin joj je odgovorio da će je poslušati i odlučio da jaja i piletina treba da budu oslobođeni svih uvoznih taksi, čime će i cena u prodavnicama pasti.
Pogledajte video o Putinu:
Pratite nas na Fejsbuku, Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0