Nasmešite se, Mesec vas posmatra!
Astronomi su bili posebno zauzeti u poslednje vreme: prvo prikazivanje polumeseca na kraju aprila označilo je početak Ramazana za Muslimane, ali ima još dosta toga za istraživanje na noćnom nebu.
Ako nam ne verujete, pogledajte i uverite se sami, jer polumesec, Jupiter i Venera izlaze u šetnju.
Gde god da se nalazite u svetu, jedna od najprimetnijih pogodnosti karantina su prazna neba, čist vazduh i povećana vidljivost.
Bilo da živite u gradu, industrijskoj zoni ili na nekom mirnom, udaljenom mestu, posmatranje zvezda je ovih dana svakako lepše nego pre nekoliko nedelja.
Stoga izađite napolje i iskoristite maksimum toga. Evo na šta treba da obratite pažnju:
Ovog je teško uhvatiti, ali možda uspete ukoliko se nalazite u tropskim krajevima.
To je jedan od najboljih primera kako „mehanika solarnog sistema funkcioniše“, kaže Ed Blumer, astronom iz Planetarijuma Grinvič.
Zbog načina na koji se Mesec i Zemlja kreću u orbitama, majski polumesec može da izgleda kao ogroman osmeh na horizontu, u zavisnosti od toga gde stojite.
Ali ono što ovaj fenomen čini tako posebnim je što će se dve najsvetlije planete – Venara i Jupiter – videti iznad Meseca, stvarajući izgled očiju na osmehu solarnog sistema.
Za idealno posmatranje, provirite kroz prozor 16. maja i budite na oprezu, jer može da se vidi samo kratko nakon zalaska Sunca i lako može da se propusti, upozorava astronom.
Iako je retka pojava, nije neuobičajena. Stanovnici nekih delova Azije mogli su da uživaju u njoj 2008. godine, dok je 2012. osmeh bio vidljiv iz Australije i Severne Amerike.
Ako propustite, ne brinite, jer „ima još toliko toga prelepog“, kaže Ed Blumer.
Ako živite na severnoj hemisferi, Letnji trougao je jedna od sezonskih poslastica i koristan pomoćnik za navođenje gledanjem u nebo.
„Korisno je znati tu grupu zvezda“, kaže Ed Blumer. „Ovaj imaginarni trougao formiraju zvezde nazvane po arapskim astronomima – Altar, Deneb i Vega.
A ako uspete da uočite ove tri zvezde, slobodno potražite i Akvilu, Labuda i Liru.
Ako ste u južnoj hemisferi, potrudite se da vidite „južni nebeski pol. Nekada je teško identifikovati ih, ali je zato zadovoljstvo veće kade se to desi“, kaže Ed Blumer.
U severnoj hemisferi je lakše jer postoji „jedna zvezda Polaris, koja je poprilično zgodna i ona označava mesto severnog nebeskog pola“.
„Na jugu, međutim, morate malo više da se potrudite.“
Ali astronom Ed Blumer nam objašnjava kako da to uradimo.
„Morate da nađete Južni krst i pratite i duži krak nadole, crtajući izmišljenu liniju dugačku tri i po puta dužine kraka, i tu je južni nebeski pol!“
Ova 2020. je godina šest pomračenja: Dva puta Sunca i četiri puta Meseca.
„Ukoliko ste u Bangladešu, Indiji, Nepalu, Pakistanu, Jemenu, Omanu ili na jugu Kine, spremite se za pomračenje meseca 21. juna“, kaže Ed Blumer.
A ako volite teške izazove, preporučuje vam lov na komete.
Ali trebaće vam dvogled i malo opšteg znanja.
Srećno u lovu na zvezde, i ako uspete da napravite fotografije, takmičenje za najbolju fotografiju godine Kraljevske opservatorije je otvoreno za sve, gde god da se nalazite u svetu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0