Tim istraživača prvi put je uspeo da zabeleži proces parenja džinovskih pandi u njihovom prirodnom staništu - džunglama na grebenu Cinlin u Kini.
Snimci parenja iz prirode konačno pružaju objašnjenje zašto se pande tako teško i sporo razmnožavaju u zoološkim vrtovima.
Na ovom snimku možete da vidite sve rituale procesa parenja - od tuče za ženku između starijeg i mlađeg mužjaka, gde mlađi pobeđuje, do samog čina parenja.
- Najsmešnije fotografije kućnih ljubimaca u 2020.
- Ono što je dobro za pande možda škodi drugim životinjama
- Policajci ustrelili celu porodicu veprova u parku u Rimu
Kada dođe vreme za parenje, pande prvo obeležavaju teritoriju balama i fekalijama.
Mužjaci se bore za ženku, a ponekad ženka može da odbije mužjaka i da se usprotivi parenju, pa i tu izbije tuča.
https://www.youtube.com/watch?v=BWchkf7dwVM&feature=emb_logo
Osim toga, pande imaju i „fetiš" - mužjak može da uzme ženku za „taoca", što kod nje može da ubrza proces ovulacije, primetili su stručnjaci.
U zoološkim vrtovima je teško stvoriti uslove za sve ove rituale, i moguće je da je to razlog što se ove retke životinje tako teško i sporo razmnožavaju u zoološkim vrtovima.
Tim istraživača - naučnika, šumara i reditelja - proveo je tri godine radeći sa pandama u okolini grebena Cinlin u Kini.
„Kada naiđe sezona parenja, pande se mešaju sa jedinkama iz drugih kolonija pandi, a mogu da pređu i po nekoliko desetina kilometara kako bi našle partnera", objašnjava komentator.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
17. 12. 2024.
Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.
Dule čitalac