Kim Džong Un je pristao da zatvori jedan od glavnih pogona za testiranje i lansiranje nuklearnog oružja, izjavio je južnokorejski predsednik Mun Džae In.
Posle sastanka u Pjongjangu, dvojica lidera su se dogovorila „o načinima na koje će biti postignuta denuklearizacija", potvrdio je Mun.
Kim Džong Un opisao je ovaj dogovor kao „korak napred" ka ostvarivanju mira na poluostrvu.
Kim je takođe izjavio da se nada da će „posetiti Seul u bliskoj budućnosti", čime bi postao prvi severnokorejski lider koji je to uradio.
Zašto je Tramp pomenuo plaže u Severnoj Koreji
Rezultati samita: Denuklearizacija
Glavna tema samita je bila denuklearizacija. Iako su se SAD i Severna Koreja u načelu dogovorile o tome, konkretni pregovori su obustavljeni.
Mun je rekao da je Kim „pristao da zauvek zatvori Tongčang-ri pogon za testiranje i lansiranje nuklearnog oružja" i da će ovo biti urađeno „u prisustvu eksperata iz različitih država", koji će potvrditi da pogon više nije u funkciji.
- Tongčang-ri je bio glavni pogon u Severnoj Koreji za lansiranje satelita od 2012, stoji u izveštaju monitoring grupe 38 Nort
- Korišćen je i za testiranje motora za severnokorejske projektile koji su u stanju da dosegnu američko tlo
Takođe je rekao da je Kim pristao da zatvori nuklearni pogon Jongbajon, gde su navodno proizvedeni materijali korišćeni u nuklearnim probama, ali samo ako SAD uzvrate nekom recipročnom merom. Nije precizirano na šta se ta mera odnosi.
Severna Koreja je uništila svoj glavni nuklearni pogon u Pungji-riju ubrzo nakon sastanka Kim Džong Una sa predsednikom SAD Donaldom Trampom u junu.
„Nijedan od ovih ustupaka neće puno koštati Kima, a neće ni potpuno razoružati Severnu Koreju, ali omogućiće da se razvijaju odnosi poverenja između SAD i Severne Koreje i da se nastave razgovori."
Rezultati samita: Odnosi Južne i Severne Koreje
Ove dve zemlje takođe su postigle napredak u odnosima, i najavile da će povezati železnicu, omogućiti članovima porodica da se "spoje" nakon decenija razdvojenosti i sarađivati u oblasti zdravstvene zaštite.
Mun je pozvao severnokorejskog lidera u Seul, nagovestivši da je moguće da će se poseta održati pre kraja godine.
Dve zemlje će se zajedno kandidovati za domaćina letnjih Olimpijskih igara 2032.
Ministar odbrane Južne Koreje i glavnokomandujući armije Severne Koreje takođe su potpisali dogovor kojim se obavezuju na smanjenje vojnih tenzija, uspostavljanje "tampon zone" u pograničnom području kako bi sprečili slučajne incidente.
Dogovor je potpisan tokom trodnevne posete Muna Pjongjangu.
Ovo je prvo putovanje južnokorejskog lidera na sever, kao i treći susret Muna i Kima od istorijskog samita u aprilu.
Šta ovaj dogovor znači za SAD?
Razgovori o denuklearizaciji između Severne Koreje i SAD su došli do zastoja, ali ovonedeljni samit u Pjongjangu ojačaće ulogu Južne Koreje kao medijatora.
Tramp je pozdravio susret Kima i Muna u tvitu.
Kim Jong Un has agreed to allow Nuclear inspections, subject to final negotiations, and to permanently dismantle a test site and launch pad in the presence of international experts. In the meantime there will be no Rocket or Nuclear testing. Hero remains to continue being........
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 19, 2018
SAD i Severna Koreja održale su istorijski samit u junu, kada su se Tramp i Kim dogovorili o denuklearizaciji.
Od tada nije došlo do napretka u pregovorima, niti su zadati rokovi za izvršavanje dogovorenih ciljeva.
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac