Severna i Južna Koreja: Pjongjang ispalio interkontinentalnu balističku raketu, uzbuna u Japanu

Severna Koreja je u četvrtak ispalila interkontinentalnu balističku raketu, ali je ona zakazala tokom leta, saopštila je južnokorejska vojska.

Ovo je sedmi put da je Pjongjang ispalio interkontinentalnu balističku raketu ove godine i mnogi su zabrinuti da će severnokorejski vođa Kim Džong Un uskoro testirati nuklearno oružje.

Ispaljivanje ove rakete usledilo je dan nakon što je Severna Koreja ispalila najmanje 23 projektila u pravcu Južne Koreje, a jedan je pao na manje od 60 kilometara od grada Sokčoa u Južnoj Koreji.

Prvi put je Južna Koreja odgovorila na potez severnog suseda, podigavši borbene avione koji su ispalili tri rakete vazduh-zemlja preko sporne linije razgraničenja na moru.

Potom je iz Severne Koreje ispaljeno još šest projektila i 100 artiljerijskih granata.

U razmeni vatre, Pjongjang je ispalio najveći broj projektila u jednom danu.

Zvaničnici Severne Koreje saopštili su da je raketiranje odgovor na veliku vojnu vežbu koju trenutno sprovode Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države, koju nazivaju „agresivnom i provokativnom“.

Pjongjang je u utorak upozorio da će dve zemlje platiti „najstrašniju cenu u istoriji“ ako nastave zajedničke vojne vežbe, koje se smatraju prikrivenom pretnjom upotrebe nuklearnog oružja.

Šta se desilo u četvrtak?

Severna Koreja je u četvrtak ispalila raketu dugog dometa oko 07:40 po lokalnom vremenu, navodi se u saopštenju vojne komande.

Izvor je za BBC potvrdio da je reč o interkontinentalnoj balističkoj raketi.

Preletela je oko 760 kilometara i dostigla visinu od oko 1.920 kilometara.

Ali se pretpostavljalo da je „lansiranje bilo neuspešno“, saopštila je vojska Južne Koreje.

Pjongjang je ispalio i dve balističke rakete kratkog dometa.

Lansiranja su navela japansku vladu da u četvrtak ujutro izda upozorenje za hitne slučajeve stanovnicima pojedinih severnih regiona, poručujući im da ostanu u zatvorenom prostoru.

Vlada u Tokiju je najpre saopštila da je projektil preleteo Japan, ali je ministar odbrane Jasukazu Hamada kasnije rekao da „nije prešao japanski arhipelag, već je nestao iznad Japanskog mora“.

Premijer Fumio Kišida je osudio „nova lansiranja raketa“ iz Severne Koreje, nazvavši ih „nečuvenim“.

Ispaljivanje ovog moćnog projektila usledilo je mesec dana nakon što je Severna Koreja lansirala balističku raketu iznad Japana – prvi put u poslednjih pet godina.

Uprkos sankcijama, Pjongjang je izveo šest nuklearnih proba između 2006. i 2017. i veruje se da planira sedmu.

grafika

BBC

Severna Koreja je nastavila da razvija vojnu moć, kršeći rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Osim što ugrožava susedne zemlje, potencijalno bi mogla i da razvije oružje čiji bi domet bila Amerika.

SAD su saopštile da je lansiranje potvrdilo pretnju severnokorejskog raketnog programa po susedne zemlje i međunarodni mir i bezbednost.

„Čvrsto smo posvećeni obavezama u odbrani Južne Koreje i Japana“, rekao je portparol Stejt departmenta.

Zamenik ministra spoljnih poslova Južne Koreje Čo Hjun-dong i zamenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman u telefonskom razgovoru rekli da su ispaljivanja „žalosna i nemoralna“, saopštila je Južna Koreja.

Šta se desilo u sredu?

Jedna od nekoliko desetina balističkih raketa prešla je severnu graničnu liniju (NLL), spornu pomorsku granicu između Koreja.

Sletela je van teritorijalnih voda Južne Koreje, ali je prvi severnokorejsko projektil koji je došao tako blizu granice sa južnim susedom.

Seul je odgovorio sa ratnim avionima koji su ispalili tri rakete vazduh-zemlja koje su takođe prešle spornu pomorsku liniju razgraničenja.

Razmena u sredu počela je lansiranjem projektila Pjongjanga u vode blizu Južne Koreje, zbog čega su se oglasile sirene za vazdušni napad na ostrvu Uleung, koje kontroliše Seul.

Meštanima je rečeno da se evakuišu u podzemna skloništa.

Seul je napad nazvao „neprihvatljivim“ kršenjem teritorije te zemlje.

Zvaničnici Južne Koreje saopštili su da su rakete vazduh-zemlja, koje je ispalila vojska te zemlje, sletele na sličnu udaljenost severne granične linije od obale severnog suseda.

Severna i Južna Koreja

BBC

Lansiranja projektila se dešavaju kada je pažnja usmerena na Južnu Koreju tokom perioda nacionalne žalosti posle nesreće koja se za vikend dogodila u Seulu, u kojoj je stradalo više od 150 ljudi.

Južnokorejski vojni zvaničnici najpre su rekli da je projektil koji je Severna Koreja ispalila preko NLL bio jedan od najmanje 10 lansiranih u sredu ujutru u istočnom i zapadnom pravcu.

Kasnije je objavljeno da je u toku dana lansirano 23 rakete – sedam balističkih projektila kratkog dometa i 16 drugih projektila, među kojima je i šest projektila zemlja-vazduh.

Raketa koja je pala najbliže teritoriji Južne Koreje lansirana je pre devet sati ujutru po lokalnom vremenu i sletela je oko 26 kilometara južno od granice, 57 kilometara istočno od priobalnog grada Sokčoa i 167 kilometara severozapadno od ostrva Uleung.

Južnokorejske i japanske vlasti brzo su osudile eskalaciju Pjongjanga.

Vojska Južne Koreje saopštila je da je to prvi put od podele Korejskog poluostrva posle Korejskog rata koji se vodio od 1950. do 1953, da je balistička raketa „sletela južno od NLL u blizini našeg teritorijalnog mora“.

Predsednik Južne Koreje Jun Suk-jul nazvao je napad „efikasnom teritorijalnom invazijom“, iako je projektil sleteo izvan južnokorejskih teritorijalnih voda, i obećao „brz i čvrst odgovor“.

Prema međunarodnom pravu, zemlje mogu da uspostave teritorijalno pravo na 12 nautičkih milja mora od granice sa njihovim kopnom.

Tenzije između dve zemlje porasle su ove godine, a poluostrvo je već bilo svedok više od 50 lansiranja projektila iz Severne Koreje 2022. godine, među kojima je i jedna balistička raketa koja je prošla iznad Japana.

Američka podmornica na nuklearni pogon u ponedeljak je stigla do obale Južne Koreje kako bi učestvovala u poslednjoj u nizu zajedničkih američko-južnokorejskih vežbi, koje su počele u avgustu.

Nazvane „Oluja opreza“, najveće su vojne vežbe koje su Seul i Vašington ikada održali, a u njima učestvuje stotine vojnih aviona sa obe strane.


Pogledajte i ovaj video:


Pratite nas na Fejsbuku,
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.