
Kosovski parlament usvojio je tri zakona kojima se stiču uslovi da se Bezbednosne snage Kosova (BSK) transformišu u oružane snage.
Zakoni su usvojeni glasovima gotovo svih prisutnih poslanika u sali, odnosno predstavnika svih partija i manjinskih zajednica, osim Srpske liste, čiji poslanici nisu bili u sali za zasedanje Skupštine Kosova.
Usvojeni su zakoni o Ministarstvu odbrane Kosova, o Bezbednosnim snagama Kosova, kao i Zakon o službi u Bezbednosnim snagama Kosova, dok za promenu Ustava Kosova, a samim tim i imena oružanih snaga, nije bilo potrebne podrške srpskih poslanika.
Predsednik Kosova Hašim Tači ocenio je na Fejsbuku da Vojska Kosova predstavlja „čast, bezbednost i blagostanje Kosova“.
„U Skupštini Kosova sa apsolutnom većinom, izvan političkih razlika, kao retko kada, izbaranici naroda su usvojili paket zakona o osnivanju Vojske Kosova“, napisao je Tači na Fejsbuku.
Predsednik Srpske liste Goran Rakić rekao je da su formiranjem vojske Kosova na najgrublji način napadnuti mir, bezbednost i sigurnost, i pozvao Srbe da ne nasedaju na provokacije.
Usvojeni zakoni predstavljaju osnovu za proces transformacije BSK u oružane snage, za koji je planirano da će trajati deset godina.
Ovako je izgledao trenutak izglasavanja poslednjeg od tri zakona u Skupštini Kosova:
https://youtu.be/fsph0yuO90c?t=5057
Prema Rezoluciji 1244 Ujedinjenih nacija, oružane snage na Kosovu su snage KFOR-a koje sarađuju sa Bezbednosnim snagama Kosova.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg saopštio je da žali zbog odluke Skupštine Kosova.
„Iako je transformacija Bezbednosnih snaga Kosova pitanje o kome odlučuje Kosovo, jasno smo rekli da je sada pogrešno vreme za ovaj korak.
NATO podržava razvoj Bezbednosnih snaga Kosova u skladu sa trenutnim mandatom.
Sa promenom mandata, NATO će morati da preispita nivo svoje saradnje sa BSK“, saopštio je Stoltenberg.
I regret that the decision to initiate a change of the Kosovo Security Force mandate was made despite the concerns expressed by #NATO. All sides must ensure that today’s decision will not further increase tensions in the region. Read my statement here: https://t.co/a75hfdc0hw
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) December 14, 2018
Stav NATO-a deli i Evropska unija.
Portparolka evropske komesarke za proširenje Maja Kocijančič rekla je da „kao i NATO, EU nastavlja da deli stav da mandat kosovskih bezbednosnih snaga može biti promenjen samo kroz inkluzivni i postepeni proces u skladu sa kosovskim ustavom“.
Ipak, vodeća članica NATO-a drugačije reaguje na odluke donete u Prištini.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu potvrdila je podršku postepenoj tranziciji BSK-a u snage sa mandatom teritorijalne odbrane, jer je to „suvereno pravo Kosova“.
„Ovi zakoni ne donose nikakve neposredne promene u strukturi, misiji ili operativnom radu snaga, već predstavljaju početak praktičnog i neprestanog rada na izgradnji transparentne i multietničke snage interoperabilne sa NATO koja služi svim kosovskim zajednicama u skladu sa desetogodišnjim planom tranzicije Vlade Kosova“, navodi se u izjavi.
Kosovska priča o vojsci uznemiruje susede
Kosovo: Opet politika ispred privrede
Virtuelni rat Beograda i Prištine
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić najavio je da će Beograd zatražiti hitno održavanje sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog najgrubljeg kršenja Rezolucije 1244.
„To je najdirektnija pretnja miru i stabilnosti u regionu i bezbednosti srpskog naroda koji živi na Kosovu i Metohiji“, rekao je srpski šef diplomatije za državni servis Tanjug.
Iako je prethodnih dana govorila i da je vojni odgovor moguća opcija, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je po donošenju odluke u Prištini da će Srbija nastaviti putem mira i prosperiteta.
„Za mene je ovo težak dan, nije dan koji doprinosi saradnji u regionu“, rekla je Brnabić na konferenciji za medije u Beogradu.
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u pratnji ministra odbrane Aleksandra Vulina i načelnika Generalštaba Vojske Srbije Milana Mojsilovića, u narednih 72 sata posetiti jedinice srpske vojske u Kopnenoj zoni bezbednosti, pojasu uz administrativnu liniju između Srbije i Kosova.
Preciznijih najava za ovaj medijski događaj još nema, a predsednik Srbije se u vreme zasedanja Skupštine Kosova u Predsedništvu Srbije u Beogradu sastajao sa članicom Izvršnog komiteta Svetskog ekonomskog foruma Martinom Larkin.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0