Filmski klasik „Prohujalo sa vihorom" skinut je sa ponude striming servisa HBO Maks.
U saopštenju se navodi da je film iz 1939. produkt tog vremena i da oslikava etničke i rasne predrasude koje su „i tada bile pogrešne, kao što su sada".
Radnja filma smeštena je u vreme američkog Građanskog rata, a često se nalazio na meti kritika zbog načina na koji oslikava ropstvo.
- Stripadžije iz Veselog četvrtka na udaru zbog crnog kauboja i antirasizma
- Jednostavno pitanje koje razotkriva rasizam u Americi
- Spajk Li: „Demonstranti nisu prosto rođeni besni"
Film je snimljen na osnovu romana Margaret Mičel u kojem su glavni likovi zadovoljni sopstvenim društvenim statusom i ostali su lojalni nekadašnjim vlasnicima pošto je ukinuto ropstvo.
Film je osvojio deset Oskara i još uvek je ostvarenje koje je donelo jednu od najvećih zarada na bioskopskim blagajnama, ako se uzme u obzir i inflacija.
Heti Mekdanijel postala je prva crna glumica koja je nominovana za Oskara, a u filmu je igrala sluškinju Mami.
Scenarista Džon Ridli je, u članku za list Los Anđeles Tajms, napisao da film veliča stanje na američkom jugu pre početka rata i da je pun „bolnih stereotipa o ljudima druge boje kože".
„U filmu su igrale neke od najvećih holivudskih zvezda, istovremeno sentimentalizujući istoriju koja nije postojala", napisao je Ridli.
U saopštenju HBO Maks, navodi se da bi bilo „neodgovorno" da film i dalje bude u ponudi i to bez „objašnjenja i ograđivanja" od „rasističkih opisa".
Ističe se da bi vraćanje filma bez navođenja istorijskog konteksta bio jednak tvrdnji da predrasude nikada nisu postojale.
Slične varijante postoje u određenim epizodama crtanog filma Tom i Džeri.
Na Dizni plus platformi uz opis crtaća Dambo iz 1941. stoji poruka da pojedine scene sadrže „određene zastarale kulturološke opise".
HBO je doneo odluka u danima kada stanovnici mnogih američkih gradova protestuju protiv policijske brutalnosti i rasizma u SAD.
Nedavno je i Netfliks povukao iz ponude seriju Mala Britanija u kojoj je Met Lukas i Dejvid Vilijams tumače likove različitog etnilkog porekla.
Analiza Amola Radžana, BBC urednika
Ovo nije samo pitanje jednog filma. Radi se o mnogo široj temi - kako gledamo na istoriju po današnjim standardima, čak i pod uslovom da prihvatimo da su oni vrlo fleksibilni i jednog dana će se i oni naći pod lupom.
Da li se radi o starim spomenicima ili filmovima iz 1939, čini se da se rađa globalni pokret koji traži preispitivanje nasleđa. A na tom putu su brojne poteškoće. I postavlja se pitanje, gde ćemo se zaustaviti?
Ovo je možda početak stvaranja novog fronta u našim „kulturnim ratovima", koje dodatno raspiruju digitalni mediji. Zbog toga sam se setio Vilijama Folknera koji je izgleda bio u pravu kada je napisao:
„Prošlost nikad ne umire. U stvari, ona čak i nije prošlost".
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac