
Bivši kralj Španije Huan Karlos napušta zemlju i odlazi u nepoznatom pravcu.
Ovakvu odluku Huan Karlos je doneo nakon što se našao pod istragom policije zbog sumnji o umešanosti u korupciju.
Osamdesetdvogodišnji kralj je u ponedeljak uputio pismo aktuelnom kralju, svom sinu Felipeu, koji ga je pre šest godina nasledio na prestolu.
Huan Karlos kaže da ostaje dostupan za istražne organe.
Vrhovni sud Španije je u junu pokrenuo istragu zbog sumnji da je bivši kralj umešan u koruptivne poslove u vezi sa izgradnjom brze pruge u Saudijskoj Arabiji.
Pretpostavlja se da je Huan Karlos već bio van Španije kada je pismo objavljeno u ponedeljak, piše španski list El País. Ne zna se gde je Huan Karlos otišao, mada pojedini španski mediji navode da je otputovao u Dominikansku Republiku.
Ovo je ponižavajuće bekstvo za kralja koji je ušao u istoriju kao vođa koji je 1975. godine otrgao Španiju od diktature generala Franka i uveo demokratiju, ocenjuje BBC dopisnik za Evropu Nik Bik.
Huan Karlos je abdicirao 2014. nakon skoro 40 godina vladavine kada je pokrenuta istraga za korupciju, u koju je bio umešan njegov zet, a ticao se kontroverznog lova na slonove na koji je bivši kralj otišao tokom finansijske krize.
Šta piše u pismu?
Huan Karlos je u pismu sinu naveo da je odluku doneo „u svetlu javnih rasprava koje na kraljev privatni život imaju određeni događaji“ i izrazio nadu da će njegov sin nastaviti da vrši kraljevske dužnosti „u miru“.
„Vođen dužnošću da služim narodu i institucijama Španije na najbolji mogući način i Vama, kao kralju, obaveštavam Vas o svojoj odluci da napustim Španiju.
„Tu odluku doneo sam sa dubokim emocijama, ali i jakim osećajem mira“, stoji u pismu.
Iz Palate Zarzuela saopšteno je da je kralj Felipe VI pozdravio očevu odluku sa „poštovanjem i zahvalnošću“.
Felipe VI je u martu lišio svog oca privilegija koje po zakonu uživa penzionisani vladar. Iz kraljevske palate tada je saopšteno da će Huan Karlos prestati da prima godišnju penziju od 194.000 evra.
Zašto se vodi policijska istraga?
Vrhovni sud Španije pokušava da utvrdi da li je Huan Karlos bio umešan u poslove sa Saudijskom Arabijom nakon što je abdicirao 2014. godine.
Kralj je abdikacijom izgubio imunitet od krivičnog gonjenja.
Španske kompanije dobile su 6.7 milijardi evra za izgradnju železnice Meka-Medina.
Policija istražuje i aktivnost švajcarskih banaka.
Berači voća u Španiji: „Ako ne želiš da radiš kao rob, otpušten si:
Telo za borbu protiv korupcije izrazilo je sumnje da je bivši kralj čuvao deo novca od ovih poslova, koji nije bio prijavljen, na računu u Švajcarskoj.
Istražni organi Švajcarske su takođe pokrenuli istragu.
Španska Vlada istakla je da je „zakon isti za sve“ da se „neće mešati“ u istragu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0