Srbija, Drugi svetski rat i ustanak: Šta se obeležava 7. jula i zašto je to bio državni praznik

Spomenik Žikici Jovanoviću Špancu u centru Valjeva postavljen je pre 35 godina
BBC
Spomenik Žikici Jovanoviću Špancu u centru Valjeva postavljen je 1986.

Više od pola veka, u Srbiji se 7. jul slavio kao Dan ustanka naroda Srbije protiv okupacije nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu.

Tog dana 1941. godine, jugoslovenski komunista Žikica Jovanović Španac je u Beloj Crkvi kod Krupnja opalio prvu ustaničku pušku i ubio dva žandarma na seoskom vašaru.

„Mi sa ponosom možemo zaključiti da je propast Hitlerove nacističke mašinerije započeo na teritoriji nepokorne Srbije, i to upravo ovde, u junačkoj Rađevini“, rekao je prilikom obeležavanja 77. godišnjice ovog događaja srpski ministar za rad i boračka pitanja Zoran Đorđević.

Od početka dvehiljaditih, sve češće se može čuti suprotan stav – da taj događaj nije razlog za ponos „jer je Srbin pucao na Srbina“, a dvojica žandarma sudski su rehabilitovana.

Dan ustanka u Srbiji u 100 reči

Na crkveni praznik Ivanjdan 1941. u Beloj Crkvi je održan tradicionalni seoski vašar.

Srbija je tada već bila pod nemačkom okupacijom i narod se mahom brzo i razišao.

Tokom popodneva, u selo su došli naoružani partizani Rađevačke čete Valjevskog partizanskog odreda da održe govore protiv nacista.

Predvodili su ih Valjevci – dobrovoljac Španskog građanskog rata Žikica Jovanović i lekar Miloš Miša Pantić.

Kada je policijska patrola pokušala da rasturi ovaj skup, Jovanović je pucao i ubio dva žandarma.

Kafana ispred koje se sve dogodilo postala je u muzej i u njoj se nalazi stalna postavka posvećena 7. julu 1941. i oružanoj akciji partizana.

Partisans In Yugoslavia : 1944
BBC
Partizani 1944. godine

U 500 reči

Pošto se više ne slavi kao državni praznik, ovaj datum danas obeležavaju uglavnom predstavnici Saveza udruženja boraca narodnoslobodilačkog rata Srbije (SUBNOR), Socijalističke partije Srbije i lokalnih vlasti.

Ko su bili partizani Žikica Jovanović i doktor Miša Pantić?

Osim što su bili zajedno u akciji 7. jula, obojica su bili predratni komunisti i obojica su poginuli su u borbama sa četnicima tokom 1942. godine.

Španac je tada imao svega 27 godina, a za narodnog heroja proglašen je 6. jula 1945.

Rođen je u Valjevu 1914. Po završetku srednje škole upisuje studije jugoslovenske književnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. U to vreme radio je kao novinar Politike, odakle je izbačen 1936.

Bista heroja nalazi su u gradskom parku i rad je vajarke Vide Jocić
BBC
Bista heroja nalazi su u gradskom parku i rad je vajarke Vide Jocić

U 21. godini priključio se tada ilegalnoj Komunističkoj partiji Jugoslavije. Već sledeće godine je, kao dobrovoljac, otišao da se pridruži borcima u Španskom građanskom ratu – otud mu nadimak Španac.

„Majko, ja nisam mogao ostati slep i gluv za bolove i dozive čovečanstva. Ja to nisam mogao. Ja volim čoveka. Ti si mi udahnula tu ljubav. Razumi to i, molim te, oprosti mi što sam ti naneo bol. Tebi i ocu…”, citira SUBNOR Jovanovićevo pismo majci.

Vratio se u Jugoslaviju pre izbijanja rata i učestvovao u demonstracijama protiv potpisivanja Trojnog pakta.

Iako se decenijama govorilo o „prvoj ustaničkoj puški“, Žikica je koristio pištolj.

„Nosio je dva pištolja na bokovima, kao i svi komesari iz španskog rata“, navodi se u biografiji.

Partisans In Yugoslavia : 1944
BBC
Partizani 1944

Doktor Miša Pantić je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a specijalizaciju završio u Francuskoj.

Po povratku 1930-tih se zaposlio se u Valjevu i ubrzo stekao nadimak „narodni lekar“, jer nije uzimao novac za lečenje siromašnih.

Odmah po izbijanju rata se prijavio kao dobrovoljac u Jugoslovensku kraljevsku vojsku, da bi se posle kapitulacije pridružio partizanima.

Medicinska škola u Valjevu i jedna od centralnih gradskih ulica i danas nose njegovo ime.

To sa Špancem nije bio slučaj, iako je odmah posle rata proglašen za narodnog heroja.

Prva osnovna škola u Valjevu dugo se zvala po njemu, kao i jedna ulica u centru grada, ali su ti nazivi promenjeni tokom protekle dve decenije.

U međuvremenu, dvojica žandarma koje je ubio – Bogdan Lončar i Milenko Braković – odlukom Okružnog suda u Šapcu 2008. godine su rehabilitovani.

U rešenju suda ističe se da je utvrđeno kako su žandarmi „lišeni života bez odluke suda i bez sprovedenog postupka, iz ideološko-političkih razloga, kao žrtve progona i nasilja, od strane pripadnika partizanskog pokreta, čime je povređeno njihovo pravo na život”, pisala je Politika.

„Početak revolucije, ne ustanka“

„Tog 7. jula 1941. Žikica Jovanović i još jedan lokalni alkoholičar Cvetin Soldatović pucali su na obične srpske žandarme Bogdana Lončara i Milenka Brakovića, iako tamo i na 50 kilometara u okolini nije bilo nijednog nemačkog vojnika.

„Te činjenice, koje pokazuju da to nije mogao biti početak ustanka protiv okupatora već početak borbe za vlast i revolucije neki i dalje odbijaju da prihvate“, rekao je za Blic sudija Gojko Lazarev koji je potpisao presudu o rehabilitaciji.

Ipak, kao Dan ustanka u Srbiji se ovaj dan slavio od 1945. pa sve do 2001. godine.

Srbija je većinu tog perioda bila deo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

O značaju tog praznika govori i to što je republička skupština 1975, ustanovila Sedmojulsku nagradu – najvišu državnu nagradu koja je dodeljivana brojnim istaknutim pojedincima za najznačajnija dostignuća u nauci, umetnosti, privredi i drugim oblastima društvenog života.


Pratite nas na Fejsbuku i . Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.