Državni organi u Srbiji su prethodnih godina označili digitalizaciju kao jedan od glavnih ciljeva napretka, a deo stanovništva se već navikao da uz pomoć eUprave vadi lične dokumente ili upisuju decu u škole.
Najnoviji izum zadire u tradicionalniju oblast – sahrane.
Beograđani će uskoro moći da sahranjuju bližnje uz pomoć aplikacije eČitulja, najavljuju iz Javnog komunalnog preduzeća „Pogrebne usluge“.
Korisnici ove aplikacije moći će da izjave saučešće, poruče cveće ili sveće za preminule, koriste navigaciju do grobnog mesta i da objave umrlicu na portalu eČitulja, u dnevnim novinama i na internet portalima, objašnjavaju iz ovog preduzeća za BBC na srpskom.
Sudar tradicionalnog i novog često ume da bude buran, ali Ljiljana Vasić, etnološkinja iz Niša, kaže da je tehnologija toliko odmakla da će i ova novina biti prihvaćena.
„Ovo vreme više ne može da se poveže sa nekadašnjim običajima – danas se vesti o smrti objavljuju i na društvenim mrežama, pa će se i ovo prihvatiti“, kaže Vasić za BBC na srpskom.
Aplikacija će, navode iz preduzeća, biti povezana sa portalom eUprava i Matičnom knjigom umrlih, čime će biti obezbeđena provera podataka pre objavljivanja čitulje.
Tokom juna i jula ove godine iz JKP „Pogrebne usluge“ testiraće aplikaciju eČitulje, a planiraju da je zvanično pokrenu od septembra.
Potrebno je uneti ime i prezime preminulog i naziv groblja na kojem je sahranjen, a aplikacija će ih navoditi direktno do grobnog mesta – bilo da se nalaze na drugom kraju groblja, grada ili države, objašnjavaju iz JKP „Pogrebne usluge“.
„Svako ko ima mobilni telefon će moći da ukuca ime i prezime preminule osobe i grad, izaći će sve fotografije i kada ga prepozna dovoljno je da klikne na njega.
„Posle toga će se pojaviti čitulja preko koje će moći da izabere koju vrstu usluga želi da ostvari preko te e-Čitulje“, rekao je Vladan Đukić, vršilac funkcije direktora preduzeća, za Radio televiziju Srbije (RTS).
Mnogi će, kada se izgube na putu, u pomoć pozvati Gugl mape, pa će ih navigacija spasiti lutanja.
U JKP „Pogrebne usluge“ odlučili su da ovakav sistem za orijentisanje primene i na groblja u glavnom gradu Srbije.
„Kako bi se realizovala ova funkcija, paralelno ćemo raditi na mapiranju grobalja i izradi aplikacije za pretragu preminulih sahranjenih tamo“, poručuju iz ovog preduzeća.
Dodaju da će sarađivati sa Republičkim geodetskih zavodom (RGZ), a u mapiranju će se koristiti dronovi.
„Ovo je izuzetno značajno, s obzirom na veličinu grobalja u nadležnosti našeg preduzeća“, kažu iz „Pogrebnih usluga“.
U nadležnosti ove javne firme su Novo groblje na Zvezdari, Novo i Staro bežanijsko groblje, Lešće, Orlovača i Zbeg, Banjičko groblje, Zemunsko groblje, Topčidersko groblje i Centralno groblje, navodi se na sajtu.
Na bilo kojem od ovih 10 grobalja sahrane će imati virtuelnu dimenziju – posle prijave smrti bližnjih, porodica će moći da ih pronađe u elektronskoj Knjizi sećanja.
Ubrzo na portalu eČitulja izaći će umrlica, a građanima će biti poslata virtuelna čitulja na mejl adresu.
Linkovi će se čuvati trajno u „znak sećanja na živote i dela preminulih“, dodaju.
Etnološkinja Vasić veruje da će se i ova novina primiti među ljudima.
„Lično sam spremna da prihvatim i ovo, jer se mnogo šta promenilo u odnosu na stare običaje.
„Prihvaćeno je i kremiranje i opelo koje drži sveštenik, iako to pre nije bilo u skladu sa pogrebnim običajima“, kaže Vasić, koja je pre odlaska u penziju radila u Narodnom muzeju u Nišu.
Pored objavljivanja na sajtu eČitulja, nekrolozi će moći da se nađu i na medijskim portalima, što će biti omogućeno još jednim klikom na ekran pametnog telefona.
One bi u tom slučaju bile objavljene na virtuelnim i papirnim stranicama medijskih kuća sa kojima „Pogrebne usluge“ imaju zaključene ugovore.
Iz ovog preduzeća nisu naglasili o kojim medijima se radi.
U ponudi bi trebalo da bude i opcija – eSećanje, koja će porodici i prijateljima preminulih omogućiti da na platformi trajno objave omaž, priče, fotografije ili video zapise.
Aplikacije koje korisnicima pomažu posle smrti bližnjih nisu novost u svetu – pogrebna kompanija Tompson fjunerals je još 2011. godine objavila prvu takvu aplikaciju za ajfon i pametne telefone.
„Sve je više onih između 30 i 50 godina koji sada imaju pametne telefone – to znači da moramo da se prilagodimo“, rekao je tada direktor Majkl Tompson, preneo je Silikon ripablik, portal specijalizovan za tehnologiju.
Sada postoje i druge aplikacije koje korisnicima nude usluge i proizvode različitih kompanija – praktično sve što im je neophodno za sahranu bližnjeg.
Na tržište je 2017. godine stigla i ruska aplikacija Umer, ali je tradicionalniji deo javnosti odmah kritikovao.
„Osmišljena je da olakša tugu najbližima koji nisu upoznati sa procedurom organizacije sahrane“, navedeno je u opisu aplikacije.
Tehnološki startap iz Johanesburga u Južnoj Africi predstavio je u maju 2021. godine aplikaciju Sendof za organizaciju celokupne sahrane preko pametnog telefona.
Čabisile Setaba, šef operacija u toj kompaniji, nazvao ju je „crnim Uberom za sahrane“.
„Aplikacijom je digitalizovan ceo proces sahranjivanja – od prevoza pokojnika iz kuće ili bolnice, do biranja kovčega ili urne, cveća, transporta i posluženja.
„Sve to može da se uradi preko aplikacije“, objasnio je za portal Venčr burn.
Na sahranu se ne ide bez sveća i cveća, ali Beograđani ubuduće neće morati da ih kupuju ispred groblja – moći će to da urade i iz fotelje.
Preko internet prodavnice portala moći će i da odaberu boju lente i da izdiktiraju tekst koji će se naći na njoj, ali i da odaberu sveće koje će u njihovo ime neko drugi upaliti.
Iz preduzeća JKP „Pogrebne usluge“ kažu za BBC na srpskom da nude usluge i posle pogreba.
Uz novčanu nadoknadu, zainteresovani će moći da podnesu zahtev da se pokraj spomenika montira klupa, posadi cveće ili uredi grobno mesto.
Korisnicima će stizati i obaveštenja o godišnjicama i pomenima, dodaju.
Pogledajte video – šire se nelegalna groblja u Nišu
Pratite nas na Fejsbuku,Tweets by bbcnasrpskom
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0