Šta se desi kad se Kosovo pojavi na fudbalskom terenu


Dramen, 15. novembar 2016.

Getty Images
Aleksandar Čavrić (desno) u belom dresu reprezentacije Srbije

Nisu povređeni, ni suspendovani ili kažnjeni, ali nova „epidemija“ zahvatila je fudbalere sa srpskim pasošem koji igraju u slovačkom Slovanu iz Bratislave.

Igrači Aleksandar Čavrić i Dejan Dražić, kao i pomoćni trener Vladimir Radenković odlučili su da ne nastupe za klub u dvomeču kvalifikacija Lige Evrope sa predstavnikom Kosova, klubom Feronikl iz Glogovca.

U saopštenju na klupskom sajtu, Slovan izražava razumevanje za stav fudbalera i navodi da su oni „poštovali odluku srpske vlade“, mada se ne navodi na koju se odluku misli.

Za BBC na srpskom, iz UEFA su rekli da nemaju komentar za ovu situaciju.

„Mi smo u bivšoj Jugoslaviji zajedno igrali fudbal i Kosovo je bilo ravnopravni takmac.

Kad obe države i međunarodna zajednica traže rešenje za dobre odnose, ne mogu da razumem da u fudbalu dolazimo do ovakvih situacija“, kaže za BBC na srpskom generalni sekretar Fudbalskog saveza Kosova Erol Salihu.

Slučaj Čavrića, Dražića i Radenkovića podseća na sličnu situaciju u reprezentaciji Crne Gore, čiji su selektor Tumbaković i fudbaleri Stojković i Ivanić odbili da igraju kvalifikacionu utakmicu protiv reprezentacije Kosova.

Tumbaković je napustio trenersku poziciju u crnogorskoj reprezentaciji, nakon čega je postavljen za selektora Srbije.

Ovoga puta bez kazne

Za razliku od crnogorskih reprezentativaca srpskog porekla, igrači sa pasošem Srbije u slovačkom timu neće snositi posledice.

„Slovan poštuje odluku igrača i trenera, tako da Čavrić, Dražić i Radenković neće biti deo mečeva sa Feroniklom.

Tražimo od navijača da poštuju ovu činjenicu i odluku igrača, trenera i kluba.

Ni za koga od nas, na čelu sa srpskim igračima i trenerom, ovo nije laka situacija, ali svi moramo prihvatiti tu činjenicu“, navodi se u saopštenju na sajtu Slovana.

Slovačka je jedna od pet zemalja Evropske unije koje nisu priznale nezavisnost Kosova.

Generalni sekretar FSK Erol Salihu kaže da taj savez nema zvaničan stav o ovom pitanju.

„Ne verujem da je ovo stav igrača, mislim da je odluka doneta pod pritiskom politike.

U svakom slučaju, ovako nastupa veća šteta za Srbiju“, kaže Salihu.

Ljubiša Tumbaković

Getty Images
Ljubiša Tumbaković postao je selektor Srbije nakon što je odbio da predvodi Crnu Goru protiv Kosova

Ovakva odluka slovačkog tima potpuno je drugačija od odluke crnogorskog fudbalskog saveza.

Posle odluke selektora Tumbakovića da neće predvoditi nacionalni tim protiv Kosova, FSCG smenio je Tumbakovića.

Neizvesno je da li će fudbaleri Crvene zvezde Mirko Ivanić i Filip Stojković i dalje dobijati pozive da igraju za reprezentaciju Crne Gore.

Šta od klubova i saveza traži Srbija

Iako u saopštenju Slovana stoji da su se srpski fudbaleri pozvali na odluku vlade, nije jasno na koju odluku se misli.

Pre četiri godine, iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju svim sportskim organizacijama je preko Ministarstva omladine i sporta dostavljena Preporuka o tome kako da se ponašaju u slučaju susreta sa kosovskim sportistima.

Samo naslov Preporuke dug je šest redova kucanog teksta, a celu Preporuku u trenutku objave ovog teksta moguće je bilo pronaći samo na sajtu Streljačkog saveza Srbije.

U dokumentu se navode uputstva srpskim reprezentacijama, klubovima i sportistima, ali se ne navodi da se Preporuka odnosi i na srpske igrače koji igraju za inostrane klubove.

  • Savezi treba da nastave komunikaciju sa međunarodnim institucijama i Ministarstvom sporta o nastupima na takmičenjima gde ima kosovskih sportista.
  • Savezi treba da nastoje da se izbegnu susreti sa kosovskim predstavnicima u grupnim fazama takmičenja.
  • Ministarstvo sporta odrediće osobu sa kojom će savezi biti u kontaktu u slučaju potrebe za hitnim mišljenjem o učešću na takmičenjima.
  • Ukoliko na pobedničkom postolju bude intonirana himna Kosova ili okačena zastava, srpski sportisti ne treba da prisustvuju tom događaju.

U Ministarstvu omladine i sporta nisu imali sagovornika za BBC na srpskom koji bi odgovorio na pitanja o tome da li se i koje preporuke odnose na sportiste koji nastupaju za inostrane klubove.

Kosovska Mitrovica, 27. mart 2018.

Getty Images
Renovirani stadion u južnom delu Kosovske Mitrovice nosi ime komandanta OVK Adema Jašarija

„Španska serija“

Problema sa fudbalerima Kosova nisu imali samo srpski igrači i timovi.

Kada je u proleće 2019. godine Španija trebalo da ugosti fudbalere Kosova do 17 godina, odlukom španskog saveza meča nije moglo da bude u zemlji na Pirinejskom poluostrvu koja nije priznala nezavisnost Kosova.

Umesto u Španiji, koja je zahtevala da se meč igra bez nacionalnih obeležja Kosova, utakmica je odigrana u švajcarskom Nionu, na terenima koje koristi UEFA.

Kako navodi španska „Marka“, Ministarstvo inostranih poslova Španije „učestvovaće u procesu izdavanja viza kosovskim sportistima koji učestvuju na sportskim događajima u olimpijskim takmičenjima, a vize će izdavati Ambasada Španije u Skoplju, stavljajući pečat na posebnom listu u pasošu.“

Zagreb, 3. septembar 2017.

STRINGER/AFP/Getty Images
Reprezentacija Kosova može da igra protiv Hrvatske, ali ne protiv Srbije i BiH

Takve situacije naterale su UEFA da reaguje i donese svoju odluku na kongresu koji je u maju 2019. održan u Bakuu.

„Timovi koji ne mogu da ugoste kosovske klubove ili reprezentaciju na svojoj teritoriji mogu zatražiti da organizuju mečeve na neutralnom terenu.

Takođe, oni moraju prihvatiti da igraju mečeve u gostima na Kosovu“, navodi UEFA.

U odgovoru iz UEFA koji je upućen redakciji BBC na srpskom navodi se da se ova preporuka ne odnosi na mečeve Kosova sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom.

Te situacije smatrale bi se izuzecima u kojima se UEFA rukovodi bezbednosnom situacijom i maksimalno se trudi da do tih mečeva i ne dođe.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.