Teško je uopšte zamisliti kako bi pop-kultura izgledala bez velikog uticaja Stena Lija.
Još teže je poverovati da je u jednom trenutku Li umalo dao otkaz i napustio svet stripa.
Nakon više od 20 godina u Tajmli komiksu, koji će kasnije postati Marvel, Li je bio veoma frustriran zbog stava javnosti o stripovima.
„Niko izvan našeg malog kruga nije imao nijednu lepu reč o stripovima", naveo je Li u svojim memoarima „Ekselsior" iz 2002. godine.
„Stripovi su za javnost bili na samom dnu".
Jednog dana početkom šezdesetih godina, dok je planirao da šefu kaže da daje otkaz, Li je dobio zadatak da napravi novi tim superheroja.
U to vreme konkurentski Di Si (DC) je objavio „Ligu pravde".
Supruga je Liju dala savet da više eksperimentiše sa pričama koje želi da stvori, pa je superherojima dao probleme i mane običnih ljudi.
Suštinski - nešto zbog čega bi čitaoci laške mogli da se poistovete sa njima.
Kako se domaća strip scena pozdravila sa Stenom Lijem
Genijalni um oca superheroja Stena Lija
Došao na ideju o grupi junaka nazvanoj Fantastična četvorka - bili su to obični, pravi ljudi, čiji su lični odnosi interesovali čitaoce.
Stripovi su do tada imali veoma jednostavne priče, a Fantastična četvorka je više bila usmerena na ličnosti, nego na sposobnosti superheroja.
„Bio je to tim o kojem sam dugo hteo da pišem", istakao je Li.
„Heroji koji su bili daleko od savršenih. To su heroji koji se nisu uvek dobro slagali, ali na koje su svi mogli da računaju kada bi to bilo potrebno".
„Fantastična četvorka" objavljena je u novembru 1961. i publici se svideo novi pristup, zbog čega je serijal gotovo preko noći postao hit.
Ubrzo nakon toga Li je stvorio Hulka i Spajdermena, koji su ubrzo postali neki od najuspešnijih likova u istoriji stripa.
R.I.P., Stan Lee. And thank you. For everything. #Excelsior pic.twitter.com/6vfN6C947C
— Union-Tribune Ideas (@sdutIdeas) November 13, 2018
Ipak, mnogi kritičari veruju da je za Lijev uspeh u karijeri najviše zaslužan lik Pitera Parkera.
Piter je bio klasičan tinejdžer - uprkos tome što je stalno sređivao negativce i štitio grad, i dalje je imao problem da nađe devojku i izbori se sa bubuljicama.
Prošlog leta, kada su se na internetu pojavile slike nacionalističkog okupljanja u Šarlotsvilu, Li je objavio saopštenje:
„Netrpeljivost i rasizam su među najopasnijim društvenim problemima u svetu - tako je danas, tako je bilo i 1968. godine".
Te reči Li je prvobitno objavio u kolumni koju je pisao za Marvel, iste godine kada je ubijen Martin Luter King.
In 1968, Stan Lee used his Marvel "Stan's Soapbox” column to talk about the ignorance of racism. "Racism and bigotry are among the deadliest social ills plaguing the world today … Sooner or later, we must learn to judge each other on our own merits” https://t.co/3kowLk0WxT pic.twitter.com/Lw8FtxIyuk
— Ryan Parker (@TheRyanParker) November 12, 2018
U trenutku kada je uključivanje javnih ličnosti preko društvenih mreža u politička dešavanja postajalo novi trend, Li se već godinama borio protiv predrasuda.
Od Fantastične četvorke dok Iks-mena, njegovi heroji su bili autsajderi koji su se borili za bolje društvo.
To ne čudi ako se ima u vidu da su stvoreni usred uspona brojnih grupa za zaštitu ljudskih prava.
Na primer, strip „Iks-men" često je hvaljen zbog prikazivanja represije nad mutantima, što mnogi vide kao osvrt na borbu za ljudska prava.
Neki fanovi su Profesora Ksavijera i Magneta čak upoređivali sa različitim pristupima borbi Martina Lutera Kinga i Malkoma Iksa.
Marvel feminizam: Realnost ili fikcija?
Čovek koji je Supermena doveo u Srbiju
„Uvek sam smatrao da se Iks-men, na neki suptilan način, često bavi problemom rasizma i nejednakosti", rekao je Li 2016. za „Vašington post".
Sa dugogodišnjim saradnikom Džekom Kirbijem, Li je stvorio i Crnog pantera - prvog crnog superheroja koji se pojavio u stripovima.
Filmska verzija priče o Crnom panteru dobila je dosta pohvala, dok brojni fanovi hvale i strip i film zbog afričke nacije Vakande kao tehnološki najrazvijenije zemlje sveta.
Crni panter je trenutno najuspešniji Marvelov film na bioskopskim blagajnama i viđen je kao jedan od favorita za neki od Oskara sledeće godine.
Ljubitelje stripa često prati reputacija štrebera, ali nova generacija poklonika Stena Lija nastoji da to promeni. Među njima je i Stefani Nesaga, koja organizuje gejming turnire. Osnovala je grupu sa zadatkom da širi uticaj video igara, stripova i anime serija.
Kaže da želi da apeluje na sve ljude, bez obzira na to ko su - da pokažu slobodno šta vole, bez straha da će ih neko osuđivati zbog toga.
„Odrastajući kao crnkinja, često su mi Marvel stripovi bili neki vid bekstva od stvarnosti", kaže ona za BBC.
Marvel feminizam: Realnost ili fikcija?
Lezbejska superherojka Betvumen dobija TV seriju
Iks-men: Mračna Feniks - šta kaže trejler
„Kad god sam se osećala loše, htela da budem sama ili da pobegnem od svih briga, otišla bih stripovima.
„Sten je stvorio ovaj nezamisliv svet, inspirisao me da radim ono što volim i ne brinem šta ljudi kažu o čitanju stripova - učinio je da to bude kul.
„Poput mene, Spajdermen je bio štreber i nije bio popularan, ali dobio je šansu da bude veliki i to mi je bilo neverovatno da čitam".
#StanLee reminds us all the impact a creative person can have on this world. #respect #StanLeeRIP #Marvel pic.twitter.com/WlcS4xtZ75
— Marshall Ramsey (@MarshallRamsey) November 12, 2018
Sten Li je u ponedeljak preminuo u 95. godini.
Njegovo nasleđe će nastaviti da živi, i to ne samo kroz kameo scene u filmovima, a koja su svi voleli da pronađu i vide.
Veruje se da je snimio i do šest različitih kameo scena pre nego što je umro.
To je utešna misao za mnoge kojima je bio kao pravi deka.
25. 11. 2024.
Taman mogu odma da ih vode na praksu...
Marko Čitalac