„Sve manje sloboda u Srbiji“ – dva primera iz prakse


Beograd, januar 2019.

BBC
„Zbog slobode“ – jedna od parola na građanskim protestima u Srbiji

Prvi put posle jedne i po decenije, Srbija se ne može opisati kao „slobodna“, već samo kao – „delimično slobodna“ država, stoji u redovnom godišnjem izveštaju organizacije „Fridom Haus“.

Na svojoj koži to najviše osećaju i pojedinci, ali i mediji.

Vuk Velebit je društveno aktivni master student Fakulteta političkih nauka i autor tekstova za portal „Talas“.

Na jednom od nedavno kreiranih portala, na kojima se ne navode ni autori, ni vlasnici, ni urednici, osvanula je njegova „sporna“ biografija.

„Stvaranje ovakve atmosfere, u kojoj se svakom neistomišljeniku crtaju mete, izuzetno je opasno u trenutnoj političkoj situaciji gde ovakvim pristupom žele da okrenu građane jedne protiv drugih.

Ovde nisam bitan ja, već je nužno da glasno govorimo o ovakvim pojavama gde svaki pojedinac koji slobodno govori i misli postaje meta raznih sajtova i tabloida čija je jedina svrha crtanje meta“, smatra Velebit.

Nepoznati autori, po već ustaljenom modelu, Velebita optužuju za „antisrpsko delovanje“.

„Meni niko neće oduzimati pravo na srpstvo, ja sam rođen u ovoj zemlji i ovde sam se školovao i ovde želim da ostanem da živim“, kaže on.

Velebit napominje da je ranije dobijao pretnje smrću koje je uredno prijavljivao nadležnim organima.

Inače, na istom sajtu iznošene su i „sporne“ biografije novinarki Krika i Vremena, Dragane Pećo, Marte Mihajlović, Jovane Gligorijević, sina nekadašnjeg sudije Zorana Ivoševića, reditelja Siniše Kovačevića.

Zajednički imenitelj im je da ili izveštavaju o građanskim protestima, ili te proteste podržavaju.

Zgrada u vazduh, ugrožene porodice – zbog izveštavanja

Televizija N1 dobila je pismo od nepoznatog pošiljaoca, koji se u potpisu skrio iza ratnih veterana rata 1999. godine.

Zbog izveštavanja o građanskim protestima koji se nedeljama održavaju širom Srbije, novinarima i njihovim porodicama upućene su pretnje smrću.

„Da li vi imate vaše porodice, ubijate našu decu i unuke, a niste svesni ako dođe do rušenja, vaša zgrada će među prvima otići u vazduh, a može se desiti da ostanete bez svojih najmilijih.

I zato vas mi veterani upozoravamo da se ne igrate sa ničijom sudbinom jer je vaša sudbina u našim rukama“, navodi se u pismu.

Beograd, januar 2019.

OLIVER BUNIC/AFP/Getty Images
Izveštavanje o građanskim protestima u Srbiji može dovesti i do ozbiljnih pretnji

Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Aleksandar Gajović osudio je ove pretnje ocenjujući da je „nedopustivo zastrašivanje predstavnika medija i njihovih porodica zbog činjenice da obavljaju svoj posao“.

„Dijalog pesnicama i primena sile su odavno za nama“, naveo je Gajović a prenelo Ministarstvo kulture i informisanja.

Pretnje su osudili i predstavnici svih novinarskih udruženja, kao i stranke opozicije.

„Ponos medijskim slobodama – za godinu-dve“

Dva meseca protesta, šta dalje

„Fridom Haus“: Srbija više nije slobodna zemlja

Navedeni primeri u praksi pokazuju ono što se tvrdi u izveštaju organizacije „Fridom Haus“ – da Srbija više ne pripada kategoriji slobodnih, već je pala u kategoriju delimično slobodnih država.

„Status Srbije je pao sa slobodnog na delimično slobodan zbog pogoršanja u održavanju slobodnih izbora, nastavljenih pokušaja vlade i vlastima bliskih medija da podrivaju nezavisne novinare kroz pravno uznemiravanje i kampanje blaćenja i de fakto akumulaciji izvršnih ovlašćenja predsednika Aleksandra Vučića koje je u suprotnosti sa njegovom ustavnom ulogom“, navodi se u izveštaju.

U ovu grupu, Srbija je dospela prvi put posle petnaest godina.

Srbija se po prvi put nalazi i među četiri zemlje u kojima je zabeležen najveći pad indeksa slobode, u društvu Nikaragve, Tanzanije i Venecuele.

-

BBC

Od zemalja u okruženju, jedino Hrvatska, Rumunija i Bugarska ostaju u kategoriji slobodnih zemalja.

Među delimično slobodne došla je i Mađarska.

Najlošija situacija u okruženju, prema oceni „Fridom Hausa“, je u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, koga ova organizacija posmatra odvojeno.

Sličan rejting srpskom imaju slobode u Crnoj Gori, Makedoniji i Albaniji.

U delu izveštaja o Balkanu navodi se da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Crne Gore Milo Đukanović „nastavljaju da učvršćuju svoju državnu moć oko sebe i svojih klika, podrivajući osnovne standarde dobre vladavine i prevazilazeći njima dodeljene ustavne uloge“.

U godišnjem izveštaju „Fridom Hausa“, procenjuje se stanje sloboda u 195 zemalja i 14 teritorija tokom 2018. godine, a zemlje se ocenjuju na skali do 100 poena, i zatim svrstavaju u opšti status kao slobodne, delimično slobodne ili neslobodne.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.