Svetsko prvenstvo 2022: Ko su najčuvenija braća na Mundijalima i mogu li Sergej i Vanja da ispišu istoriju


Sergej i Vanja

Getty Images
Sergej Milinković-Savić i njegov mlađi brat Vanja prvi put su zajedno zaigrali na Mundijalu

Kada su Sergej Milinković-Savić i njegov mlađi brat Vanja istrčali na teren stadiona Lusail da se suprotstave Brazilu postali su prva braća u istoriji srpske reprezentacije koja su zajedno zaigrala u dresu Orlova na Svetskom prvenstvu.

Dok su u Srbiji oni pioniri, balkanski fudbal pamti još nekoliko primera rođene braće koja su ostvarila zajednički san da zaigraju na Mundijalu.

Robert i Niko Kovač, reprezentativaci Hrvatske su to učinili 2002. i 2006, a Zoran i Zlatko Vujović su 1982. bili članovi jugoslovenske reprezentacije na Svetskom prvenstvu u Španiji.

Navijači Srbije nadaju se da bi Vanja i Sergej mogli da postanu treći par braće u istoriji koja će podići trofej šampiona sveta, ali i da prestignu Koloa i Jaju Turea po broju zajedničkih nastupa na Mundijalima, koji su tri puta uzastopno nosili dres Obale Slonovače na takmičenjima najboljih selekcija sveta.

Nadaju se i da neće doživeti sudbinu Žeroma Boatenga, bivšeg reprezentativca Nemačke, koji je na šampionatima sveta 2010. i 2014. na terenima vodio bitke protiv rođenog brata Kevina-Princa, tadašnjeg reprezentativca Gane.

Balkanska braća: Od Vujovića do Milinković-Savića

Zajednički odlazak na Mundijal za braći Milinković-Savić nije novost – to su već iskusili 2015. na Novom Zelandu i bilo je, pa, prilično uspešno.

Srbija je tada pod vođstvom trenera Veljka Paunovića postala svetski prvak u kategoriji fudbalera do 20 godina.

Sergej je bio jedan od predvodnika generacije momaka rođenih 1995. i kasnije, dok je dve godine mlađi Vanja, tada jedan od najmlađih u timu, podržavao brata sa klupe.

Stariji od braće Milinković-Savić prvi je debitovao i za seniorsku reprezentaciju u novembru 2017, a od Mundijala u Rusiji 2018. postao je važan član srpskog tima, dok je Vanja prvi put stao na gol nacionalnog tima 2021. u prijateljskoj utakmici protiv Katara.

U međuvremenu se nametnuo selektoru Draganu Stojkoviću i za samo godinu dana stekao je status prvog golmana uoči Mundijala 2022. u Kataru.

Sergej i Vanja u Italiji

Getty Images
Braća Milinković-Savić nastupaju u italijanskoj Seriji A – Vanja igra za Torino, a Sergej za Lacio

Prva rođena braća koja su zaigrala zajedno na Mundijalu u istoriji jugoslovenskog fudbala bili su blizanci Zoran i Zlatko Vujović, koji su 1982. kao prvotimci splitskog Hajduka izabrani među 23 putnika na Svetsko prvenstvo u Španiji.

Zlatko je bio napadač, koji je odigrao 70 mečeva za Jugoslaviju, a u dresu ove države učestvovao je i na Mundijalu 1990, dok je Zoran igrao na poziciji defanzivca i turnir u Španiji bio je jedini šampionat sveta na kojem je nastupio.

Posle raspada Jugoslavije, Hrvatska je bila bivša republika sa najviše uspeha na Mundijalima, osvojivši treće (1998) i drugo mesto (2018), a deo ove selekcije na dva Svetska prvenstva bili su braća Robert i Niko Kovač.

Tri godine stariji Niko, tada vezista „vatrenih“, nosio je i kapitensku traku na šampionatu u Nemačkoj 2006.

Najčuvenija mundijalska braća: Čarltoni i Valteri šampioni, braća Ture rekorderi

Pojavljivanje rođene braće na najvećim svetskim fudbalskim takmičenjima staro je koliko i Svetsko prvenstvo.

Žan i Lusijen Loren našli su se u timu Francuske na prvom šampionatu planete, koji je 1930. održano u Urugvaju.

Naredni put kada je par braće nastupio na Mundijalu bio je i prvi slučaj da tako bliski srodnici podignu čuvenu boginju.

Fric Valter, napadač i kapiten Zapadne Nemačke, i njegov brat Otmar, koji je takođe igrao u napadu, pomogli su reprezentaciji da osvoji prvu od četiri titule svetskog prvaka.

Ovaj podvig uspeli su da naprave i legendarni engleski napadač Bobi Čarlton i njegov brat Džek, koji su Gordom albionu, kako je nadimak selekcije Engleske, doneli prvu i dosad jedinu titulu pobednika Mundijala na domaćem tlu 1966.

Bobi i Džek Čarlton

PA Wire
Bobi Čarlton (u sredini) i njegov rođeni brat Džek (desno) bili su drugi par braće koji je osvojio titulu prvaka sveta u fudbalu

Na korak od tog dostignuća zastala su braća iz Zapadne Nemačke, Karhajnc i Bernd Forster, koji su na Svetskom prvenstvu 1982. poraženi u finalu.

Selekcija Haitija, države Srednje Amerike, samo jednom je nastupila na Svetskom prvenstvu (1974. godine u Zapadnoj Nemačkoj) i nije uspela da osvoji ni bod u grupi sa Poljskom, Argentinom i Italijom, ali je i to bilo dovoljno da postanu deo mundijalske istorije.

Ovaj Mundijal bio je jedini na kojem su dva para braće zaigrala za istu reprezentaciju pošto su Rodžer i Gaj Sent-Vil i Fric i Marion Leandre branili boje Haitija.

Danska i Holandija bile su među vodećim evropskim fudbalskim silama u poslednjoj deceniji 20. veka, a to verovatno ne bi postale da nije bilo dve porodice – Laudrup na jednoj i Kuman, na drugoj strani.

Mihael i Brajan Laudrup predvodili su danski tim do osmine finala Mundijala 1998. u Francuskoj, a 1992. bili su važni igrači u usponu te selekcije na evropski tron, pošto je Danska naknadno pozvana da zameni suspendovanu Jugoslaviju.

Braća Ronald i Ervin Kuman zajedno su nastupali za Holandiju na Mundijalu 1990, a „lale“ su zaustavljene u prvoj rundi doigravanja, gde ih je porazila Zapadna Nemačka, koja će kasnije osvojiti titulu.

Mundijalsku istoriju 20. veka promenila su dva brata iz Obale Slonovače – defanzivac Kolo Ture, koji je branio boje engleskih klubova Arsenala, Mančester Sitija i Liverpula, i njegov brat, vezista Jaja Ture, bivši član Barselone i Sitija.

Ova afrička selekcija se tri puta uzastopno plasirala na šampionat planete (2006, 2010 i 2014), što su joj i jedina učešća na Mundijalu.

U Nemačkoj, Južnoj Africi i Brazilu pratile su je dve zakonitosti – sva tri puta je takmičenje završavala u grupnoj fazi i predvodili su je Kolo i Jaja Ture, jedina dva brata koja su na tri Mundijala zajedno nastupala za njihovu reprezentaciju.

Još jedna afrička reprezentacija, koja je jedna od najuspešnijih na tom kontinentu u 21. veku, predvođena je dvojicom braće – Andreom i Džordanom Ajuom, koji sada brane boje Gane u Kataru, kao i pre četiri godine u Rusiji.

Obojica su sinovi Abedija Pelea, jednog od najboljih fudbalera Afrike u istoriji, a stariji Andre debitovao je na svetskim prvenstvima 2010. u Južnoj Africi, gde je delio teren sa trećim bratom Ibrahimom Ajuom.

Pored Gane i Srbije, još dve reprezentacije na Mundijalu u Kataru uzdaće se u povezanost braće u pohodu na titulu prvaka sveta.

Za Belgiju igraju Eden i Torgan Azar, vezisti madridskog Reala, odnosno Borusije iz Dortmunda, koji su četiri godine ranije pomogli reprezentaciji da dođe do trećeg mesta na Mundijalu u Rusiji.

Na premijernoj utakmici Francuske u Kataru mogla se videti neuobičajena slika – posle povrede 26-godišnjeg Lukasa Ernandeza, startnog levog beka tima Didijea Dešana, na teren je sa klupe kročio njegov godinu dana mlađi brat Teo, defanzivac italijanskog Milana.

Zajedno od porodilišta do Svetskog prvenstva: Blizanci koji su stigli do Mundijala

Dva brata blizanca prvi put su zaigrala na Svetskom prvenstvu 1974. godine – bili su to Holanđani Rene i Vili van de Kerhof, koji su se i četiri godine kasnije našla u holandskom timu.

Oni su ujedno i prvi blizanci koji je su igrali finale Svetskog prvenstva, pošto je Holandija i 1974. i 1978. stigla do meča za titulu, ali su ih tamo zaustavile Zapadna Nemačka i Argentina.

Na svetskom prvenstvu 1990. u Italiji viđen je još jedan presedan koji se takođe ticao blizanaca – tada su jedini put na Mundijalu nastupila dva para blizanaca.

Egipat se nije proslavio na tom prvenstvu sveta, osvojio je samo dva boda i takmičenje završio u grupnoj fazi, ali su Ibrahim Hasan i njegov brat blizanac Hosam ušli u istoriju.

U Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) 1990. pamtiće se kao jedina u kojoj je selekcija te zemlje zaigrala na svetskim prvenstvima dosad, a u redovima azijske reprezentacije igrali su Eisa i Ibrahim Meir Abdulrahman.

Holandija na Svetskom prvenstvu 1998. godine

Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images
U timu Holandije na Svetskom prvenstvu 1998. godine zajedno su igrali kapiten Frank de Bur (u sredini donjeg reda) i njegov brat blizanac Ronald (prvi zdesna u gornjem redu)

Kao i prvi par blizanaca na Svetskom prvenstvu, i najpoznatija braća rođena istog dana koja su delila teren na najprestižnijem reprezentativnom fudbalskom turniru dolaze iz Holandije.

Frank i Ronald de Bur zajedno su igrali za Holandiju na prvenstvima sveta 1994. u Americi i 1998. godine u Francuskoj, a Frank je sa 112 odigranih mečeva za reprezentaciju treći po broju nastupa za tu selekciju.

Blizanci rođeni u Hornu, mestu na severu Holandije, proveli su i veći deo klupske karijere zajedno, pošto su više od 10 godina igrali za Ajaks iz Amsterdama, špansku Barselonu i škotski Rendžers.

I u 21. veku bilo je blizanaca koji su delili teren na prvenstvima sveta – Marčin i Mihal Zevlakov igrali su za Poljsku u Japanu i Južnoj Koreji 2002, a četiri godine kasnije u dresu Švajcarske nastupali su Filip i David Degen.

Kad udari brat na brata: Roditelji isti, zastave drugačije

Žerom Boateng (levo) u duelu sa bratom Kevinom-Princom (desno)

AFP
Žerom Boateng (levo) u duelu sa bratom Kevinom-Princom (desno) tokom meča između Nemačke i Gane na Mundijalu u Brazilu 2014. godine

Mnogi su nekoliko meseci uoči početka turnira u Kataru bili spremni da se opklade da niti jedan od braće Vilijams, koji nastupaju za španski Atletik iz Bilbaa, neće biti učesnik Mundijala.

Stariji i poznatiji Injaki, jedan od najboljih igrača baskijskog tima, nije igrao za Španiju od 2016, a 20-godišnji Niko do septembra ove godine i mečeva u Ligi nacija nikada nije igrao ni za jedan seniorski nacionalni tim.

Uprkos tome, obojica su se našla na Svetskom prvenstvu.

Injaki je prihvatio poziv Gane, zemlje porekla njihovih roditelja, i biće verovatno prva zvezda afričke selekcije u Kataru, dok je Niko sa samo tri utakmice u dresu Španije uspeo da ubedi selektora da ga povede na Mundijal, gde je i debitovao u meču protiv Kostarike.

Nastupi rođene braće, koja su na svetskim prvenstvima nosili obeležja različitih zemalja, nisu novost, a prvi koji su se namerili jedan na drugog u direktnom okršaju bili su Žerom Boateng i njegov stariji polubrat Kevin-Princ.

Obojica su se na Mundijalu u Južnoj Africi 2010. našla u grupi sa Srbijom – Žerom je nastupao za Nemačku, a Kevin-Princ za Ganu.

Nemačka je tada bila uspešnija (1:0), a revanš je usledio četiri godine kasnije u grupnoj fazi šampionata Brazilu, gde su odigrali nerešeno (2:2), da bi evropska selekcija kasnije postala šampion sveta pobedivši Argentinu u finalu.


Možda će vam i ova priča biti zanimljiva:


Pratite nas na Fejsbuku,
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.