
Tehnološka kompanija Nvidija (Nvidia) postala je 19. juna ove godine najvrednija na svetu, jer su njene deonice dostigle istorijski rekord.
Od početka ove godine, vrednost kompanije se gotovo udvostručila, a sada je procenjena na 3,34 biliona dolara.
Deonice su u utorak, 19. juna porasle za 3,5 odsto, dostigavši cenu od 136 dolara, i tako postale vrednije od Majkrosoftovih.
Nvidija je ranije ovog meseca najpre prestigla kompaniju Epl.
Pre osam godina, deonice su vredele jedan odsto trenutne cene.
Kompanija je doživela vrtoglavi uspon zahvaljujući proizvodnji čipova za veštačku inteligenciju, koje analitičari nazivaju „novim zlatom“, odnosno „naftom tehnološkog sektora“.
„Verujemo da će se sledeće godine Nvidija, Epl i Majkrosoft utrkivati ko će prvi da dostigne vrednost od četiri biliona dolara“, rekli su ranije ove nedelje analitičari investicione kompanije Vedbuš sekjuritiz.
Nvidija je poslednjih godina profitirala zahvaljujući rastu potražnje za čipovima koji se koriste za veštačku inteligenciju, kao što su OpenAI i ČetGPT.
Značajan rast profita su ostvarili i 2020. godine, kada je porasla prodaja njihovih grafičkih kartica zbog pojačanog rudarenja bitkoina.
Sa usponom tehnološkog giganta, porasla je i reputacija Jansena Huanga, 61-godišnjeg šefa kompanije, kojeg nazivaju „Tejlor Svift tehnologije“.
Američka pevačica Tejlor Svift je nedavno postavila istorijski rekord u zaradi tokom turneje.
Konkurencija na tržištu tehnologije je žestoka.
Majkrosoft, Epl, Alfabet, vlasnik Gugla, kompanije Meta, koja poseduje Fejsbuk, Instagram i Vocap, samo su neke od firmi koje se utrkuju koja će ostvariti veći profit.
Nvidija za sada dominira tržištem čipova za veštačku inteligenciju.
Tokom prethodnih godina, firma je nekoliko puta zabeležila veći profit nego što su analitičari očekivali.
Međutim, pojedini analitičari predviđaju da se uspon neće nastaviti.
U februaru, Sandep Gupta, analitičar Berklejza, ocenio je da će Nvidija teško održati dominaciju na tržištu, jer se stalno pojavljuju nove konkurentske firme.
On je doveo u pitanje i monetizaciju softvera koji kompanija proizvodi.
Pogledajte video: ‘Bolji od pravog muškarca’, kažu Kineskinje o Denu, virtuelnom moku sa veštačkim mozgom
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0