Turska: Dame ne ližu sladoled


tri korneta sladoleda

BBC
Neki korisnici društvenih mreža pitaju zašto je kurs namenjen samo ženama

Program jednog kursa za lepo ponašanje u Turskoj izazvao je kritike i ismevanje na društvenim mrežama zbog saveta ženama da ne ližu sladoled.

Na kursu „Kako biti dama“, koji je organizovala istanbulska siromašna konzervativna opština Bagdžilar, dele se saveti o ponašanju, uključujući i to kako se obući, hodati i pričati, pišu turske novine Milijet.

Među savetima su: sedite pravilno u javnom prevozu, pričajte što je manje moguće dok žvaćete hranu, ne šminkajte se preteranu ujutru, ne koristite žargon i uzdržite se od upotrebe reči „brate“.

Dok su mnogi saveti već sadržani u vodičima lepog ponašanja, savet o konzumiranju sladoleda je izazvao buru na društvenim mrežama.

dve žene sa sladoledom

Getty Images
Pazite kako jedete sladoled

U vodiču nije navedeno zašto je lizanje sladoleda nedamsko ponašanje ili koja je pristojna alternativa za uživanje u ledenoj poslastici.

Jedan korisnik Tvitera je bio iznenađen: „Kako onda oni žele da jedemo sladoled“, uz emodži koji se smeje.

„To rade i muškarci“

Među sarkastičnim odgovorima bilo je i ljutnje zbog ograničavanja ženskih sloboda.

„Ovo je smešno i mora odmah da bude zaustavljeno. Seksističko je. Koga briga kako ja jedem sladoled? Pokušajte da prihvatite ljude kakvi jesu“, napisao je jedan korisnik popularnog turskog foruma Solzluk.

Drugi se pita zašto je kurs usmeren samo na žene, ističući da to „i muškarci rade i da je odvratno“.

Žena koja vodi kurs, Arzu Arda, matematičarka po struci, odbacila je kritike.

„Ne želim da stvorim percepciju škole za dame“, rekla je Arda za Milijet, dodajući da je osećaj milosti, ljubaznosti i poniznosti u društvu opao.

„Naša je dužnost da se u javnosti ponašamo na način koji neće ometati ljude. Govorimo našim damama kako da postupaju na najpravilniji način u javnosti“, rekla je ona.

Njene reči su odjeknule među pristalicama na društvenim mrežama. Jedan korisnik je napisao da bi „Istanbul bio mesto gde bi moglo da se živi“ ukoliko bi svaka opština organizovala slične kurseve.

Izveštavali Krasi Tvig i Beril Akman

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.