Nigerijski fotograf Obina Obioma na kreativan način predstavio je kultne zapadnoafričke plastične torbe da se osvrne na migracije.
Poznata širom sveta u plavo-beloj i crveno-beloj varijanti, ova torba u Zapadnoj Africi odavno je posebno popularna.
Ali kada su 1980-ih stotine hiljada imigranata bez dokumenata, većinom iz Gane, žurno strpali stvari u njih posle kratkog obaveštenja da napuste Nigeriju, postala je poznata kao Ghana Must Go.
Torba je popularna i na balkanskim prostorima, a jedan od naziva koji nosi je „krmača“.
Lako sklopiva da se stavi u džep i sa neobičnom sposobnošću da napravi dodatni centimetar prostora za još jedan predmet, torba je bila omiljena među stanovnicima Gane koji su u očaju odlazili.
Torba je od tada popularna, a izraz Ghana Must Go koristi se i u samoj Gani, uprkos bolnim sećanjima koja kod nekih budi.
„Sećam se da sam ispitivao roditelje i druge starije rođake o poreklu torbi, jer mi se učinilo da ima zanimljivo ime“, rekao je Obioma koji živi u Njujorku.
On se osvrće na to kako su torbe prevazišle kurirski status i koriste se kao personifikovani simbol migracije – „koji se koristi da nosi ne samo stvari već i kulturu, nasleđe i sećanja“, rekao je.
Udružujući se sa Čiomom Obiegbu, nigerijskim vizuelnim umetnikom i dizajnerom koji takođe živi u Njujorku i modnim stilistom Vuraolom Oladapom, stvara komade koje opisuje kao spoj zapadnog i afričkog dizajna.
„U nekim od dvodelnih modela, gornji deo je pod velikim uticajem zapadne modne estetike, dok je suknja dizajnirana da oslika Zapadnu Afriku.
„Pravimo i tradicionalne afričke kape“, kaže.
„Torbe ne označavaju migraciju kao reč kojom se opisuje putovanje, već kao živo biće – pri prelasku svake granice – [migrant] uzima nešto novo i ostavlja nešto za sobom“, rekao je Obioma.
Rođen je u Nigeriji, a sa fotografijom ga je prvi upoznao otac entuzijasta koji je fotografisao porodične izlete i rođendane.
Prvi foto-aparat je dobio od majke kada se vratio sa školovanja iz Velike Britanije i svoj stil konceptualne, portretne i narativne fotografije pripisuje tim formativnim godinama u inostranstvu.
„Fotografiju koristim da istražim ljudska stanja. Naročito pitanja koja se odnose na identitet, kulturu i afričko nasleđe“, rekao je on.
Ove torbe prošle su trnovit put, a 2017. kompanije KLM i Er Frans su ih zabranile, rekavši da bi mogle da se pocepaju i da blokiraju sistem za isporuku prtljaga.
Zabrana i dalje postoji uprkos protestima tadašnjih vlasti Gane, koje su je opisale kao „ne samo uvredljivu, već i rasističku i diskriminatorsku“, s obzirom na to da su torbu često koristili afrički putnici.
Torbu su u Nigeriji koristili korumpirani političari za nošenje novca, posebno tokom izbora. Zadržala je ovu reputaciju iako se mnoge velike transakcije u zemlji sada obavljaju pomoću tehnologije, a ne gotovinski.
Torba je i dalje veoma popularna širom Zapadne Afrike i sada se pravi u različitim veličinama i bojama.
I dalje je jeftina i ima magičnu moć da dobije još koji centimetar uprkos tome što se čini da je totalno puna.
Obioma se, međutim, pita da li je vreme da se odbaci nadimak Ghana Must Go.
„Verujem da Ghana Must Go može biti kategorizovana kao pogrdna psovka koja naravno prevazilazi državljane Gane.
„Ovde se postavlja pitanje da li treba promeniti ime ili ukinuti torbe“, kaže.
Sve fotografije su zaštićene autorskim pravima
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0