Skuplji parking, besplatan javni prevoz, manje obuka u auto školama - iz gradske uprave Skoplja odlučili su da odu korak dalje.
Umesto da, kao Beograd, Zagreb i Sarajevo, građanima daju preporuke šta da čine da bi izbegli zagađenje vazduha, u Skoplju su doneli konkretne mere.
Uporedite kako se susedi bore sa otrovnim česticama u vazduhu na Balkanu.
- Da li je ranije vazduh bio čistiji
- Srbija i zagađenje vazduha: „Selim se iz Bora, ne mogu da dozvolim da mi truju decu"
- Zagađenje vazduha „škodi inteligenciji"
Skoplje
Grad Skoplje uveo je besplatan prevoz u gradskom saobraćaju i udvostručio cene parkinga, u sklopu hitnih mera za smanjenje enormnog zagađenja vazduha.
Apelovali su na zaposlene u gradskoj upravi da na posao dolaze autobusima gradskog prevoza.
Hitne mere su preduzete nakon što su gradske vlasti dobile obaveštenje Ministarstva za životnu sredinu da su, dva dana uzastopno na dve merne stanice u Skoplju, registrovane količine otrovnih PM 10 čestica bile iznad propisanih 175 mikrograma po metru kubnom.
- U fotografijama: Beograd, Sarajevo, Zagreb - gradovi u magli
- Batut: Kako se zaštititi od zagađenja vazduha
- Zagađen vazduh u Srbiji i Sarajevu: Kako protiv smoga
Skopsko gradsko javno komunalno preduzeće je zaduženo da nastavi intenzivno čišćenje gradskih ulica i bulevara u nadležnosti Grada Skoplja, a to je preporučeno i gradskim opštinama.
Gradske vlasti su, da bi se smanjilo zagađenje, navodi se, prekinule sve građevinske aktivnosti na gradilištima u njihovoj nadležnosti i pozvale čelnike svih gradskih opština da učine isto.
Još neke mere:
- Inspekcijski nadzor nad firmama koje upravljaju otpadnim gumama i otpadnim uljima
- Ograničavanje obuka u auto-školama od 9.30 do 14.30 i posle 18.00 časova
- Učestale kontrole izduvnih gasova vozila u saobraćaju i pojačana kontrola poštovanja zabrane kretanja teških teretnih vozila čije je krajnje odredište Skoplje
Zagreb
Obaveštenje o preporukama za stanovništvo grada Zagreba stiglo je iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Građanima Zagreba se preporučuje:
- da izbegavaju dugotrajne i intenzivne telesne aktivnosti na otvorenom vazduhu, posebno uz puteve
- da obrate posebnu pažnju ako se nalaze među kritičnim grupama - deca, trudnice, osobe starije životne dobi, osobe obolele od hroničnih bolesti dijanih puteva i kardiovaskularnih bolesti, osobe narušenog imunološkog odgovora i osobe koje konzumiraju duvan i duvanski srodne proizvode (pušači i pasivni pušači)
- da potraže savet lekara ako imaju hronične probleme sa respiratornim zdravljem, a osete pogoršanje
- da izbegavaju nepotrebne dodatne izloženosti respirabilnim česticama iz drugih izvora, poput pušenja, korišćenja hemikalija, lepkova, boja, lakova i sličnog
- da se voze gradskim prevozom
- da izbegavaju korišćenje automobila
- da se ne greju na čvrsta goriva
Sarajevo
Gradske vlasti Sarajeva građanima preporučuju i da nose maske preko lica, ne otvaraju prozore i ne koriste automobile.
Lokalna Vlada je proglasila „uzbunu" zbog zagađenja vazduha i pozvala građane da ne izlaze napolje osim u hitnim slučajevima.
https://www.facebook.com/vladakantonasarajevo/posts/804153490008129
Sarajevske vlasti smanjile su i cene karata za gradsku žičaru koja vodi do obližnje planine Trebević, jer su mnogi otišli na popularna skijališta kako bi izbegli zagađenje.
Šta radi Beograd
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut" izdao je preporuke građanima povodom zagađenja vazduha u gradovima u Srbiji.
Te preporuke se posebno odnose na jutarnje i večernje sate.
Istovremeno, u saopštenju na sajtu ove ustanove navodi se da Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije apeluju da nema potrebe za panikom, već ukazuju na značaj primene navedenih mera zaštite u uslovima aerozagađenja.
Kada je u pitanju zdrava populacija, preporučuje se da se u danima sa povećanim stepenom zagađenja fizička aktivnost ne obavlja na otvorenom prostoru.
Proveri nivo zagađenja sam
Nivo zagađenja vazduha u gradovima i opštinama u Srbiji moguće proveriti je i preko mobilne aplikacije AirCare, objavila je prošle godine inicijativa Ne davimo Beograd.
„Naš osnovni cilj je da građani i građanke Srbije mogu sami da provere stanje kvaliteta vazduha u svojim zajednicama i da reaguju na alarmatno stanje zagađenosti", rekao je za BBC na srpskom Vlada Radojčić, aktivista inicijative Ne davimo Beograd.
Aplikacija AirCare preuzima i prikazuje podatke sa više od 65 mernih stanica širom Srbije.
Ovaj softver napravio je aktivista i programer Gorjan Jovanovski iz Makedonije. Makedonska verzija aplikacije preuzeta je više od 100.000 puta čim se pojavila.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
17. 12. 2024.
Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.
Dule čitalac