Predsednički kandidat na izborima u Brazilu Žair Bolsonaro, izboden je za vreme predizborne kampanje.
Političar krajnje desnice napadnut je u sredu u gomili u jugoistočnoj državi Mina Žerais.
Operisan je zbog povreda koje je zadobio u predelu stomaka, ali lekari očekuju da će se oporaviti.
Kontroverzni političar, koji je mnoge Brazilce razbesneo rasističkim i homofobičnim komentarima, dobro se kotirao prema poslednjim anketama.
Ankete pokazuju da je drugi po popularnosti, posle bivšeg predsednika Luisa Injacija Lule da Silve koji je u zatvoru.
Brazilski vojnici na granici sa Venecuelom
Kako se napad dogodio?
Na snimcima incidenta koji se dogodio u gradu Žuiz de Fora vidi se Bolsonaro sa podignutim palcem, dok ga pristalice dižu u vis, kada je iznenada uboden nečim što liči na nož.
Zatim se savio napred od bolova, a njegove pristalice su ga spustile na zemlju i odnele ga u kola.
Nakon napada, njegov sin Flavio je prvo napisao na Tviteru da je rana „samo površna", ali je dva sata kasnije napisao manje optimističnu poruku:
„Na žalost mnogo je ozbiljnije nego što smo mislili", napisao je. „Izgubio je mnogo krvi i stigao u bolnicu sa niskim krvnim pritiskom, skoro mrtav. Sada se čini da mu je stanje stabilno. Molite se za njega, molim vas!"
Predstavnici bolnice su kasnije rekli da je Bolsonaro pretrpeo duboke i po život opasne ubode u predelu stomaka i da mu je stanje ozbiljno, ali stabilno.
On se oporavlja na intenzivnoj nezi nakon operacije koja je trajala dva sata, ali će provesti najmanje 7 do 10 dana u bolnici.
Policija je saopštila da je osumnjičeni Adelio Obispo de Oliveira (40) uhapšen. Rojters prenosi da je policija saopštila da je osumnjičeni pokazao znake psihičke nestabilnosti.
Pre nego što je uhapšen, razjarene pristalice Bolsonara su ga bacile na pod i pretukle.
Kakve su bile reakcije?
Bolsonarovi protivnici na izborima su osudili ovaj napad. Fernando Hadad, za kojeg se očekuje da zameni Lulu da Silva, rekao je da je napad bio „apsurdan i žalostan".
U govoru u glavnom gradu Brazila, predsednik Mišel Temer je rekao da je napad „nedopustiv" u demokratskoj državi i da se nada da će se Bolsonaro uskoro oporaviti.
„Tolerancija je deo demokratije. Deo vladavine prava", rekao je.
Bivša predsednica Dilma Rusef je upozorila da napad ne sme proći nekažnjeno „mora da bude primer da se to ne sme desiti ni jednom više kandidatu".
Ko ga podržava?
Pristalice Bolsonara video kao snažnu ličnost koja bi mogla da pobedi kriminal.
Ima 63 godine i predstavnik je Socijalno liberalne partije koju podržavaju milioni Brazilaca na društvenim mrežama, a mnogi ga nazivaju i „brazilskim Trampom".
On se zalaže za zakon o razoružavanju, a podržavaju ga milioni hrišćanskih evanđelista zbog njegovog nekompromisnog stava protiv abortusa.
Kako je postao predsednički kandidat?
Bivši vojnički kapetan Bolsonero je počeo da se bavi politikom osamdesetig kako bi branio prava vojnika.
U Brazil se tada vratila demokratija i 1989. su održani prvi predsednički izbori.
Neki su tada mislili da bi on mogao biti ozbiljan predsednički kandidat. Ali pad vlade Radničke partije i opoziv predsednice Dilme Rusef pre dve godine otkrili su ozbiljne podele u zemlji.
Bolsonarova zapaljiva retorika i zalaganje za red i mir privukli su mnoge koji krive levicu za korupciju i ekonomsku krizu.
Godine 2011. rekao je za Plejboj da ne bi bio „sposoban da voli gej sina" i da bi radije video kako mu sin gubi život u nesreći.
A 2015. kažnjen je zbog intervjua u kojem je za kongresmenku Mariju do Rosario rekao da „nije vredna ni silovanja, jer je veoma ružna".
U toku je i istraga protiv njega zbog uvredljivih rasističkih izjava o Brazilcima afričkog porekla.
30. 10. 2024.
Bravo za Nišlije!
Ljiljana Simić čitalac