Svet je obišla vest da je Saudijska Arabija dozvolila ženama da putuju same, ali uprkos određenim promenama u toj državi, na snazi je ostalo još dosta zabrana.
Žene i dalje moraju da imaju dozvolu muškog rođaka kako bi se udale ili živele samostalno.
Takođe, ženi je potrebna dozvola muškarca da izađe iz zatvora, ukoliko je privedena.
Žene u Saudijskoj Arabiji i dalje ne mogu da prenesu državljanstvo na decu niti su one te koje mogu deci da daju pristanak za brak.
Iako se vidi napredak, Saudijska Arabija i dalje je među deset najniže rangiranih država na listi Svetskog ekonomskog foruma kada su u pitanju prava žena.
U pokušaju da „otvori“ zemlju princ Mohamed bin Salman je 2016. predstavio plan ekonomskih reformi koje bi trebalo da se sprovedu do 2030. godine. Jedan od ciljeva je da žene čine 30 odsto radne snage u državi, a sada je taj procenat 22.
Ipak, pojedine organizacije za zaštitu ljudskih prava u prethodnih godinu dana više puta su kritikovale vlast i optuživale da se obračunava sa ženama koje traže jednaka prava kao muškarci.
Neke od tih žena, uključujući i poznatu borkinju za ljudska prava, Ludžain al Hatlul, uskoro će morati na sud.
Pojedine aktivistkinje zatražile su azil u zemljama poput Kanade.
Kraljevskim dekretom ženama starijim od 21 godine dozvoljeno je da podnesu zahtev za pasoš, a od sada mogu i same da se upišu u matične i venčane knjige.
Ipak, organizacije za ljudska prava smatraju da država mora da uradi još mnogo toga.
Prošle godine ženama u Saudijskoj Arabiji dozvoljeno je da voze automobile.
Mnoge Saudijke su na Tviteru pozdravile ove promene. Uticajna novinarka Muna avu Sulajman napisala je:
„Generacije će rasti potpuno slobodne i jednake sa braćom“.
It is 1 am in #NYC
And I can't sleep.The changes that occurred today in setting سن الرشد the age of adulthood for women and men at 21 is so much more than lifting the travel permission.
It signals full equality in the eye of the law. It signals what modern Sharia is capable of
— Muna AbuSulayman منى (@abusulayman) August 2, 2019
Bandar al Saud, prva žena izaslanica države, ambasadorka u Americi, takođe je podelila zadovoljstvo na Tviteru.
I am elated to confirm that KSA will be enacting amendments to its labor and civil laws that are designed to elevate the status of Saudi women within our society, including granting them the right to apply for passports and travel independently. 1/4
— Reema Bandar Al-Saud (@rbalsaud) August 2, 2019
These new regulations are history in the making. They call for the equal engagement of women and men in our society. It is a holistic approach to gender equality that will unquestionably create real change for Saudi women. 3/4
— Reema Bandar Al-Saud (@rbalsaud) August 2, 2019
„Ako se ove novine budu primenjivale u potpunosti, saudijske žene će preuzeti kontrolu nad sopstvenih životima“, rekla je agenciji AFP Kristin Divan iz Arapskog instituta u Vašingtonu.
Mnogi traže nastavak reformi.
So before we all start rejoicing these reforms we need 2 remember that the Saudi government has set the bar so low for human rights that any minor reform will always seem monumental.
— MS SΛFFΛΛ (@MsSaffaa) August 2, 2019
Međutim, ima i drugačijih, konzervativnih mišljenja.
„Zamislite devojčice koje odrastaju, napuste vas i nikada se ne vrate. Da li bi vas to učinilo srećnim?“
Šta je dovelo do promene?
Sebastijan Ašer, BBC analitičar za arapska pitanja
Ovo je do sada najveći korak u promeni sistema u Saudijskoj Arabiji.
Saudijske aktivistkinje su prošle mukotrpnu borbu za ukidanje brojnih zabrana, a pre tri godine su vlastima predstavile peticiju kojom su zahtevale promene.
Vodeće aktivistkinje u toj kampanji sada su ili u zatvoru, ili u inostranstvu. Privukle su pažnju na međunarodnoj sceni, ali deluje da u Saudijskoj Arabiji princ i njegovi savetnici i dalje ne žele da priznaju da su one pokrenule proces promena.
Vlast želi da predstavi kao da je taj proces krenuo sa vrha. Zato je princ za mnoge građane heroj.
Na međunarodnom planu, princ će ovim potezom pokušati da popravi sliku koja je narušena posle ubistva novinara Džamala Kašogija. I to u vreme kada Saudijska Arabija želi da ima ozbiljnu ulogu i na međuarodnoj sceni.
Ali obe strane, konzervativna i ona koju zastupaju aktivistkinje u borbi za prava žena, podjednako sumnjaju u motive koje ima princ. A u jednoj rečenici moglo bi da se definiše kao akumulacija moći, političke, finansijske i kulturne.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0