SAD se priprema da povuče skoro 12.000 vojnika iz Nemačke u potezu koji je opisan kao „strateško“ repozicioniranje svojih snaga u Evropi.
Oko 6.400 vojnika biće poslato kući, a ostatak je premešten u druge zemlje NATO-a, poput Italije i Belgije.
Predsednik Donald Tramp je rekao da je taj potez odgovor Nemačkoj koja nije ispunila ciljeve NATO-a u potrošnji sredstava u odbrani.
Ali ova odluka je izazvala veliko protivljenje u Kongresu kod onih koji veruju da će to osnažiti Rusiju.
Visoki nemački zvaničnici takođe su izrazili zabrinutost.
„Ne želimo više da budemo naivčine,“ rekao je Tramp novinarima u Beloj kući u sredu nedugo nakon što je odluka objavljena. „Smanjujemo broj vojnika jer ne plaćaju račune; vrlo je jednostavno.“
Tramp se dugo žalio da bi evropske članice NATO-a trebalo da troše više na svoje odbrambene snage. Rekao je i da članice NATO-a više ne bi trebalo da se toliko oslanjaju na Ameriku da preuzme troškove održavanja alijanse.
Rasprava između saveznika je usmerena na cilj oko kojeg su saglasne sve članice saveza, a to je da bi troškovi za odbrambene snage trebalo da dostignu 2 odsto BDP-a (bruto domaći proizvod, ukupna vrednost proizvedene robe i usluga u nekoj zemlji) do 2024. godine. Nemačka, zajedno sa mnogim drugim zemalja, još nije ispunila ovaj cilj.
Ministar odbrane Mark Esper je zvučao drugačije prilikom najave odluke, sugerišući da je to deo šireg plana premeštanja američkih snaga u regionu.
Kazao je da je to „velika strateška i pozitivna promena“ kojom će se „nesumnjivo postići osnovni principi jačanja uticaja SAD i NATO na Rusiju“.
Ovaj korak će koštati američku vladu nekoliko milijardi dolara i smanjiće vojno prisustvo ove zemlje u Nemačkoj za više od 25 odsto.
Eskadrila borbenih aviona će biti preseljena u Italiju, dok bi neke trupe mogle da budu premeštene u Poljsku, rekao je Esper.
Odluku su kritikovali nemački zvaničnici, a predsedavajući odbora za spoljne poslove zemlje sugerisao je da će ona „oslabiti NATO alijansu“.
A šef nemačke države Bavarske Markus Suder rekao je da žali zbog odluke. „Ovo stavlja teret na nemačko-američke odnose“, rekao je on novinarima.
Bilo je i dvostranačkih kritika u Vašingtonu. „Ovo je samopovređivanje… protiv američkih interesa,“ izjavio je demokratski senator Džek Rid.
Republikanski senator Mit Romni opisao je odluku o povlačenju trupa iz Nemačke kao „ozbiljnu grešku“ i „šamar u lice prijatelju i savezniku“.
Tramp je prvi put najavio ovaj plan prošlog meseca, kada je optužio Berlin za „zaostaje“ sa uplatama za NATO. Takođe je optužio Nemačku da Ameriku tretira „veoma loše u trgovini“.
Takođe je tvrdio da je Nemačka profitirala od toga što se američke trupe tamo nalaze jer vojnici troše novac u toj zemlji.
Američko vojno prisustvo u Nemačkoj nasleđe je savezničke okupacije zemlje posle Drugog svetskog rata. Nemačka je trenutno domaćin dosad najvećeg broja američkih snaga u Evropi, a u tome je slede Italija, Velika Britanija i Španija.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0