Osnivač Majkrosofta, milijarder i dobrotvor Bil Gejts, imao je pune ruke u Pekingu u utorak, kada se pojavio na pozornici sa teglom punom ljudskog izmeta.
Tegla je bila njegov glavni rekvizit na izložbi o novim tipovima klozeta, na kojoj su predstavljene revolucionarne sanitarne tehnologije.
Zadužbina Bila i Melinde Gejts je u poslednjih sedam godina potrošila više od 200 miliona dolara na istraživanja u ovom polju.
Na izložbi je prikazano 20 najsavremenijih modela toaleta koji uništavaju štetne bakterije i time sprečavaju bolesti.
„Moram da kažem da pre desetak godina nisam ni slutio da ću se toliko baviti kakom“, našalio se Gejts tokom konferencije.
„Svakako mi na pamet nije padalo da će me Melinda grditi što za večerom stalno pričam o sanitarijama i fekalijama“.
Gejts je učestvovao u organizaciji trodnevne konferencije u Kini, gde je predsednik Sji Đinping proglasio „toalet-revoluciju“ i svrstao je među nacionalne prioritete.
Izloženi proizvodi napravljeni su da rade van kanalizacione mreže, razdvajaju tečni od čvrstog otpada i uklanjaju štetne materije.
„Više nije pitanje da li možemo da revolucionišemo klozete, nego koliko brzo možemo da ih uvedemo u masovnu upotrebu“, rekao je on.
Milijarder je opisao eksponate kao „najznačajniji napredak na polju sanitacije u poslednjih 200 godina“.
Osnivač tehnološkog giganta je ukazao da tegla fekalija koju je doneo može da sadrži 200 triliona rotavirusa, 20 milijardi ćelija bakterije šigele i 100 000 jaja parazitskih crva.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, 2,3 milijarde ljudi na planeti nema pristup osnovnim sanitarijama.
To dovodi do bolesti kao što su kolera, dijareja i dizenterija, koje svake godine ubijaju na stotine hiljada ljudi.
Gejts je u razgovoru za BBC skrenuo pažlju na nejednakost u pristupu sanitarijama.
„U razvijenom svetu otpad se ispira čistom vodom i skoro svuda postoje postrojenja za preradu“, rekao je.
„U međuvremenu su nikli novi gradovi u kojima je mnogo sirotinje, a tamo ne samo da često nema kanalizacije, nego je najverovatnije nikad neće biti. Dakle, pitanje je sledeće: možemo li da se oslobodimo ljudskog otpada bez sistema kanalizacije?“.
Iz zadužbine poručuju da će novi toaleti prvo biti ugrađeni u škole i stambene zgrade i da očekuju da će uskoro biti dostupni svakom domaćinstvu po pristupačnim cenama.
„Moći ćete da ga kupite za par stotina dolara – uvrh glave 500 ako je baš luksuzan model“, rekao je Gejts za BBC.
„Pritom ćete smaanjiti troškove za vodu i hemikalije za preradu, ali moramo da spustimo prodajnu cenu desetostruko. To, međutim, nije neuobičajeno za nove proizvode“.
Gejts se tokom putovanja pojavio i na prvoj kineskoj međunarodnoj Ekspo izložbi u Šangaju, u vreme sve jačih tenzija između Kine i SAD.
Dve najveće svetske privrede su od početka godine u carinskom ratu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0