Da nije izabran za predsednika SAD novembra 2024. godine, Donald Tramp bi bio osuđen za nezakonit pokušaj da poništi rezultat predsedničkih izbora 2020. godine koje je izgubio, navodi se u izveštaju Ministarstva pravde objavljenom u Kongresu.
„Dokazi su bili uverljivi da ga sud proglasi krivim“, navodi se u izveštaju specijalnog tužioca Džeka Smita koji je posle izbora Trampa za predsednika podneo ostavku.
Smit je „poremećen“ i njegove tvrdnje su „lažne“, komentarisao je Tramp nakon što je izveštaj objavljen.
Tramp je optužen da je vršio pritisak na zvaničnike da preokrenu rezultat izbora 2020. godine, kada ga je porazio Džozef Bajden, svesno šireći laži o izbornoj prevari i nastojeći da iskoristi nerede u američkom Kapitolu 6. januara 2021.
Tramp, koji je bio predsednik u vreme navodnih krivičnih dela, negirao je bilo kakvu krivicu.
U novembru 2024. godine, pobedio je Kamalu Haris, kandidatkinju Demokratske stranke, a sledeće nedelje biće inaugurisan.
Posle pobede na izborima, mnogi pravni problemi sa kojima se Tramp suočavao su gotovo nestali.
Iako je Džek Smit, specijalni tužilac koji je vodio ovaj i jedan drugi slučaj, podneo ostavku uoči Trampovog povratka u Belu kuću, sudija je otvorio put za objavljivanje prvog dela njegovog izveštaja.
Dokument od 137 stranica poslat je Kongresu u utorak posle ponoći.
Sudija Ejlin Kenon naložila je saslušanje kasnije tokom nedelje o tome da li da objavi drugi deo izveštaja u kojem su navodi da je Tramp nezakonito držao poverljiva vladina dokumenta u njegovoj kući na Floridi.
Na njegovoj platformi Istina (Truth Social), Tramp je ostao pri tvrdnjama da je nevin, rugajući se tužiocu Smitu da „nije mogao da pokrene slučaj pred sudom pre izbora, koje sam dobio ubedljivo“.
„Birači su se izjasnili!!!“, dodao je Tramp.
Smit je imenovan 2022. da istraži federalne slučajeve protiv Trampa.
Specijalne tužioce bira Ministarstvo pravde u slučajevima kada postoji potencijalni sukob interesa.
Tramp je optužen za zaveru da poništi rezultat izbora 2020. godine, koje je izgubio od Džoa Bajdena.
Smit je o tome detaljno pisao u izveštaju, optužujući Trampa da je uložio „ogromne napore da nezakonito zadrži vlast“ kroz različite metode, kao što su „pretnje i podsticanje nasilja protiv njegovih pretpostavljenih protivnika“.
I ovaj, kao i drugi slučaj u vezi sa poverljivim dokumentima, rezultirali su krivičnim prijavama protiv Trampa, koji se izjasnio da nije kriv, optužujući tužilaštvo da je politički motivisano.
Ali Smit je zatvorio slučajeve posle Trampovog izbora za predsednika u novembru, u skladu sa propisima Ministarstva pravde koji zabranjuju federalnu optužnicu krivično gonjenje aktuelnog predsednika.
Dodao je da se to ne odnosi se na ozbiljnost optužbi, snagu vladinih dokaza ili merituma tužilaštva, iza koga kancelarija tužilaštva u potpunosti stoji.
Bilo je pravnih povratnih informacija o materijalu koji se odnosi na slučajeve.
Prošle nedelje, sudija Kenon je privremeno zaustavio objavljivanje celog Smitovog izveštaja, zbog zabrinutosti da bi to moglo uticati na slučajeve protiv dvojice Trampovih saradnika koji su optuženi u slučaju poverljivih dokumenata.
Volt Nauta, Trampov lični pomoćnik, i Karlos De Oliveira, menadžer imovine na Trampovom imanju Mar-a-Lago na Floridi, optuženi su da su pomogli Trampu da sakrije dokumente.
Za razliku od Trampovog, njihovi slučajevi su i dalje na čekanju.
Prošle nedelje, Tramp je osuđen po drugom slučaju – tajne isplate novca porno glumici Stormi Danijels u zamenu za njeno ćutanje o njihovoj navodnoj seksualnoj vezi.
Tramp je zvanično osuđen na ‘bezuslovni otpust’, ali nije dobio nikakvu kaznu.
Bezuslovni otpust znači da se Tramp ne suočava sa novčanom, uslovnom kaznom ili zatvorom.
Drugim rečima, sud priznaje da je optuženi tehnički kriv, ali je procenio da u konkretnom slučaju nije potrebna nikakva kaznena sankcija.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk