Jake policijske snage raspoređene su u centru Sarajeva zbog održavanja misa za „blajburške žrtve“ – pripadnike ustaškog pokreta ubijene tokom i na kraju Drugog svetskog rata, dok su hiljade demonstranata uzvikivale antifašističke parole.
Misa je ove godine prvi put održana u Sarajevu umesto u austrijskom gradu Blajburgu, poslednjem uporištu ustaša, usled zabrane kretanja zbog pandemije korona virusa..
Policija u opremi za suzbijanje nemira nadgledala je demonstracije hiljade ljudi koji su se protivili održavanju mise.
Do kraja protesta nisu zabeleženi incidenti.
Fašistički ustaški režim i marionetska vlada pod kontrolom nacističke Nemačke upravljala je Hrvatskom i delovima Bosne i Hrvatske od 1941. do 1945. godine.
Surovi zločini nad srpskim, jevrejskim i romskim stanovništvom bili su svakodnevica.
Na ulicama Sarajeva kojima su prolazili demonstranti postavljene su fotografije žrtava ustaša i nacista.
Održavanje mise osudili su gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka, predsednik Hrvatske Zoran Milanović, kao i Svetski jevrejski kongrec.
Centar Simon Vizental, koji decenijama traga za nacističkim zločincima, opisao je održavanje mise kao „travestiju sećanja i pravde.“
„Komemoriraju se krvnici naših majki, očeva i dedova“, saopšteno je iz Jevrejske zajednice Bosne i Hercegovine.
Policija je ogradila prostor oko katedrale Srca Isusovog gde je održana misa koju je služio sarajevski biskup Vinko Puljić.
Puljić je odbacio optužbe rekavši da „molitve za duše žrtava ne znače odobravanje njihovih dela.“
Takođe, iz Jevrejske zajednice BiH su kazali da se „komemoriraju krvnici naših majki, očeva i dedova“. molitve za duše žrtava
Pokrovitelj mise bio je Hrvatski sabor.
Komemoracija je održana i u Zagrebu.
Desetine hiljada ustaša i članova njihovih porodica pobeglo je u Austriju krajem Drugog svetskog rata.
Britanske savezničke trupe su veliki broj zarobljenika predale partizanima. U Blajburgu je ubijen veliki broj ustaša, dok su ostali prisiljeni da se vrare u Jugoslaviju gde im je suđeno kao kolaboracionistima nacista.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0